Prazsky zimni favorit dobehLetošní dostihovou sezónu dnes odpoledne uzavřelo sedm dostihů v Chuchle Areně Praha. V hlavním chodu mítinku, 4. Pražském zimním favoritovi (2l., II. kat., 1800 m, 100.000 Kč), se prosadil pod vedením ž. Petra Foreta teprve podruhé startující SUPRTUPL (Worthadd) ze stáj Englicovi a Kulhánkovi, o kterého pečují ve Valech manželé Štěpánka a Jaroslav Myškovi. 


Před měsícem na pražské dráze šestým místem debutující Suprtupl převzal iniciativu 1200 metrů před cílem, a i když se v cílové rovině pole vyrovnalo a dotírali na něho další soupeři, měl dostatek sil na triumf o tři čtvrtě délky před rovněž podruhé startujícím Ruselem (Pedro the Great). Na prvních dvou místech v dostihu tak skončili koně, se kterými se moc nepočítalo. Jen půl délky zpět skončil na třetím místě také v dostihu aktivní Swinging Thomas (Dylan Thomas). Tabuli nejlepších doplnili zástupci českého chovu Avignon (Pouvoir Absolu) a pátý z Ceny zimního favorita Averis (Pouvoir Absolu), kteří ztráceli na vítěze dvě, resp. dvě a tři čtvrtě, délky. Trenérka Myšková si až na samotný závěr sezóny připsala první vítězství v rovinovém dostihu, ale za to cenné. Pro Petra Foreta úspěch se Supertuplem znamenal sedmé vítězství v sezóně.

Suprtupl byl zakoupený Jaroslavem Myškou pro stáj Englicovi a Kulhánkovi za pouhých 2.000 euro na dražbě v Baden Badenu letos koncem května. Jeho otec, vítěz Italského derby Worthadd (Dubawi), je u nás dostatečně známý díky klasickému vítězi a třetímu z Českého derby Ignaciovi Reillymu. Společně se Suprtuplem jsou jedinými potomky Worthadda, kteří již u nás startovali. Matka Samara Hills (Kandahar Run) nikdy neběhala a Suprtupl je jejím prvním počinem v chovu.  Prabába Slap Shot (Lycius) byla šampiónkou dvouletých klisen v Itálii, kde jako tříletá získala titul šampióna sprinterů.

Zajímavou podívanou přinesla hned úvodní Cena 100 let Jockey Clubu ČR (3+, handicap V. kat., 1200 m, 20.000 Kč). Před distancí se zdálo, že by mohla první životní vítězství ukořištit tříletá Nurwela (Sharpour), ale nakonec měla ještě lepší závěr rovněž dosud nevítězná PRINCESS VIKTORIA (Medicean), kterou vedl při svém 16. startu v nedlouhé kariéře rovněž dosud nevítězný Lukáš Vladyka. Za vítězkou hájící barvy SŠ dostihového sportu a připravovanou Ing. Marcelou Sýkorovou doběhla o půl délky druhá Nurwela a třetí místo získala od startu aktivní Fantastic Lady (Rol´over Beethoven). Pětiletá vítězka už absolvovovala 20. start v kariéře a dosud byla nejlépe třetí.

Jezdeckou hvězdou mítinku byl multišampion Václav Janáček a hned ve druhém dostihu odpoledne, Ceně EBF (2l., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč), ukázal publiku své mistrovství. Dostih vodila Rabbit Breath (Bated Breath), za kterou usadil Janáček počtvrté startující zástupkyni úspěšných barev stáje MUDr. Eva Nieslaniková Sylvianu. V cílové rovině obě klisny jezdci zavedli k venkovní bariéře a tam společně svedli pěkný duel o vítězství. SYLVIANA (Zanzibari) nakonec dokázala zvítězit o dvě délky před Rabbit Breath a společně utekly svým devíti soupeřům o mnoho díélek. Třetí Theresie (Footstepsinthesand) totiž doběhla za vítězkou o 11 délek zpět.

Prazsky zimni favorit dekor
Slavnostní dekorování vítězů 4. Pražského zimního favorita, jehož hlavními aktéry byli Suprtupl a žokej Foret

Roli favorita dokázal splnit v Jubilejní ceně (3+, handicap IV. kat., 1400 m, 40.000 Kč) svěřenec trenérky Aleny Škráškové CAPTAIN LUKA (Canford Cliffs), který stejně jako před třemi týdny v Mostě dominoval pod vedením velezkušeného Jiřího Palíka. Zástupce stáje Team přešel po startu do čela a do cílové roviny zatočil ve vyšší stopě a o postavení na čele dostihu přišel. Na posledních 200 metrech ale i se 63 kg zátěže přišel silný finišem a dokázal zvítězit o dvě a čtvrt délky před užitečným Singapore Spice (Sandwaki). Pěkným závěrem také přišel na třetí místo Lysyanargent (Kendargent). Trenérka Škrášková připravila v letošní sezóně čtyři vítěze. V Německu působící žokej Palík v Česku triumfoval pošesté.

Favorit se prosadil také v posledním díle celosezónního seriálu Fitmin Cupu, Ceně společnosti Dibaq, a.s. – výrobce značky Fitmin (2l., III. kat., 1600 m, 60.000 Kč). Nikola Petrlík vedl účastnici Ceny zimní královny DARKGELTON LADY (Egerton - Rabbit Dark Angel, Dark Angel) na konci pole a v cílové rovině ji posouval kolem sedmi soupeřů. Polosestra loňské dvouleté šampionky Dark Absolu (Pouvoir Absolu) a zástupkyně stáje a chovu Rabbitu Trhový Štěpánov zvítězila o délku před stále se lepšící Welluncou (Egerton). Jménem k zapamatování je také Faliraki (Zazou), která je prvním potomkem pětinásobné jedničkové vítězky French Quebec (Excellent Art). Klisna totiž ztratila na startu tři délky a přesto ještě dokázala bojovat o vítězství a skončit jen půldruhé délky za vítězkou. Trenér Allan Petrlík se 11. vítězstvím posunul na třetí místo v šampionátu trenérů. Jeho syn Nikola si zapsal do šampionátu sedmé vítězství.

N19 darkgeltonlady
Patnáct kvalitních koní si dalo dostaveníčko ve druhém vrcholu odpoledne, Listopadovém handicapu (3+, handicap II. kat., 1600 m, 90.000 Kč). V cílové rovině sahal po vítězství 65,5 kg zatížený a vítězem 500 dostihů na rovině ž. Janem Rájou vedený Tropical Bond (Forever Bond), ale nakonec předvedl podél divácké bariéry nejsilnější speed FINIOS (Midships - Finity Run, Hurricane Run) a žokej Václav Janáček v jeho sedle mohl slavit dnes double, tentokrát od dvě délky. Třetí místo získala pérově zatížená Lady Hortenzie (Heretic). Finiose připravuje pro stáj DAR Ludvík Haris, kterému patří se sedmi vítězstvími místo v první desítce mezi trenéry na rovině. Václav Janáček si letos na tuzemské dráze připsal šestou trefu do černého.

Další double se zrodilo ve zcela posledním dostihu letošní sezóny, Závěrečné ceně (3+, handicap III. kat., 1680 m, 60.000 Kč). Nečekaně se tu totiž prosadil svěřenec trenéra Nieslanika a zástupce úspěšné stáje doktorky Evy Nieslanikové SHEDIR (Lilbourne Lad), kterého realizační tým svěřil Michaele Musialové. Ta počtvrté startujícího valacha dovedla k prvnímu vítěztsví v kariéře s náskokem půldruhé délky na Jenny Walker (Born To Sea) a dostih dlouho vedoucího Vossolieho (Next Desert). Trenér Miroslav Nieslanik slaví 12. vítězství ve své dosud nejlepší sezóně, a úspěšnou sezónu prožila také Michaela Musialová, která zvítězila letos už podesáté.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking