chuchle2Vrcholem letošního pátého dostihového odpoledne na pražském závodišti se začátkem ve 13 hodin bude samozřejmě druhý klasický dostih sezóny, 96. Velká jarní cena Pražské plynárenské. Jedenáct tříletých hřebců se utká nejen o označení klasický vítěz, ale také o dotaci 550 tisíc korun. Dostih má mezinárodní jezdecké obsazení. Kromě zástupců naší špičky uvidíme v sedlech také Francouze Breuxe a Plateauxe, a Brita Mitchella. Z hlediska blížícího se derby je zajímavým testem dostih pro tříleté koně na 2400 metrů, kterého se mj. zúčastní jeden z šestice předběžných favoritů Českého derby Nagano Gold.


Na startu 96. Velké jarní ceny Pražské plynárenské o 550 tisíc korun je všech pět nejúspěšnějších z Memoriálu proferora Václava Michala. Vítězného Mamadyshe (Pivotal), Zocka (Rock of Gibraltar) a Rivertona (Egerton) mezi sebou dělilo v cíli třičtvrtě délky a klasický dostih delší o 200 metrů může jejich vzájemný poměr sil v cíli změnit. Gold Evasive byl za nimi s třídélkovým odstupem, ale neměl optimální průběh dostihu. Darien (Blue Coral) ztrácel v cíli na vítěze téměř devět délek a to z něho nedělá adepta k doběhu na tabuli.

Proti kvalitně rozběhaným soupeřům se poprvé postaví příslušníci loňské dvouleté špičky, druhý z Ceny zimního favorita Dominique (Motivator) a hrdina Gerschova memoriálu Sir Sun (Power). První start v sezóně může být nevýhodou, na druhou stranu před týdnem se s touto skutečností v Jarní ceně klisen Fashion Queen a Saša vypořádaly výborně. Zajímavou dvojici vysílá na start Zdeno Koplík. Pokud se u jeho svěřenců neprojeví zdravotní problém, který trenér avizoval v rozhovoru, který jsme uveřejnili ve středu, tak je nebude radno podceňovat. Zvláště výsledky Ultimate Fight (Muhaymin) z Francie vypadají hodně dobře. Ryzák bojoval často na tratích 1200 - 1500 metrů o vítězství a dobíhal jen s minimálním odstupem za vítězem. Street Singerovi (Stimulation) se tolik nedařilo, spíše sbíral dostihové zkušenosti.

Mamadysh2
Vítěz Memoriálu profesora Václava Michala Mamadysh. V jeho sedle střídá ve Velké jarní ceně Radka Koplíka Jaromír Šafář - Radek Koplík bude startovat ve slovenské Velké jarní ceně se Suhailem stáje Meridian. (foto Petr Nowicki)

Také druhý zástupce DS Pegas v klasickém dostihu, Noble Cliffs (Canford Cliffs) absolvoval přípravný dostih ve Francii a trenér Dalibor Török byl s jeho výkonem v dostihu spokojený. Pouze dva starty zatím má na svém kontě reprezentant stáje Hrubý Orssio (Orpen), a i když se jednalo o dostihy třetí kategorie, tak hnědák na sebe dokázal upozornit. V obou dostizích doběhl druhý za předběžným sázkovým favoritem Českého derby Palazzo Corsinim (Galileo) a v posledním dostihu s ním dokonce bojoval o vítězství.

Z trojice dostihů třetí kategorie bude velmi sledovaným zkouška tříletých koní na vytrvalecké trati, Cena sázky na velké pořadí o 60.000 Kč. Favoritem dostihu nemůže být nikdo jiný než svěřenec Grega Wroblewskiho Nagano Gold (Sixties Icon), který svůj sezónní vstup snadno vyhrál a před dvěma týdny podlehl jen o krátkou hlavu Black Canyonovi v hlavním dostihu v Karlových Varech, Jarní ceně Fredricks & von der Horst na dvoukilometrové trati. V dostihu je také dvojice Galileových potomků, Aeneas a Flames of Horeb, kteří ve zmiňovaném dostihu v Karlových Varech doběhli na čtvrtém resp. šestém místě. Oba ale podlehli v polovině dubna v Lysé nad Labem Bettysutekimu (Suteki Shinkusekun), který proměnil svůj debut hned ve vítězství a půjde tedy na start dostihu jako neporažený. Překvapit může Argantin syn Argano (Lord of England) , letos druhý v dostihu na 2400 metrů.

Handicapová Cena Pražské plynárenské servis distribuce na 1800 metrů má 13 účastníků a s šancemi půjdou na start Singapore Spice (Sandwaki), Shahnour Aznavour (Azamour) a Dzinfizz (Rosensturm). V závěrečné Ceně Arny je také třináct koní a určitě bude sledován návrat třetí z Ceny zimního favorita v sezóně 2015 Vanety (Tiger Cafe), která od loňského Oaks nestartovala a přes zimu změnila trenéra.

Závodiště ve Velké Chuchli je otevřeno pro veřejnost už od 11 hodin. Je připraven také bohatý doprovodný program pro rodiny s dětmi. Děti do 15 let mají vstupné zdarma.

Michaela Zemanová

Související článek:
S trenéry koní před Velkou jarní cenou
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net