Kostal janVčera, ve věku 69 let, zemřel po krátké těžké nemoci bývalý úspěšný žokej a později trenér a chovatel Jan Košťál, dvojnásobný šampión československých žokejů v letech 1972 a 1974, který během 27 let aktivní kariéry jezdce vyhrál přes 250 dostihů. 


Jak Košťál (nar. 1944) se začal učit v Kladrubech nad Labem, po prvním roce ale přešel do Velké Chuchle k trenéru Hurbanovi. Poprvé se v dostihu objevil v roce 1961, 11. června téhož roku vyhrál ve Velké Chuchli svůj první dostih.

Žokej, známý svou jemnou rukou, díky které často vyhrával především v sedlech klisen, vyhrál 4 klasické dostihy - dvakrát Jarní cenu klisen (1967 - Tarantella, 1975 - Arie), jednou Oaks (1978 - Misjafa) a St. Leger (1975 - Cavalerie) - kromě toho většinu významných československých dostihů, jen úspěch v derby mu zůstal zapovězen.

Kostal jan 2
Foto: Jan Košťál v chuchelském paddocku v 70. letech s trenérem Krištůfkem (vlevo)

V roce 1972 získal poprvé titul šampióna, navíc s 25 vyhranými dostihy za sezónu si vytvořil osobní rekord, titul se mu podařilo získat i o dva roky později. Během dlouhého působení v sedle vystřídal několik působišť, nejúspěšnější byla jeho spolupráce s Velkovýkrmnami Mimoň, Drůbežnictvím Xaverov u trenéra Šatry a především sedmileté působení ve stáji Hřebčína Napajedla u trenéra Jaroslava Maška.

Posledního vítěze odjel v roce 1988, to již působil i v roli trenéra. V roce 1982 jej totiž oslovil tehdejší Státní statek Přeštice, kam se Jan Košťál odstěhoval budovat dostihovou stáj a chov plnokrevníka. Tamní chov, postavený na klisnách nakoupených na napajedelských dražbách, čítal svého času až 25 chovných klisen. Z jeho odchovanců si nejlépe vedl druhý z Velké jarní ceny Corrado (Coulstry), později plemeník v teplokrevném chovu.

Corrado
Foto: Corrado, nejúspěšnější plnokrevník z chovu, vybudovaného Janem Košťálem

Po listopadu 1989 došlo postupně k likvidaci Státního statku a Jan Košťál celý chov zprivatizoval. Vlivem ekonomického prostředí a poklesu cen koní počátkem 90. let byl ale chov plnokrevníka postupně utlumován a poté, co v roce 2005 Jan Košťál předal vedení svému synovi, změnil hřebčín zaměření a chovu plnokrevníka se již nevěnuje.

Poslední rozloučení s Janem Košťálem, který byl navzdory ideální žokejské postavě nepřehlédnutelnou postavou československého turfu, proběhne 2. května v 11.00 hodin ve smuteční síni v Přešticích.     

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net