Tento víkend se pomalu začne rozkrývat rozdělení sil před jarními, ale i těmi pozdnějšími klasickými dostihy. V sobotu čeká první letošní mítink mosteckou dráhu, jehož vrcholem je hlavní trial na Jarní cenu klisen Memoriál Rudolfa Deyla. O den později se letos poprvé otevřou i brány bratislavského závodiště a tamní premiéra se též ponese především v duchu klasické předzkoušky Ceny trojročných koní pro hřebce i klisny, ve které se poprvé ve střední Evropě ukáže ambiciózní nákup Meridianu Quessigny.

 


Zimní královna proti čtveřici v Česku debutujících klisen


Ač v anketě o nejlepší dvouletou klisnu loňské sezóna skončila až druhá z Porcinellou, nastoupí zimní královna Queen of Beaufay (Zarak) do 48. Memoriálu Rudolfa Deyla v roli favoritky. Svěřenkyně Dalibora Töröka, do jejíhož sedla se poprvé vyhoupne Petr Foret, loni debutovala druhým místem v srpnovém dostihu pro nezvítězivší na 1400 metrů v Karlových Varech a o 40 dní později na stejné dráze po tuhém boji  se Shabanou ovládla Cenu zimní královny. Z tehdejších soupeřek ji tentokrát čeká jen Vendulou Korečkovou vedená La Violette (Territories), která tehdy skončila desátá, ovšem při svém kariérním debutu.
Jako druhou šanci vidí Tipsport svěřenkyni Pavla Tůmy Whirl Wind Girl (Toronado), která loni sice startovala jen jednou, ale debut na 1600 metrů proměnila ve vítězství. Pro klisnu z chovu Jiřího Charváta mluví nejen fakt, že je dcerou skvělé Dumnonie (Silver Frost), klasické vítězky a také matky loňské vítězky tohoto dostihu Devoir Rien (Olympic Glory), ale plusem by mohla být též zkušenost se specifickou mosteckou drahou. V sedle bude mít Jana Vernera.
Hned čtyři starty stihla loni bělka Lena (Outstrip) z lotu Martiny Havelkové, která v posledním startu na konci září doběhla druhá, 4 1/4 délky za vítěznou Stratosferic (El Kabeir), ve slovenské zimní královně.

Kurzy Tipsportu na vítězku Memoriálu Rudolfa Deyla
kurzy mrd

Čtyři klisny se v Česku představí poprvé, pro jednu z nich bude sobotní start dokonce životním debutem. Z Francie do stáje Zdeňka Mimry v listopadu přešla hnědka Adam's Rib (Ribchester). V zemi galského kohouta absolvovala 5 startů, získala jedno druhé a jedno čtvrté místo v dostizích na 1200 metrů v Argentan a k nám si přivezla známku 32 kg.
Z Anglie dorazila Jaroslavem Jelenem trénovaná Costa Smeralda (Outstrip), kterou dr. Bernhard Lischka získal v Newmarketu na červencové dražbě za 6.000 gns. Costa Smeralda vyběhla jen jednou, pár dní před dražbou skončila jedenáctá v poli dvanácti dvouletých v Newbury, nicméně je polosestrou vítěze Premio Primi Passi (Gr.3) Malotru (Casamento) a i tři další její sourozenci, kteří se dostali na dráhu, dokázali zvítězit.   
Trenér Zdeno Koplík posílá na start dvojici klisen Sunny (Kodiac) - Blackness Barnes (Johnny Barnes), přičemž první má za sebou jeden start v Bratislavě, kde skončila šestá v dostihu IV. kategorie, pro druhou bude klasický trial kariérním debutem. Její dva polosourozenci v Německu sice nic moc neukázali, trenér má ale o ní vysoké mínění. "Myslím, že to bude hodně zajímavá klisna," uvedl v našem předsezónním rozhovoru.
Ač obě favoritky reprezentují chovy svých českých majitelů, narodily se v zahraničí, a tak jedinou českou zástupkyní je loni v jednom z dostihů Fitmin Cupu druhá Dally Top (Stormy Jail), první potomek Koně roku Dally Hit (Ad Valorem).

Nepřehlédněte: S Karlem Jalovým nejen o nedělním úspěchu jeho koní, ale i o budoucnosti českého turfu a jeho řízení

V rámcových dostizích zaujme životní debut do Českého derby i St. Leger hlášeného bělouše Blessed River (Reliable Man) trenéra Jiřího Chaloupky, který je polobratrem vítězky Derby z roku 2018 Blessed Kiss (Kentucky Dynamite). V trojce pro tříleté na  2200 metrů se střetne mj. i i Frehelem (Maxios), synem skvělé French Quebec (Excellent Art), který loni debutoval druhým místem ve Slušovicích.

Ze starších koní si vedle slušně obsazeného dvojkového handicapu Memoriál Jaroslava Podolana s Orleanem (Egerton) či Respektem (Durante Alighieri) zaslouží pozornost i úvodní trojková Cena Hipodromu Most, v níž začne sezónu čtyřletý Brilliant Star (Sea The Stars). Hřebec zakoupený jako roček v Baden-Badenu za 70.000 € sice nemalou část loňské sezóny pro zranění z jejího úvodu vynechal, ale na podzim vyhrál oba závěrečné starty a mohl by být oživením vytrvalecké scény.

Quessigny změří síly se slovenskou šampiónkou Stratosferic a neporaženým maďarským Presidentem

Slovensko před pár lety opustilo systém dvou jedničkových trialů pro každé pohlaví a vypisuje nyní jen jeden - Cenu trojročných koní. Proto nepřekvapí, že v neděli se o celkovou dotaci 6.000 € utká hned 13 koní. Čtyři z nich reprezentují české stáje a je mezi nimi i jeden z nejsledovanějších podzimních nákupů pro klasické dostihy Quessigny (Recorder) stáje Meridian. Za 102.000 € zakoupený hnědák vyhrál ve Francii dva dostihy, získal čtvrté místo v listed a do Velkých Karlovic si přivezl francouzský rating 41,5 kg. Při středoevropské premiéře jej pojede Jaromír Šafář. 

Stáj Lokotrans do Bratislavy vysílá čtvrtého z Karpatské ceny Darling in Pink (Outstrip), kterého trenér Urbánek nasedlá Martinu Laubemu, barvy Jiřího Charváta bude ve slovenském trialu zastupovat Chittussi (Charm Spirit) s Janem Vernerem. Svěřenec Pavla Tůmy je polobratrem My Old Husbanda, Dumnonie či Dominiqua a loni poslední chuchelský dostihový den doběhl druhý v EBF dostihu na 1400 metrů. Čtvrtým českým zástupcem je syn klasické vítězky Partyday (Footstepsinthesand) Like Magic (Al Wukair), který před třemi týdny debutoval osmým místem ve Francii.
Z domácích se postaví na start například zimní královna a šampiónka dvouletých klisen Stratosferic (El Kabeir) s Jiřím Palíkem, nicméně ještě zajímavější srovnání sil nabízí start maďarského Presidenta (Tai Chi), ve dvou startech neporaženého vítěze nejbohatšího maďarského dostihu pro dvouleté Szent Lászlo díj (Gd2). (miv)

Kurzy Tipsportu na vítěze Ceny trojročných koní
kurzy ctk
       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net