Queenofbeaufay4Po třech triumfech Orphee des Blins (Lute Antique) ve Velké pardubické se majitel stáje Pegas pan Jiří Trávníček letos dočkal splnění dalšího snu - vítězství v Českém derby. Majitel, který je též chovatelem, jej dosáhl tím nejcennějším způsobem - triumfem vlastní odchovankyně Queen of Beaufay (Zarak). Právě na dvojnásobnou klasickou vítězku, která měla po svém kariérním úspěchu delší pauzu, jsme směřovali první dotaz na trenéra Pegas Dalibora Töröka, jehož jsme požádali o pár novinek z úspěšné stáje.


"Co bude s Queen of Beaufay Vám zatím neřeknu. Nyní je na odpočinku ve výběhu, do konce roku bychom po dohodě s veterinářem měli rozhodnout, jestli bude pokračovat v kariéře nebo jestli půjde do chovu," říká Török na téma dalších plánů své úspěšné svěřenkyně. "Je fakt, že poslední start nebyl podle našich představ, klisna nebyla v takové formě, jakou bychom si představovali. Vlastně od derby nebyla úplně v pořádku, ale není to nic tak dramatického, kvůli čemu by nemohla běhat. Ale když jedete do Francie na listed dostih, tak musí mít koně v top formě a ještě trochu štěstí, a to nám bohužel tentokrát nevyšlo. Vidím to nyní tak, že pravděpodobně zůstane přes zimu v klidu ve výběhu, začneme s jarní přípravou a podle toho jak se bude chovat a jak to bude vypadat, padne rozhodnutí zda zůstane na dráze, nebo půjde připustit."

Do stáje ve Zhoři u Jihlavy mezitím přišla několik nových nadějí. "Máme ve stáji osm nových hříbat z chovu pana Trávníčka z Haras de Beaufay. Pro českého turfmana asi nejzajímavější jsou Peregrin, syn Polyanty a Zaraka, a dcera Sedmikrásky po Zelzalovi Simeona."

Nepřehlédněte: Meeradler vedl českou přesilovku v proutěnkách v Pise, Mowaeva bodoval v Quinté+ v Deauville

Po startu tříleté Kamaxi (Maxios) v proutěnkách v Argentan na konci listopadu už stáj zazimovala a s jejími koňmi se na dráze setkáme až na jaře. "Na Vysočině je spousta sněhu, navíc si myslím, že někteří koně měli náročnou sezónu, potřebují si odpočinout a s mladými koňmi nikam nespěcháme. Spíše to vidím, že když budou dobré podmínky, začali bychom brzy z jara v zahraničí, pravděpodobně ve Francii," vysvětluje Török.

Jednou z hlavních opor do následující sezóny by měl být Vert Liberte (Muhaarar), letošní vítěz Velké ceny českého turfu i Ceny prezidenta republiky, který v Česku nenašel přemožitele. "Vert Liberte je v pořádku, měl super sezónu a potěšil mě hezkým závěrem při čtvrtém místě v listed v Lyonu, takže jeho cesta by se příští rok měla orientovat na zahraničí, především Francie," plánuje trenér. "Asi se pokusíme o nějaké blacktype umístění, protože si myslím, že ten poslední start byl velmi nadějný. Samozřejmě není blacktype jako blacktype, v Paříži je to o něco těžší, ale je to zdravý a dobrý kůň, který by podle mne mohl ve Francii na distanci 2400 metrů blacktype umístění získat. A to bude náš cíl pro příští rok."

Častěji do Francie? Rozhodne kvalita koní

Francie zůstává jedním z cílů stáje i pro příští rok, zda se však frekvence tamních startů zvýší na úkor startů v tuzemsku trenér zatím netuší. "Bude záležet na kvalitě koní," říká, ale zároveň dodává, že snaha běhat ve Francii častěji, tu existuje. "Tím, že pan Trávníček má ve Francii hřebčín a ti koně se tam narodili, se přirozeně chce s mladými a nejlepšími koňmi prezentovat tam. V Čechách budou pro nás vrcholem klasické dostihy a překážky v Pardubicích, potažmo samotná Velká pardubická."

Pro klasické dostihy má Török ve stáji několik koní, větší šance dává pro následující klasickou sezónu hřebcům. "Líbí se mi třeba Holly Happy, který letos běhal jen ve Francii, ten by mohl přicházet v úvahu pro Velkou jarní. Z klisen tu do jarních klasik máme Bohemii a Sendmeastar, možná by některá mohla běžet Jarní cenu klisen. Pro derby a na další distance se jako největší naděje ukazuje Duplikat, který se prezentoval v zimním favoritovi, ale myslím, že ještě nebyl v top formě. Je to takový zelenáč, který se tady proběhl a ještě neukázal, co v něm je. Věřím mu." dodává trenér, který nemá obavy, že by syn Dariyana a Dorotky nestál. "Je to bratr Dakoty a ta také ty dva tisíce dávala, a u nás to derby není tak úplně poctivý dostih od začátku do konce. Ale nejdříve musí ukázat třídu, že na to má, a pak až budeme řešit distanci. Pravděpodobně začne ve Francii, protože tam má naběháno a snáze tam pro něj najdeme dostih na 2000 metrů. Míli s ním běhat nechceme." 

Derby v každém případě nepůjde Patriot (Cloth of Stars), polobratr letošní vítězky Queen of Beaufay. "I když je to její polobratr a navíc je to exteriérově krásný kůň, moc toho zatím nepředvedl," říká trenér o hnědákovi, který letos absolvoval v Chuchli dva starty bez umístění. "Navíc už je vykastrován." 

Možná častěji než letos uvidíme koně DS Pegas v překážkových dostizích. "Pro příští rok máme spoustu mladých koní do překážek," říká trenér, který se na jejich první kroky velmi těší. "Bude to rozhodně zajímavá sezóna," uzavírá.

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net