NidaraČtvrtý klasický dostih sezóny už pomalu klepe na dveře. Závodiště v Mostě bude v sobotu krátce před 17. hodinou znát svou patnáctou vítězku Oaks společnosti Litvínovská uhelná o 600.000 Kč, český turf tak celkem již 68. hrdinku této klasické zkoušky. Tentokrát se v dostihu nazývaném též Memoriál Ing. B. Tichoty sejde desítka klisen s vesměs výbornými výsledky v dostizích nejvyšší úrovně včetně klasické vítězky Nidary i Nejlepší dvouleté klisny loňské sezóny a čtvrté z Českého derby Beryasky. Tady jsou kompletní vizitky všech deseti účastnic.

BERYASKA, 3letá hnědka stáje Hřebčín Křenek, trenér Ing. Václav Luka ml., ž. Petr Foret

Dosavadní kariéra: 8 startů, 3 vítězství, 4 umístění, 541.200 Kč

Beryaska zahájila dostihovou kariéru jako dvouletá už počátkem června, když podlehla o 3 délky Rabbit Motivmanovi. Její další kroky vedly do Milána, kde v 17hlavém poli doběhla devátá, necelých devět délek za vítězem. Další dva dostihy v Karlových Varech a Praze klisna neprohrála a tak nepřekvapilo její druhé místo za Renny Stormem v 76. Gerschově memoriálu. Hřebci pak dokázala oplatit porážku v Ceně zimního favorita, když triumfovala o 2 délky nad Barateem a třetím Renny Stormem. Po skončení sezóny byla klisna oceněna Nejlepší dvouletou klisnou. Realizační tým naordinoval klisně jako vstup do sezóny klasickou Jarní cenu klisen. Beryska podala statečný výkon a o 1 a čtvrt délky doběhla za vítěznou Nidarou. A nezklamala ani v Českém derby, kde skončila jako nejlepší z klisen čtvrtá, necelé 4 délky za vítězným Mister Aviationem.

BRIANA, 3letá hnědka stáje Vesiba, trenér Ing. Ivana Pejšková, Martin Laube

Dosavadní kariéra: 7 startů, 1 vítězství, 2 umístění, 71.750 Kč

Klisna se dokázala při svém dvouletém debutu v srpnu v Karlových Varech umístit na třetím místě, ale o měsíc později na pražské dráze skončila v poli poražených. O půldruhého měsíce později však již dokázala vyhrát a porazit druhého Nyani Tombu a třetího Absolyuta. Dvouletou kariéru uzavřela Briana neúspěšným výletem do italské Pisy. Také Briana zahájila svou letošní dostihovou pouť v Jarní ceně klisen, kde doběhla šestá. V dostihu vypsaném pouze pro klisny koncem května v Karlových Varech nevstoupila do startovacích boxů a o měsíc později se klisna vrátila na zdejší závodiště znovu. Tentokrát doběhla s nízkou hmotností třetí za Freddie Mercem a Robinsonem. Do Oaks byla dohlášena, zatím neběžela nad 1600 metrů.

MIKAMINE (IRE), 3letá hnědka stáje DAR, trenér Zdeno Koplík, ž. Tomáš Lukášek

Dosavadní kariéra: 5 startů, 0 vítězství, 3 umístění, 18.980 Kč

Sholokhovova dcera měla loni pod vedením trenéra Kalaše tři starty. Hned při svém debutu se popasovala s pozdějšími účastníky klasických dostihů a tehdy skončila čtvrtá za Hot Favoritem, Purple Rose a Yordanou. O tři týdny později doběhla čtvrtá ve Slušovicích a sezónu zakončila účastí ve slovenské Ceně zimní královny, kde skončila na posledním osmém místě. Letos začala tříletou kariéru Mikamine nedalekým třetím místem v Mostě za Fast Gabrielem a Ultimou. O tom, že má realizační tým s klisnou vyšší ambice, svědčila přihláška do Ceny Wago, tedy někdejší Ceny Hřebčína Napajedla, kde doběhla svěřenkyně trenéra Koplíka na šestém místě.

NASIA (POL), 3letá hnědka stáje Gabriela-Trachtová, trenér Tomáš Hurt, ž. Jan Rája

Dosavadní kariéra: 8 startů, 2 vítězství, 2 umístění, 55.200 Kč

Polská rodačka stihla loni na podzim dva seznamovací starty. V Lysé nad Labem při debutu doběhla vzadu pole, ale o týden později v Pardubicích už přišla uprostřed výsledkové listiny. Letos již absolvovala Nasia šest startů. Během května získala v Praze nejprve vítězství ve čtvrté kategorii a vzápětí i zvítězila ve stejné kategorii o 7 délek. Pak následoval výpadek v Lysé nad Labem, který klisna napravila v Karlových Varech třetím místem v handicapu na trati 2400 metrů. A o týden později získala Nasia opět na lázeňské dráze vítězství, tentokrát ve čtyřkovém dvoukilometrovém testu.

NIDARA (FR*), 3letá hnědka DS Pegas, trenér Grzegorz Witold Wroblewski, ž. Jiří Chaloupka

Dosavadní kariéra: 6 startů, 4 vítězství, 2 umístění, 420.500 Kč

Odchovankyně majitele stáje Pegas a tréninkového střediska ve Zhoři je ideálním dostihovým koněm, zatím ve své kariéře totiž nebyla hůře než druhá. Loni vyhrála oba své dva starty v červnu, přičemž v tom druhém snadno porazila mj. Rabbit Motivmana a Renny Storma. V úvodním letošním startu malá klisna o hlavu podlehla Literalii v Memoriálu R. Deyla, ale o tři týdny později v klasické Jarní ceně klisen Nidara už excelovala. O více než délku za sebou zanechala druhou Beryasku. Počátkem června v bratislavské Ceně Arvy zaostala o dvě a čtvrt délky za Ley Percy, ale na zdejší dráze triumfovala v rámci derby-dne v Ceně Wago, tedy přezskoušce Oaks, a prokázala tak i svou vytrvalost.

SALTANAT (IRE), 3letá ryzka stáje Ardak Amirkulov, trenér Artur Resulov, ž. Radek Koplík

Dosavadní kariéra: 7 startů, 1 vítězství, 2 umístění, 48.100 Kč

Klisniny tři dvouleté starty nenaznačovaly tomu, že by klisna jako tříletá mohla patřit do širší špičky ročníku. I když ve svém posledním startu zamířila do druhé kategorie, kde v pardubické Ceně nadějí doběhla šestá. Letos se klisna postupně lepšila. Velký kus cesty ušla od vítězství ve čtvrté kategorii v polovině května ke druhému místu v předzkoušce Oaks, Ceně Wago, kde bojovala s jarní klasickou vítězkou Nidarou a doběhla za ní jen o krátkou hlavu. Vytrvalost jí rozhodně nechybí.

SAPSIREE (IRE), 3letá ryzka stáje Joly, trenér Tomáš Šatra, Bayurzhan Murzabayev

Dosavadní kariéra: 6 startů, 1 vítězství, 3 umístění, 112.600 Kč

Sapsiree loni svůj debut absolvovala pod vedením trenérky Blažkové, ale ještě koncem října na zdejší dráze ji už vysílal do paddocku Tomáš Šatra. Tehdy Sapsiree o hlavu prohrála se Sin And Richem. A letos je platnou členkou tříleté špičky. V Memoriálu R. Deyla jí patřilo čtvrté místo, stejně jako v Jarní ceně klisen, kde doběhla přibližně pět délek za vítěznou Nidarou. Hned v následujícím startu se prosadila ve dvojkovém dostihu pro klisny a jejím posledním startem bylo České derby, kde skončila osmá s devítidélkovou ztrátou na vítězného Mister Aviationa, a přibližně 5 délek za Beryaskou.

VICTORY BOND, 3letá hnědka stáje Buc-Film, trenér MVDr. Barbora Schillová, ž. Vendula Korečková

Dosavadní kariéra: 7 startů, 1 vítězství, 5 umístění, 49.250 Kč

Zástupkyně českého chovu loni vyběhla ve druhé polovině léta a při svém druhém zářijovém startu skončila čtvrtá. Stejný výsledek v cíli předvedla i při letošním úvodním dostihovém dnu. Ale již o tři týdny později dokázala zvítězit, i když v dostihu o kategorii níže, tedy čtyřkové úrovně, na trati 1600 metrů. V polovině května absolvovala klisna test na trati Oaks a skončila třetí. Tehdy zvítězila její dnešní soupeřka Whitney Risk. V dalších dvou startech se Whitney Risk umístila. Její čtvrté místo z karlovarské Letní ceny klisen za staršími Carrie, Orphan a Mambo Lady je vzhledem k Oaks nadějné.

VIVA LEA, 3letá bělka stáje Patrik ČR, trenér MVDr. Čestmír Olehla, ž. Milan Zatloukal

Dosavadní kariéra: 6 startů, 0 vítězství, 3 umístění, 27.780 Kč

Rosensturmovu dceru loni připravovala na Slovensku trenérka Morávková a pod jejím vedením se klisna dvakrát umístila na tratích 1400 metrů. Poté byla převedena do tréninku do Světlé Hory a pod vedením MVDr. Olehly se představila šestým místem mezi českými odchovanci v dostihu II. kategorie. Zlepšený výkon předvedla ve Velké ceně Klempířství Vaško koncem května, kde mezi klisnami doběhla třetí za Sapsiree a Matter For Love. A Viva Lea si nepočínala marně ani v Ceně Wago na zdejší dráze. Mezi deseti vrstevnicemi jí v cíli patřilo čtvrté místo.

WHITNEY RISK, 3letá hnědka stáje EŽ Praha a.s., trenérka Lenka Horáková, ž. Jaromír Šafář

Dosavadní kariéra: 6 startů, 2 vítězství, 4 umístění, 94.200 Kč

Svěřenkyně Lenky Horákové ani jednou nebyla v dostihu „naprázdno“. Jako dvouletá po třetím místu v Mostě a pátém ve Velké Chuchli odjela v říjnu do Pardubic, kde zvítězila ve trojkovém dostihu a o půl délky porazila Little Raktiho. Letos se do hry vrátila čtvrtým místem v dobře obsazené trojce na 1600 metrů. Jejími přemožiteli totiž byli Win For Us, White Motiv a Absolyut. Možnosti klisny pro Oaks naznačil 2400 metrů dlouhý trojkový dostih v květnu v Praze, který klisna vystála o 3 délky. A v testu na Oaks obsadila Whitney Risk třetí místo, necelých dvě a půl délky za Nidarou.