Druhá zářijová sobota je v posledních letech termínem pro závěrečnou kvalifikaci na Velkou pardubickou. V Ceně města Pardubic – Euro Equus má většina v Česku připravovaných koní poslední šanci splnit podmínky pro start ve vrcholu sezóny. Startovní listina obsahuje desítku jmen, které můžeme označit jako druhý sled, protože nikdo z účastníků zatím nesehrál podstatnou roli ve vrcholných zkouškách.
Hodně se hovoří o zahraniční účasti ve Velké pardubické, při úspěšném zvládnutí sobotního klání jím může být v Polsku připravovaný devítiletý ryzák SALAM. Svěřenec Iwony Wroblewské ale od října loňského roku startuje pravidelně na českých drahách a v sedle se představuje český jezdec Rostislav Benš. Salam loni skončil čtvrtý v Ceně Vltavy, v dubnu byl o příčku horší v Lysé nad Labem. Na jaře v Pardubicích vyhrál dva menší dostihy a začátkem července se prosadil v Lysé nad Labem v Memoriálu Evy Palyzové, jedničkovém dostihu na 4600 metrů. Od té doby se na dráze neobjevil.
Loni na jaře se hodně diskutovalo o POWER ZAROVI, neboť vyhrál Úvodní cross country Koroka, v srpnu byl třetí v Ceně Peruána, ale v den Velké pardubické se nepředstavil. Na dráhu se vrátil až před třemi týdny, kdy byl zadržen v dostihu na 4400 metrů. Jeho forma je tedy zahalena tajemstvím.
Z desítky účastníků už trojice VAL DE GUYE, AUCUN SOUCIS a SIXTYSEVEN kvalifikační podmínky splnila, ale výkony příliš nezaujala. Prvně jmenovaný byl v srpnu šestý, ale na vítěze ztrácel okolo osmdesáti délek. Před třemi týdny se prezentoval v Česku poprvé Aucun Soucis, ale jedenáctým místem a mnoha délkovou ztrátou nepřesvědčil. Sixtyseven se letos prezentoval čtyřikrát, v květnové kvalifikaci byl osmý a před třemi týdny nedokončil.
Z druhé poloviny startovního pole už na startu Velké pardubické byli STATUS QUO a SISI MERBLE. Status Quo ji v roce 2013 nedokončil, letos je ho maximem třetí místo v červnovém startu v menším dostihu. Sisi Merble dokončila o rok později na dvanáctém místě, ale následovala více než dvouletá pauza. Letos startovala dvakrát, ale velkých výsledků nedosáhla. Ostřílený MAKLÉŘ zkoušel kvalifikaci už minule, ale ztratil jezdce a se super vytrvaleckými překážkovými dostihy zkušenosti nemá. PYŠNÝ PÁV se věnuje překážkám již čtvrtou sezónu, ale zatím na vítězství čeká, zatím se spíše prezentoval v provozních dostizích. Nejmladším účastníkem je šestiletý svěřenec manželů Myškových BRIDGEUR. Na českých drahách se objevuje druhým rokem, většinou se umístí mezi nejlepšími pěti, ale na vítězství čeká.
Z přihlášených koní má splněnou kvalifikaci 19 koní a devítka se kvalifikovala, ale nefiguruje na přihláškách, to se může změnit 21. září, kdy je možno koně do Velké pardubické dohlásit. V tom termínu se také očekávají přihlášky ze zahraničí.
Druhým vrcholem dostihového dne, který startuje tradičně ve 13 hodin, bude Cena deníku Právo na 3300 metrů, ve které se představí adepti startu v Memoriálu kapitána Rudolfa Poplera v den Velké pardubické. Pětiletý KIFAAYA se letos prezentoval třetím místem v červnovém Zlatém poháru a následným čtvrtým místem v grupě 1 v Meranu. Loni šel Pardubicích menší kros a skončil druhý, letos to bude druhé vystoupení na oranici. Už dva krátké dostihy letos vyhrál v Pardubicích USOCKEM, kterého chtěl Pavel Vítek do Velké pardubické, ale lépe mu sedí krátké krosy. Tentokrát bude v jeho sedle Josef Bartoš. Zajímavou konkurentkou může být POINSETTIA připravovaná Čestmírem Olehlou.
Dostihový spolek Pardubice