Sherardo2Stát se svým koněm na startu Velké pardubické je snem většiny majitelů překážkových koní. Beatě a Zenonovi Kiszovým se toto přání v neděli splní. Se známým fotografem si budeme necelý týden před startem našeho nejznámějšího dostihu povídat nejen o cestě Sherarda do Velké, ale i o tom, jak bude dostih prožívat.


Sherarda máte sedmý rok, kupovali jste ho jako rovinového koně. Už tehdy jste s ním pomýšlel na start ve Velké pardubické?
Sherarda jsme kupovali jako čtyřletého, ale já si ho vyhlídl už jako dvouletka v Bratislavě. Líbil se mi nejen původově, říkal jsem si, že takového koně bych chtěl jednou mít. Sledoval jsem ho v jeho kariéře. Po čase nastala situace, že našeho prvního koně Chandu jsme prodali a Joshua byl marod. Hledali jsme tedy druhého koně do stáje. Na stránkách pana Pirucha jsem objevil, že je Sherardo na prodej. Po rovině patřil ke slušným koním, měl 86 kilo v handicapu a byl to vytrvalec, takže jsem doufal, že bude mít pochopení pro skoky. Mám radši skoky než roviny a tak jsem tušil, že by to mohl být jednou kůň pro Velkou.

A Sherardo proměnil hned svůj debut na překážkách ve vítězství…
Pan Piruch neměl tehdy k němu do tréninku dalšího koně na překážky, takže zimu strávil nedaleko od nás na jízdárně v Chotěbuzi, kde nás trénoval zdejší trenér, dělali jsme gymnastiku, skákal ve volnosti. A v únoru se přestěhoval k trenéru Popelkovi. A hned první start v červnu v Pardubicích s Janem Faltejskem vyhrál. Klasické steeplechase mu šmakovaly, měl rovinovou třídu. Na skoky ale ze začátku koukal, je to takový snaživý a poctivý „Hujer“, je na sebe opatrný a skákal parkurově.

Sherardo
Sherardo při natáčení medailonku do televizního přenosu k Velké pardubické

Nakonec se ale Sherardo docela záhy ke krosům propracoval.
Po roce na překážkách jsme ho poslali do prvního krosu s Jardou Myškou, měl vyběhané nějaké penízky, tak křest ohněm absolvoval hned v crossu I. kategorie. Bylo vidět, že se skoky mít problém nebude, ale ztrácel se v oračce, má malá kopýtka. Takže jsme ho po pár krosových dostizích poslali zpět na klasiku, aby si vydělal něco na oves.

Sherarda ale také potkal zdravotní problém, ostatně celou sezónu 2013 musel vynechat. Předpokládám, že pro malé majitele to nebylo snadné období.
Ty zdravotní problémy nakonec byly dva a byla to pro nás opravdu velmi špatné období, kdy jsem dokonce chtěl s dostihy skončit. Nejprve Sherardo zchromnul ve Zlatém poháru, kde si po kolizi s Far Planem ušlápl podkovu a do cíle sice došel čtvrtý, ale chromý. Musel mít tedy pauzu, při které jsme zvolili moderní postup léčení – byly mu do šlachy píchány kmenové buňky. Zřejmě jsme ho po pauze ale vytáhli na dráhu dříve, než jsme měli. Startoval dvakrát a opět zchromnul. V té době jsme ještě přišli o Azraqa, který si zlomil nohu. Chtěl jsem tehdy s dostihy jako majitel skončit. Nakonec mne ale manželka Beata přesvědčila, že si koně necháme. Bylo potřeba ale něco změnit.
Tou změnou bylo přestěhování Sherarda do Klokočova k trenérce Lence Syslové. Jsou tu fajn podmínky, je tu hala, jízdárna, možnost pracovat na velkých pozemcích. Jsme tu hodně spokojení, připadáme si tu jako jedna velká rodina. Ženy trenérky to mají těžké, a snad díky našim koním se její jméno trošku vryje do podvědomí dostihové veřejnosti. Má koně jako svoje děti a pro Sherarda dělala hned od začátku maximum, mj. mu kupovala za své i vitamíny. A Sherardo je nyní jejím prvním koněm do Velké.

Přenesme se do letošní sezóny. Sherardo doběhl pátý v karlovarském Poháru Josefa Váni a stejně tak pátý v kvalifikaci na Velkou. Zdá se, že mu forma stoupá…
Sherardo byl vždycky podzimní kůň. V Karlových Varech to byl pro nás moc hezký výlet, Sherardo obstál se ctí a vůbec první vítězství na rovinách pro naši stáj získal náš druhý kůň, Princezna Arabela. To už na Sherardovi seděl Michla Kubík, se kterým jsme se už tehdy výhledově domluvili na Velkou pardubickou. A pak spolu byli pátí i v kvalifikaci. Michal říkal, že je prvním koněm, se kterým skákal překážku č. 25 v plných rukách. Michal se na dostih těší, ví, že nemá špatného koně a pokud je nepotká nic mimořádného v dostihu a pokud Sherardo odvede svůj standard, myslím, že to nebude marné.

Start koně ve Velké pardubické je samozřejmě i finančně dost náročný. Jak jste ho zvládli zaplatit?
Šedesát tisíc korun dát za startku by byla pro nás dva moc vysoká částka. Ale oslovil jsem své známé a kamarády, kteří mají firmy a ti mi pomohli dát tuto částku dohromady. Moc jim chci za to poděkovat. Nechali jsme vyrobit Sherardovi deku do paddocku, kde jsou loga sponzorů Equitum, KR Ostrava, Bialon trade a Daretex. Poděkování si zaslouží celý náš tým, každý odvedl svou práci na jedničku a samozřejmě všichni, co se za ty léta podíleli na jeho přípravě, at už kováři, veterináři, tak mají na tom taky svůj podíl. Speciální díky patří Karlu Tůmovi, on ví za co.

Sherardo2
Sherardo s originálními propagačními doplňky

Zenone, a jaký je vlastně váš cíl pro Velkou pardubickou?
Naším cílem je přejít dokola. Lenka udělala jako trenérka vše, co měla, jezdec není špatný, Sherarda zná, jen při nás musí trochu stát štěstí. Vyhrát chce každý, ale já budu spokojený, když přejde ve zdraví dokola. Pokud by se umístil, byl bych moc šťastný.

Na dostizích jste vidět samozřejmě s fotoaparátem v ruce. Bude tomu tak i tentokrát, anebo se budete mimořádně jen dívat?
Kdepak, já bych se zbláznil... Rozumím Pepovi Váňovi, že než aby se na to jen koukal, raději Velkou jede. I když tedy budu mít koně ve Velké poprvé, budu radši běhat a fotit, ostatně tak tomu bylo u většiny dostihů, kde Sherardo startoval. Bude to sice infarktový stav, ale nafotím Taxis, jedenáctku, drop, pětadvacítku a pak sprintem do cíle, nějak to uteče… No a doufám, že na každém skoku se mi mihne v hledáčku náš dres. 

A otázka na závěr. Připravil jste něco pro fanoušky Sherarda?
Ano, mám připraveny šály, placky a kšiltovky. Chodím na hokej a inspiroval jsem se tím u fanoušků Třince. Mám koně do Velké možná jednou za život, splnil se mi tím velký sen, tak si to chci užít, ať už výsledek bude jakýkoliv. Taky jsem pro naše fanoušky připravil soutěž do Pardubic, tak snad zelenobílé barvy budou vidět. (mze) 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking