Na konci roku 2017 odešla po úspěšné dostihové kariéře do chovu. Nyní se desetiletá hnědka irského původu MARY YEATS (Yeats) vrací na dráhu. Důvodem návratu klisny, která před sedmi lety vyhrála v Mostě Oaks a poté startovala ještě v Oaks v Polsku, Rakousku a na Slovensku, jsou neuspokojivé výsledky v chovu, dané především problémy s jejím připouštěním. "Za čtyři roky dala jediné hříbě," vysvětluje Ladislav Vocásek mladší z němčické centrály, proč se klisna vrátila do dostihové stáje.

 
Dcera čtyřnásobného vítěze ascotského Gold Cupu (Gr.1) Yeatse (Sadler's Wells) vyhrála během prvních dvou sezón, kdy reprezentovala stáj Stanislava Chudáčka, tři dostihy včetně zmíněných Oaks. Dalším velkým úspěchem svěřenkyně Heleny Vocáskové bylo druhé místo v Oaks v Rakousku. Po něm němčičtí zkusili poslali na start proutěnek v Pardubicích, které sice proměnila v zadržené vítězství, ale kvůli zranění, které si z Pardubic přivezla, byla stažena z tréninku a zařazena do chovu. Premiéra v chovu ale nedopadla nejlépe. "Bohužel se ukázalo, že prakticky nemá říje a to znemožnilo ji v chovu využít. Zdravotně se dala do pořádku, a tak jsme ji vrátili zpět na dráhu," popisoval v květnu 2017 její anabázi Ladislav Vocásek, když se klisna vrátila na dráhu. Po třech umístěních v rovinových dostizích III. kategorie vyhrála proutěnky a bumper v Pardubicích, po nichž odešla do chovu znovu.

Nepřehlédněte: Na úvodí mítink došlo 111 přihlášek. Unikátní sestavu nabídne trojka pro tříleté s 16 uchazeči o start v Derby

Druhý start v chovu byl o něco úspěšnější, ale klisna se stále ukazovala jako problematická matka. V roce 2018 byl jejím partnerem Moonjaz (Nashwan), po kterém ale zůstala jalová. Následující rok byla připuštěna Pop Rockem (Helissio) a z tohoto spojení se loni v březnu narodila klisna Mary Pop. Loni vstřebala a letos podle slov Ladislava Vocáska ani nedostala říji. A tak ji čeká druhý návrat do dostihového provozu. "Trénuje dobře, na rozběhání s ní zkusíme nějaké bumpery," plánuje Vocásek s tím, že se další kariéra klasické vítězky bude odehrávat v překážkových dostizích. "Může začít v nejnižších kategoriích, tak uvidíme, kam se z nich dostane," říká.

Návratem Mary Yeats na dostihovou dráhu zůstane v chovu Vocáskových už jen Kristine (Kris Kin), matka vynikajících sourozenců Krasavy (Moonjaz) a Kristiana, kteří získali druhá místa v Českém respektive Slovenském derby. "Chov jsme zredukovali, chceme se soustředit hlavně na dostihovou stáj," potvrzuje Vocásek. Na to, zda bude Mary Yeats i ve svém věku věku její posilou, si budeme muset pár týdnů počkat.

Miloslav Vlček
 
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net