slusky bkV sobotu se letos poprvé otevřou brány slušovického závodiště, které pro svůj úvodní mítink připravilo osm cvalových dostihů (šest rovinových, jedné steeplechase a jednom dostihu přes proutěné překážky) a dva dostihy poníků. Jak jsou na úvodní mítink ve Slušovicích připraveni a co pro letošní sezónu přichystali nového, na to jsme se zeptali zástupce pořadatelské společnosti Dostihy Slušovice, O.S. Zdeňka Karlacha.


Tradičně plánujeme letos uspořádat pět dostihových dnů. Trošku se znovu posunul termín letního dne, který se koná 20. července, což nám kvůli závlahám i nižší návštěvnosti úplně nevyhovuje, ale on nikdo nemá moc snahu v tomto termínu pořádat dostihy, tak jsme tam alespoň jeden den udělali,” říká na úvod Karlach..

Tomu udělalo letos čáru přes rozpočet počasí, kdy dlouho museli ve Slušovicích odkládat plánované úpravy dráhy. “Prakticky šest neděl tady v březnu a kousek dubna pršelo a do dráhy se nedalo vjet. Teď už je to jiné, dokonce jsme začali na sobotu zavlažovat, ale na přípravu dráhy jsme měli prakticky pět dní. Nemohli jsme zasít ani pohnojit trávník, tak tu máme 8 metráků travního semene a 10 metráků hnojiv, koupili jsme rozmeták, ale nemohli jsme je použít. Ale snažíme se stíhat co dřív nešlo a myslím, že do sobotu to bude v pořádku,” líčil pořadatel ve čtvrtek podvečer. Dráha už prošla inspekcí Jockey Clubu a byla schválena. “Byli tu pan Neuberg s panem Peckou a dopadlo to celkem přijatelně,” líčí Karlach. “U nás je problém, a asi nejsme jediní, že nemáme stroje ani lidi, ale nějak to vždy dáme dohromady. Kdybych tady neměl dva bratry studenty, k nimž se občas někdo přidá, nevím, jak bychom to zvládli. Technické služby města Slušovice, které nám pomáhají, jsou dnes ve stavu, že kvůli vysokému počtu nemocných lidí sami nestíhají, ale slíbili tak jako tradičně že dva dny před dostihy přijdou pomoct,” líčí Karlach úskalí menších pořadatelů.

Slušovičtí chtěli letos zredukovat počet překážkových dostihů, nakonec ale kvůli sponzorům k žádné redukci ve prospěch rovin nedojde, naopak dva dostihové dny nabídnou dokonce devět dostihů. “Nechtěli jsme moc dělat překážkové dostihy, protože se nás celkem dotklo rozhodnutí Rady Jockey Clubu, že budeme nyní dostávat stejné příspěvky na rovinové i na překážkové dostihy,” vysvětluje Karlach původní plány na snížení počtu překážkových dostihů. “Pro nás jako pořadatele jsou překážkové dostihy daleko nákladnější, ať z hlediska údržby samotných překážek, tak z hlediska závlah. Nakonec to ale dopadlo tak, že jsme nějaké dostihy naopak přidávali, protože sponzoři mají raději překážkové dostihy. Pro ně je to větší zážitek, překážkový dostih trvá déle a je rozdíl mezi překážkovým dostihem na 4200 metrů a rovinou na 1100 metrů. Takže ač to vyžaduje víc peněz, vypsali jsme je.”

Nepřehlédněte: Jedničková Kihnu porodila prvního potomka. Vítězka Velké májové má hřebečka po Amico Fritz

Vrcholem slušovické sezóny bude tradičně mítink 28. října, který nabídne tři jedničkové dostihy, a to za přítomnosti televizních kamer. Co pořadatele těší je vlastní čelní kamera. “Zatím jsme jediní, kdo ji má a loňská zkušenost ukázala, že by opravdu měla být pravidlem na každém závodišti,” říká Karlach, který ještě jako člen Rady JC byl u toho, když Rada rozhodla o dvouletém odkladu této dříve schválené povinnosti pořadatelů. 

Stejně jako ostatní pořadatelé i Slušovice letos přistoupili na Jockey Clubem stanovený nárůst cen většiny dostihů, má to ale i svá úskalí. “U nás je tradicí, že řadu dostihů je složena z několika sponzorů. Třeba na sobotní Cenu obce Hošťálková se skládá šest sponzorů, a takových příkladů je u nás řada. A protože nechceme tradiční sponzory moc lámat, tak někde ten třeba pětitisícový rozdíl uhradíme z vlastních zdrojů. Vedle těchto drobnějších sponzorů máme i tradiční velké sponzory jako jsou D Plast, Art of Finance, AGA Vlachovice, K-K Metal a.s. a další, jejichž příspěvky pokrývají celý dostih. Musím všem bezezbytku poděkovat, protože díky nim se nám hospodaření daří udržet tak, že nekončíme v dluzích,” říká Karlach.

Před letošní sezónou se Jockey Clubu podařilo vyjednat vyšší příspěvek MZe na financování dostihů a zvýšila se i finanční podpora od Tipsportu. To sice Karlach jako pořadatel vítá, trápí jej však obrovská porce administrativy spojená s příspěvkem od státu. “S Tipsportem spolupráce funguje dobře, streamy máme v pořádku, dokonce říkají, že je máme nejlepší. Tady musím moc poděkovat bratrům Čučkovým, kteří je pro nás zajišťují i pan Bořutík, který zajišťuje dron. Jsou to profesionálové, pan Čučka třeba přijede den předem, jen aby si proměřil spojení a bylo vše v pořádku,” libuje si pořadatel.

Jak funguje stream ze slušovických dostihů mohou turfmani vyzkoušet v sobotu od 13 hodin, kdy startuje premiérový den letošní sezóny. Ty, kteří se přijedou do Slušovic podívat na vlastní oči i aktivní účastníky tamních dostihů pořadatel ještě upozorňuje na změnu dopravní situace. “Z hlavní silnice Zlín - Vizovice není možno odbočit na čtyřproudovou silnici do Slušovic vzhledem k výstavbě kruhového objezdu. Možný příjezd je ze směru Holešov – Hrobice – Slušovice nebo od Zlína směr Vizovice s odbočkou do Slušovic v Zádveřicích, objížďka je značena,” doplňuje pořadatel, který věří, že drobná komplikace neodradí návštěvníky, tak jako neodradila aktivní zájemce, jak ukazují početná startovní pole, která v sobotu doprovodí tamní letošní premiéru.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net