Speranza boyerVloni sníh, letos slunce. Právě to zalilo pardubické dostihové závodiště Agrofert Park při Závěrečných dostizích s Českou asociací steeplechase. Připraveno bylo osm dostihů. Závěrečná steeplechase II. kategorie na 4200 metrů, nesoucí jméno vítězky Velké pardubické Orphee des Blins, patřila smolaři z nedávné Velké pardubické Speranzovi s žokejem Thomasem Boyerem v sedle.

Osmiletý hnědý valach Speranza z tréninkové stáje Jaroslava Pecháčka ve 123. Velké pardubické s Českou pojišťovně smolně skončil na Popkovickém skoku, stejně jako svěřenec Josefa Váni staršího Budepast. I on se postavil na start závěrečné steeplechase a v tandemu s žokejem Josefem Váňou mladším byl považován za favorita dostihu. Síly mu však stačily „pouze“ na čtvrté místo. Od začátku dostihu byl aktivní devítiletý ryzák Liesbrief s Ondřejem Velkem v sedle a už to vypadalo na jeho triumf. Jenže Speranza s Thomasem Boyerem měli vynikající koncovku a Liesbriefa předstihli. Ovšem jen velmi těsně, o výsledku rozhodovala cílová kamera. „Už jsem nevěřil tomu, že by to mohl stihnout,“ přiznal trenér Jaroslav Pecháček, pro kterého to bylo druhé vítězství sezony. Pro Speranzu to bylo také druhé vítězství, ale tentokrát v celé kariéře. Poprvé a dosud naposledy zvítězil v dubnu 2009 v dostihu IV. kategorie v Radslavicích. Třetí v Ceně Orphee des Blins došel Orix, čtvrtý již zmiňovaný Budapest a pátý Sheron, který byl ale diskvalifikován. Jeho jezdec Miroslav Korenek totiž ztratil v průběhu dostihu dečku a tak mu bylo naváženo o 7 kilogramů méně. Na pátou pozici se tedy posunul nadějný Moula, šestý došel Cim. Ostatní z dvanácti startujících nedokončili.

agrofertpark logoV rámcových dostizích si velmi dobře vedl žokej Jaroslav Myška, který si na své konto připsal hned dvě vítězství, po jednom brali Pavel Kašný, Lukáš Matuský, Jan Derych, Thomas Boyer, Jakub Kocman a Josef Bartoš, který se tak na rozdíl pouhého bodu (13 vítězství) přiblížil v šampionátu překážkových jezdců k druhému Dušanovi Andrésovi (14 vítězství). Prozatím vedoucím mužem je Josef Váňa ml. s patnácti letošními vítězstvími na překážkách.

Bartoš si skvěle vedl hned v úvodním dostihu IV. kategorie přes proutěné překážky na 3200 metrů – Ceně společnosti Alfredo Catering, kdy se čtyřletým hnědákem A Gentleman vítězně zvládli premiéru na proutěných překážkách. Ještě v oblouku před cílovou rovinou byli třetí, ukázali ale nejlepší finiš.

Vítězným debutantem byl i Lorax s žokejem Jaroslavem Myškou v dostihu IV. kategorie přes proutěné překážky pro tříleté koně. V Ceně podporované společností Omnia Media na 3200 metrů porazili i favorizovaného Jamila či Číra, který dostih nedokončil. Myška po dostihu přiznal, že Lorax byl ze svého prvního startu na překážkách trochu nejistý, ale v cílové rovině zabodoval.

Vítězství si Jaroslav Myška připsal i hned v následujícím dostihu, steeplechase cross country IV. kategorie na 4100 metrů. V tomto Memoriálu Vladimíra Davida, uznávaného pardubického sportovního fotografa, startovalo patnáct koní, dokončilo ale jen sedm. Tím vítězným byl šestiletý ryzák Lorain, který je polobratrem vítěze předchozího dostihu Loraxe.

Svého prvního vítězství se v dalším dostihu IV. kategorie, steeplechase cross country na 3400 metrů – Cena podporovaná společností IPP – dočkala šestiletá Jecce. V jejím sedle byl žokej Pavel Kašný.

V Ceně Dostihového spolku a.s., steeplechase cross country IV. kategorie na 3400 metrů, si pro vítězství došel Dumago. V průběhu dostihu se držel za vedoucím Veni Vidi Vici a Sztormovi, kteří ale oba udělali chybu a Dumagovi už v cestě za vítězstvím nic nebránilo. V jeho sedle byl Lukáš Matuský.

Šestým dostihem dne byla Cena Dostihového klubu, steeplechase cross country III. kategorie na 3900 metrů. V ní si vítězství trochu překvapivě připsal osmiletý ryzák Tammy´s Classy s Janem Derychem v sedle. Favorizovaný Luando dostih nedokončil, druzí dva favorité Vandual a Goscater skončili druhý, resp. třetí. Tammy´s Classy se tak suverénně vrátil mezi dostihovou elitu.

Úplnou tečku za dostihovou sezonou v Pardubicích udělal bumper na 3200 metrů pro tříleté koně. Favoritem byl hnědý valach Moderator, kterého vedl amatér Jindřich Fabris, který startoval ve své kariéře potřetí a vždy se umístil. Cílová fotografie rozhodla o jeho prvním vítězství, a to právě v Pardubicích. Na tabuli jej doplnili Stretton, Letní sen, Avec Charme a Claas.