Wellunca ppDalší úspěšnou sezónu má za sebou Hana Kabelková. Ač ji tentokrát nekorunovala triumfem ve Velké pardubické, ve v níž obhajobu loňského Talentova (Egerton) vítězství zmařil Mr Spex (Tai Chi), může být s jejím průběhem spokojena. A spokojeni jsou zřejmě i majitelé, neboť jak jí, tak Martinu Liškovi, s nímž se o stáj dělí, narostl počet trénovaných koní. Dohromady už jich nyní připravují 33 koní a jak trenérka říká, budou muset přistavět.

 
S tím nejlepším koněm ve stáji, tedy nejlepším alespoň v rovinovém provozu, se však v nejbližší době rozloučí. Je to jen pár dní co padlo konečné majitelovo rozhodnutí o tom, že Wellunca (Egerton) už nebude pokračovat v dostihové kariéře a odejde do chovu. Z odchodu klisny, která vyhrála pět dostihů včetně dvou v rámci European Jockeys' Cupu a byla jednou z opor stáje, však trenérka smutná není. "Sama jsem chtěla, aby do chovu odešla teď, když je zdravá a silná," říká na konto klisny, která za svou kariéru vydělala stáji Epicos přes milión korun. Za prvním partnerek vyrazí Wellunca do zahraničí - pravděpodobně do Francie nebo do Irska. "Tomáš Janda má dát majiteli nějaké návrhy na vhodné hřebce, něco hledám i já, ale v každém případě bude připuštěná v zahraničí." Podle původních představ se Wellunca měla po připuštění vrátit do Česka a stát ve svém rodišti v napajedelském hřebčíně, nakonec však majitel bude muset hledat pro klisnu jiný domov. "V Napajedlích nám sdělili, že žádné nové klisny na komerční ustájení nepřijímají. Majitel teď přemýšlí co dál, uvažuje o Haras de Beaufay," říká trenérka.

Zatímco Wellunca stáj opouští, druhý z pilířů tamní stáje Talent (Egerton) zůstává. A má se dobře. "Po Velké pardubické jsme uvažovali o startu v Cheltenhamu, ale měl píchnutý trn u kolenního kloubu a musel na operaci, a i když bychom možná prosincový start stihli, po zrušení listopadové cross-country už těch negativních signálů bylo tolik, že jsme se rozhodli raději zůstat doma," vysvětluje trenérka. 

Nepřehlédněte: Trávníček prodal Flemish Duchesse, matku dvouletého Flemarona, Westminster koupil matku Westminster Nighta

Talent se i příští rok bude soustředit především na start ve Velké pardubické, na rozdíl od letoška ale bude mít v přípravě na start v nejpopulárnějším českém dostihu parťáka. Od Jaroslava Brečky přešel k trenérce Kabelkové účastník posledních dvou ročníků Star (Sternkönig), který v loňském roce skončil šestý. "Myslím, že v rozhodnutí pana Piskly dát jej k nám hrálo roli i to, že by jej mohl jezdit Jirka Kousek, který u nás pracuje. Teď se budou poznávat a uvidíme, jak si sednou," plánuje trenérka. U Stara, který v 11 letech už také nepatří k nejmladším, hodlá při přípravě využít zkušeností s alternativním tréninkem, který praktikuje s Talentem. "Zkusíme s ním plavat i pracovat na pásu, už má také zdravotní knížku docela popsanou," doplňuje. "Snad se to osvědčí a Talent nebude jezdit sám." 

Star není jediným nováčkem v trenérčině lotu. Z Chuchle k ní přišel i sedmiletý ryzák Sapienti (Egerton), pětinásobný vítěz, který v říjnu zkusil start i v Gr.1 Prix du Cadran v Longchamp. Ve Vápenném Podole jej však čeká příprava na jiné dostihy. "Přišel k nám proto, že přechází do překážek. Už jsme s ním  skákali a myslím, že má talent," míní trenérka.

Novým koněm ve stáji je též dvouletý Registanin (Tauchsport) vnuk Remi (Mikhail Glinka), který začíná, a dva ročci pana Adama - napajedelská odchovankyně Inovace (Egerton - Ines, Lope de Vega) a majitelův vlastní odchovanec, hřebec po Pouvoir Absolu z Ale Ambrosio (Big Bad Bob). "Oba jsou to moc pěkní ročci." S výjimkou Welluncy tak stáj po sezóně nikdo neopustil a trenérka řeší, jak zvýšit její kapacitu. "Ale to jsou příjemné starosti," uzavírá s úsměvem na tváři.

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net