VJC 22 cenyVrchol předderbyového období - to byl dnešní mítink v Chuchle Areně Praha, v jehož rámci se konal nejen druhý klasický dostih sezóny Velká jarní cena, ale i první jedničkový trial na České derby - Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera. Oba dostihy nabídly skvělý sport a zvláště klasický dostih chytl za turfmanovo srdce, neboť ve skvělém čase, sekundu a 18 setin za českým rekordem, se v něm poprvé po šesti letech prosadil kůň tuzemského chovu.


101. Conseq Velká jarní cena (L, 1600 m, 600.000 Kč) měla být soubojem francouzských a českých forem, přičemž těm prvním byla dávána přednost. Zvláště proto, že vedle Josephina (Pearl Secret) a Helpa (Dream Ahead) jí zastupoval Westminster Night (Morandi), soudě dle francouzských ratingů nejtřídovější tříletek v českém tréninku. Proti nim stál především vítěz trialu Arkhangelsk (Acclamation), minule zklamavší šampión dvouletých hřebců Red Coral (Blue Coral) či v Bratislavě skvěle finišující Like Magic (Al Wukair). A také druhý z trialu Zamico (Amico Fritz), vedle Red Corala jediný zástupce českého chovu v dostihu.

Ze startovních boxů vylétl nejrychleji Arkhangelsk s Jiřím Palíkem, ale scénář z trialu se neopakoval, neboť záhy přes něj přešel Sabinou Mokrošovou vedený Alzir (Bated Breath), který se jal diktovat tempo. Za druhým Arkhangelskem cválal Red Coral s Janem Vernerem a blízko byl i Zamico, jehož Milan Zatloukal usadil na bariéře. Favorizovaný Westminster Night s Petrem Foretem držel pozici uprostřed pole, Do cílové roviny zavedl pole Alzir, ale už na distanci přešel do čela ZAMICO a nikým neohrožován šel vstříc klasickému vítězství. Zvenčí pěkně finišující Westminster Night, který trochu ztratil rytmus po přeskočení cesty, stihl jen druhé místo, 4 délky za Zamicem, ale 1/2 délky před Arkhangelskem. Čtvrté místo obsadil stejně jako v předzkoušce Ashat (Shalaa) s Martinem Laubem, za nímž finišovala dvojice koní dr. Nieslanikové Alzir a Havana Silk.  

Nepřehlédněte: Ponntos exceloval v Longchamp. S Dettorim lehce stylem start-cíl vyhrál Gr.3 Prix de Saint Georges

Zamico je prvním vítězem Velké jarní ceny tuzemského chovu od roku 2016, kdy v ní zvítězil Lagaro (Dalghar) stáje DAR. I jeho připravoval trenér Allan Petrlík, pro něhož bylo dnešní vítězství již osmým vítězstvím v klasickém dostihu. V případě Zamica se podílel i na jeho odchovu a po dostihu neskrýval dojetí. "Jako malinkej byl strašnej rošťák," líčil ve streamu Dostihy.tv mládí klasického vítěze. "Jak začal chodit ven, tak pořád od mámy utíkal, furt vyhledával nějaké lumpárny, stále jsme ho honili po areálu. Na pastvě pořád do mámy narážel a otravoval ji, i kyž ta už ve svém věku chtěla mít svůj klid. Od narození pořád to měl v sobě a chtěl běhat. Jak vyrůstal, už na jeho pohybu a akci ve výběhu bylo vidět, že z něj něco bude." 

VJC 22

Vlastní ochovanec Rabbitu Trhový Štěpánov Zamico je synem sprintera Amico Fritze (Fasliyev), který se prvním českým ročníkem uvedl nadmíru dobře. Matku Rabbit Zamindar (Zamindar) koupila stáj jako ročku na únorové dražbě v Newmarketu za 4.500 gns a klisna ze slavné juddmontské rodiny Where You Lead se za důvěru odvděčila vítězstvím v Oaks a Memoriálu Rudolfa Deyla. Dosud jí vyběhlo 6 potomků, z nichž 4 zvítězili. Vedle Zamica si nejlépe vedla zimní královna Zamira (Look Honey), čtvrtá z Memoriálu Rudolfa Deyla Zamiranda (Pop Rock) a pětinásobný vítěz Zamindarton (Egerton).

Dobře připravený Derby kandidát   

Chuchle ale dnes nepatřila jen klasickému dostihu. Hodinu před ním se odběhla první jedničková předzkouška Českého derby Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera (I.k., , 2200 m), ve které se při svém sezónním debutu a teprve třetím startu v životě jistě prosadil WELL PREPARED (Protectionist). Svěřenec Radka Holčáka sice před startem pozlobil tým zavaděčů i svého žokeje Jaromíra Šafáře, ale po startu se dobře usadil na druhé pozici za vedoucím Secret Peet (Awtaad) s Radkem Koplíkem, místy cválajícím s dvoudélkovým náskokem, na distanci se dostal na úroveň vedoucího koně, přešel přes něj a jistě o délku zvítězil. Druhé místo vybojoval Hello Hola Hay (Zarak) s Martinem Laubem, třetím místem překvapil Gasparini (Eagle Top) s Jaroslavem Línkem a čtvrtá doběhla Korvette (Lord of England), kterou vedla Martina Havelková. Secret Peet ještě uhájil poslední místo na tabuli, favorizovaný Frehel zklamal až desátým místem.

Frank 22 ceny

Well Prepared, zakoupený na zářijové dražbě ročků v Baden-Badenu za 32.000 €, je synem vítěze německého Derby Trialu L) a především premianta Grosser Preis von Berlin (Gr.1), jehož cesta na nejpopulárnější australský dostih Melbourne Cup (Gr.1) vyústila v zisk tohoto velkého handicapu. Od roku 2017 působí v hřebčíně Röttgen, Well Prepared náleží k jeho druhému ročníku. Jeho nejúspěšnějšími potomky jsou vítězka Diana-Trialu (Gr.2) Amazing Grace a Lambo, který vyhrál Bavarian Classic (Gr.3).
Matka Well American (Bertrando), na dráze třikrát umístěná, již v chovu dala šampiónku dvouletých německých klisen Well Spoken (Soldier Hollow) a na blacktype scéně se umístila i další dcera Wismar, pravá sestra Well Spoken. Pochází ze slavné W- rodiny, které směřuje k legendární Kincsem, ale na které se podstatnou měrou podílel i napajedelský hřebčín. V něm na sklonku první světové války působila klisna Orsza (Gouvernant), devátá matka Well Prepared, kterou tehdy napajedelští připustili Kottingbrunnem (Pardon) a z tohoto spojení se v roce 1918 narodila Winnica, která rodinu přivedla do Německa.   


Frank 22

Zajímavé výkony byly vidět i v rámcových dostizích. V úvodní Ceně dostih 108 Agency (III.k., 1400 m) jistě uspěl do klasik hlášený BUNDESKANZLER (Dandy Man), před dostihem zakoupený stájí Excellent-K Liberec, který sice na začátku cílové roviny vybočil až téměř k vnějšímu písku, ale přesto pod Lukášem Charvátem o 4 délky zvítězil. 

NN22 gasparini

V následujícím handicapu Cena společnosti Emont Bohemia (III.k., 1600 m) využil jediný tříletek v poli valach BACORA (Gutaifan) nízkého zatížení a s Janem Vernerem v sedle ještě osladil excelentní den stáje dr. Evy Nieslanikové.

Pro domácí chov byl sice skvělou vzpruhou výsledek hlavního dostihu, nebyl však jediným vítězstvím tuzemského odchovance. V Ceně Únětického pivovaru (IV.k., 2200 m) potvrdila roli favoritky napajedelská rodačka VIGNETTA (Pouvoir Absolu - Vesponetta, Vespone) stáje Cardboard s Adamem Florianem a v Ceně Střední školy dostihového sportu a jezdectví (hdcp V.k., 1600 m) se jistě o krk před mamutí váhu nosícím Rabbit Spirit (Swiss Spirit) prosadil odchovanec Jana Švédy SIR CORAL (Blue Coral - Secretive Dancer, Night Shift) ze stáje Špaček Xaverov s am. Janem Kovářem.

NN22 vignetta

Ve slušně obsazeném dvojkovém handicapu Cena společnosti Tipsport na 1200 metrů si pro šesté vítězství kariéru dosprintoval Davidem Liškou vedený devítiletý MORMILL (Authorized) ze stáje dr. Lischky a přípravě Jaroslava Jelena, zatímco stejně starý MOCCAFIX (Contat) ze Stall Pinot pomohl v závěrečné Ceně Fontana Watercoolers (hdcp IV.k, 1800 m) amatérské jezdkyni Anně Lebduškové k prvnímu vítězství kariéry.

NN22 sircoral

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net