agrofertpark logoLetošní 16. ročník mezinárodní výstavy Koně v akci nabízí vskutku rozmanitý program. Představí různorodá plemena koní od těch nejmenších až po robustní chladnokrevníky a ukáže je ve všech pracovních a sportovních činnostech a dovednostech. Ochutnávku z víkendového programu nabídne páteční program KONĚ NA NÁMĚSTÍ.


Malá přehlídka toho, co divák uvidí na výstavě, se uskuteční v pátek 5. září od 16:00 hod. na Pernštýnském náměstí. V historickém centru Pardubic se představí například Dámy v sedle, předvedou se malá plemena koní a vystoupí také jízdní jednotka pardubické Městské policie.

Mnohem více však milovníci koní uvidí na samotné výstavě KONĚ V AKCI. Tu pardubické dostihové závodiště hostí o víkendu 6. a 7. září a pořadatelé ji letos vtiskli téma FILM.

V hlavním programu se tak mimo jiné představí koně - herci a kaskadéři i některé „lidské“ osobnosti českého filmu. „Nedělního hlavního programu se například zúčastní herci Rudolf Jelínek a Ladislav Mrkvička, které diváci určitě znají z mnoha rolí ve filmech a seriálech s koňskou tématikou. Například ze seriálu Dobrá voda, který se natáčel v nedalekých Slatiňanech, a pardubické závodiště v něm také dostalo svůj prostor. Rudolf Jelínek si zahrál i v krásném dobrodružném filmu Smrt v sedle,“ prozrazuje ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický. Oba herci, společně s žokejkou Martinou Růžičkovou, v neděli 7. září odpoledne pokřtí hned několik hříbat trakénského koně. Právě toto plemeno bude jedním z mnoha, která se na výstavě budou prezentovat.

V rámci slavnostní přehlídky jak v sobotu, tak v neděli se představí také Romana Hájková s ukázkami práce koně – kaskadéra. Generalissimus Morgana XXXI-11, přezdívaný Mimi, se v Pardubicích rozloučí se svou dlouhou a úspěšnou kariérou. Druhým kaskadérem bude Sacramoso Matera XLIV-23. Unikátní bude drezura fríského koně, kterou s koněm Pieter Van Diphoorn předvede jezdkyně Vendula Šponarová. Do Pardubic se také se svým vystoupením vrací Ing. Kubeša a jeho koně plemene Paso Fino Colombiano, které je známé především díky pravidelnému čtyřdobému mimochodu. Naopak premiéru bude mít vystoupení Working Equitation – volně přeloženo „pracovní ježdění“. Jde o poměrně mladou disciplínu, která využívá tradiční tréninkové metody koní pracujících s dobytkem a jejímž výsledkem je výchova všestranného, obratného a poslušného koně. Program nabídne také spřežení různých plemen, drezurní ukázky, čtverylku, jezdecké umění skupiny Dámy v sedle či Rej chladnokrevných koní.

Chladnokrevníkům je věnována velká část programu, kdy kromě chovatelských přehlídek budou soutěžit také v orbě, tahu břemene nebo ovladatelnosti a dokonce odstartují i do dostihu O Pohár ředitele závodiště. Bohatý bude i program pony, nudit se nebudou ale ani milovníci psů. Pro děti je připravena celá řada soutěží a her.

„Stejně jako v loňském roce budou moci návštěvníci výstavy vybírat i letos nejkrásnějšího koně výstavy. U pokladen si vyzvednou hlasovací lístky, z těch odevzdaných pak vylosujeme pět výherců,“ doplnil ředitel Skalický.

Tradiční součástí výstavy je také soutěž o nejkvalitnější potravinářské výrobky MLS Pardubického kraje. Současně bude malým a středním potravinářským výrobcům udělována značka Regionální potravina Pardubického kraje.

Kompletní program výstavy je uveřejněn na webových stránkách dostihového závodiště www.pardubice-racecourse.cz, sekce Koně v akci.

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net