SovkaRodina českých překážkových žokejů se může brzy dočkat nového člena. Pokud totiž Josef Sovka udrží formu, ve které se prezentoval v pardubickém nedělním dopoledni, dostane se na hranici 50 vítězných překážkových startů ještě v letošním roce. Prozatím Sovka nastřádal na překážkách vítězství čtyřicet, přičemž hned tři na konto zapsal právě při posledním pardubickém mítinku. 

 

Kromě tří vítězství si zapsal jedno druhé a jedno třetí místo, a to je bilance, jaká se na skocích málokdy povede i největším mistrům. „Pro mě to byl fakticky den, kdy se dařilo snad všechno,“ přiznal jezdec, který letos v červenci patřil mezi nejvýraznější osobnosti naší překážkové scény. Ve Světlé Hoře nečekaně vyhrál v sedle nositele nevděčného jména Mouly tamní Cenu DC Světlá Hora, tentokrát v Pardubicích ale jezdil ve službách trenéra Jana Blechy ze Zámrsku, kde také momentálně profesně působí. Postupně vítězně provedl cílem Al Jaze, Nadala a Ohia, navíc dokončil s Virválem druhý a s Marl Borou třetí. I když šlo vesměs o dostihy nižších kategorií, hattrick vítězství z pardubické dráhy je pro každého jezdce významným mezníkem v kariéře. „Tušil jsem, že to dnes bude dobré,“ připouštěl Sovka poté, co  převzal třetí sadu čestných cen. „S koňmi, které jsem jezdil, se  setkávám v práci, takže jsem tušil, že tu forma je, otázkou jen bylo, na co bude stačit. Tajně jsem si ale před dnešním mítinkem myslel na dvě vítězství, Al Jaz i Ohio mi vycházeli  jako hodně dobré šance. Mile mě překvapil čtyřletý Nadal, tomu se dostih povedl moc dobře - zvlášť na to, že letos startoval poprvé,“ vypočítával Sovka své nedělní úspěšné počiny.

synthA proč se koním ze Zámrsku dařilo právě na konci července? Žádnou speciální přípravu na horké počasí v nohách neměli, Sovka ale soudí, že podstatnou roli v jeho dostizích sehrála taktika. „Kvůli počasí se většina dostihů konala v poměrně vlažném tempu. Závodilo se obvykle patnáct set metrů. A to nám dokonale vyhovovalo, koně trénují v kopcích a z téhle přípravy jsou na tom silově dost dobře. Právě to v rozhodujících momentech rozhodovalo,“ liboval si jezdec, který na svých nedělních vystoupeních těžko hledal nějaké mouchy. „Možná s Marl Borou jsem ten dostih mohl odjezdit lépe,“ konstatoval sebekriticky. „Nechci tvrdit, že jsme mohli vyhrát čtyřikrát, ale kdybych s ním zvolil jinou taktiku, možná mohl být ve výsledku jinde,“ říká Sovka na konto svého nejhoršího nedělního umístění. Jinak ale byla neděle dnem, na který bude  zřejmě vždycky rád vzpomínat. „Samozřejmě jsem registroval počasí,  bylo velké vedro, ale když se takhle daří, snáší se to dobře. Doufejme, že všichni koně budou i po dostizích v pořádku, jestli to tak bude, máme za sebou vážně  povedenou neděli,“ uzavřel své hodnocení  trojnásobný účastník Velké pardubické.
  

Nadal

Josef Sovka v sedle Nadala, foto Hana Vytopilová


Autor: Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking