Lexceed mostPo čtyřech letech se na mostecký hipodrom vrátila jedna z jeho tradičních zkoušek, Severočeská sprinterská cena (3+, I. kat., 1200 m, 150.000 Kč). Ač byl jejím velkým favoritem Beau Massagot (Panis), tak svou velkou oblibu v mostecké dráze potvrdil nejstarší kůň v poli LEXCEED (Exceed And Excel), který tu při čtvrtém startu už potřetí vyhrál a porazit ho tu dokázal jen šampion-sprinter Mr Right. V sedle zástupce stáje MUDr. Eva Nieslaniková byl ž. Jan Verner, který nahradil nemocného ž. Jana Ráju a dnes jako jediný docílil double.


V šestihlavém poli hlavního dostihu za to po startu vzal jediný zástupce tříletého ročníku, klisna Near To Be Rich (Planteur), za kterou se držely Efily (Slickly) a Benidiction (Zebedee). Králování zástupkyně DS Pegas skončilo v cílové rovině a nakonec stejně jako v Jarní ceně klisen skončila poslední. Překvapivě se ale přes Efily a Benidiction nedokázal dostat první favorit Beau Massagot, který poprvé startoval na zdejší dráze. Z vnější strany pole ještě přišel silný finiš Lexceeda a majitelka Eva Nieslaniková se tak mohla radovat ze třetího vítězství svého koně v dostihu nejvyšší kategorie, a její otec Miroslav Nieslanik ze druhého (obou dosažených v letošní sezóně). Lexceed za sebou o necelé dvě délky zanechal Benidiction, za kterou o tři čtvrtě délky doběhla Efily. Tabulový doběh doplnili Beau Massagot a Berouyine (Bushranger).  Stáj MUDr. Evy Nieslanikové a trenér Miroslav Nieslanik prožívají velmi úspěšné období. Společně docílili letos už devíti prvenství, což je nejvíce ze všech stájí v českém turfu a mezi trenéry patří Nieslanikovi aktuálně druhá příčka. Žokej Jan Verner se se 14 prvenstvími dostal na 4. příčku mezi jezdci.

Úvod pátého letošního dostihového dne v Mostě obstarala Cena společnosti HIPODROM MOST (3+, handicap III. kat., 1200 m, 60.000 Kč), která byla nejvíce obsazeným dostihem mítinku. O dobré práci handicapera svědčí skutečnost, že prvních deset koní v cíli od sebe dělily jen dvě a půl délky. Na startu byly také tři tříleté klisny a jedna z nich, zástupkyně TAHLO Šefraný STRASSBURG (Tertullian), konečně protrhla smůlu v sezóně a potěšil majitele stáje a tým okolo trenéra Germiče vítězstvím. Michal Hrouda ji vedl v průběhu dostihu okolo páté - šesté pozice, a v cílové rovině chvíli hledal volný prostor, ale poté, co ho našel, klisna akcelerovala a dominovala o krk před Cool Baby (Intense Focus). Jen o nos doběhl třetí spolehlivý Trinis (Bully Pulpit). Favorizovaný Wobull Se Now (Bully Pulpit) se staral o tempo a skončil pátý, jeden a čtvrt délky za vítězkou. Jezdec Michal Hrouda prožívá svou nejúspěšnější dostihovou sezónu. Zaznamenal letos již celkem 15 vítězství a do zisku titulu žokeje mu zbývá už jen sedm prvenství. Trenér Germič slaví čtvrtý vítězný zásah v sezóně.  

Další napínavý doběh viděli diváci hned v následující Prix de Longchamp (3+, III. kat., 1800 m, 60.000 Kč). Ozdobou dostihu byl návrat jedničkového vítěze Aldzarba (Duke of Marmalade) po 14 měsících přestávky na dráhu. Jakožto tempový kůň se staral pod vedením Radka Koplíka o tempo, ale ještě před koncem oblouku o první pozici přišel a nakonec skončil šestý. Z trojice koní usilujících o vítězství se prosadil nejvíce zatížený kůň v poli, zástupce Dostihové stáje Kissi, pětiletý KISSI STURM (Rosensturm - Kissi Missi, Areion), v jehož sedle byl jeho chovatel ž. Jakub Pavlíček. Favorit Saul (Champs Elysees) s ním prohrál o krátkou hlavu, a stejným rozdílem zůstal zpět třetý tříletý Rustikal (Born To Sea). Trenér Jan Blecha získal po dvou letech vítězství a Jakub Pavlíček rovněž zvítězil letos poprvé.

Prix de Deauville (3+, handicap IV. kat., 1800 m, 40.000 Kč) tón dostihu udal favorizovaný A Dee Joe (Johannesburg). Nakonec se ale musel sklonit před dalšími třemi koňmi. Dobře si v dostihu počínal letos svůj realizační tým posledními místy zlobící Zamindarton (Egerton). V cílové rovině se podél bariéry dostal na okamžik do vedení, ale nakonec byl o půldruhé sdélky poražený nositelkou černožlutých barev stáje CK Martin Tour ALHAMROU (Cat Junior), která útočila vnější stranou pole a připsala si první vítězství ve své kariéře. Na třetí příčku přispěchal Ecologic (Alandi). Vítěznou Alhamru vedl druhý jezdec šampionátu Adam Florian (16 vítězství) a natrénoval Ivan Kub slavící v aktuální sezóně třetí prvenství.

Přízviska nezvítězivší se v Prix de Maisons-Laffitte (3l., III. kat., 2000 m, 60.000 Kč) zbavila svěřenkyně trenérky Lenky Horákové DREAM OF LOVE (Egerton - Rabbit Dream, Dream Well), tedy polosestra jedničkové vítězky Ravielly (Pop Rock) a sestra umístěného v dostizích nejvyšší kategorie Rivertona. Favoritkou dostihu byla při svém jediném startu čtvrtá Tajga (Arctic Cosmos), ale ta se marně snažila v cílové rovině dostat před reprezentantku Stáje JB a musela se smířit s půldélkovou porážkou. Třetí jen o krk zpět byla Cenná Naděje (Age of Jape). Trenérka Horáková docílila třetího prvenství v sezóně a ž. Martina Havelková zaokrouhlila počet letošních tref do černého na deset.

N19 dreamoflove

Jediným favoritem, který dnes dokázal nezklamat své příznivce, byl tříletý reprezentant stáje Dr. Charváta FILIP (Intello), mající v Ceně Jockey Clubu ČR (3+,handicap II. kat., 2200 m, 90.000 Kč) znovu v sedle ž. Jana Vernera, se kterým tu společně vyhráli počátkem června. Dostih podle očekávání odvodil Balleroy (Le Havre), kterého si hlídal Filip, jenž přešel na začátku cílové roviny do vedení. Ještě sice přišli se zrychlením další tři koně, ale Filip si vítězství nenechal vzít  a triumfoval o třičtvrtě délky před letos na zdejší dráze dvakrát vítěznou Le Paix (Montmartre) a málo zatíženým Államfö (Latin Lover), který zaostal o dalších tři čtvrtě délky zpět. Blízko jim byl v cíli čtvrtý Urbi et Orbi (Observatory). Trenérka Vocásková má nyní na čele rovinového šampionátu 17 vítězství. Žokej Jan Verner je s 13 prvenstvími na 4. příčce mezi jezdci.

V závěrečné Prix de Chantilly (3+, handicap V. kat., 2000 m, 20.000 Kč) mohla získat své druhé životní vítězství bělka La Sarenne (Rajsaman), která  nesla jednu z nejnižších hmotností v poli 53 kg a dostala se do vedení již na začátku cílové roviny. Její náskok se snažil vymazat Tarique,  ale dokázal se jí přiblížit jen na tři čtvrtě délky. Po dostihu ale podal protest trenér Tariqueho Luboš Urbánek pro křižování v cílové rovině klisnou La Sarenne. Dostihová komise protest uznala jako oprávněný, takže vítězem se stal zástupce stáje Lokotrans TARIQUE (Linngari) a ž. David Liška, a La Sarenne byla přesunuta na druhé místo. Třetí příčku si připsal desetiletý Latrib (Tribal Instinct). 

Michaela Zemanová
Foto: Hana Vytopilová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking