Turnajem koňského póla na sněhu definitivně skončila zimní sezona. Závodiště se teď aktivně připravuje na letní sezonu a dostihy. Ty odstartují Zahajovacím dostihovým dnem v tradičním termínu 8. května. Do té doby ale bude závodiště hostit ještě například závody spřežení či soutěže všestrannosti.


V březnu dojde k demontáži ledové plochy Zimního sportovního parku Nadace pro rozvoj města Pardubice, aby následně mohly začít revitalizační práce prostoru před tribunou. Současně s tím se naplno rozjedou také přípravy dostihové dráhy včetně obnovy a omlazení některých překážek. „Vše musí být hotovo do 8. května, to je alfa a omega všeho. S kompletní revitalizací všech prostor po Zimním sportovním parku a prostoru před tribunou D projekt počítal od samého začátku, a to nejen po technické, ale i finanční stránce. Rozpočet byl schválen radou města už na podzim,“ řekl místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Martin Korba.

Na revitalizaci bude dohlížet nejen správce dráhy, ale i další odborníci. „Otázku revitalizace prostoru před tribunou D jsme samozřejmě diskutovali od samého začátku. Snažili jsme se s městem a s dodavatelem ledové plochy najít řešení, které dráhu co nejméně zatíží. Čeká nás teď práce, která povede k tomu, aby dráha byla způsobilá a komisí před prvním dostihovým dnem schválená,“ komentoval stav správce dráhy Jiří Janda. Do cílové roviny zemní práce při instalaci ledové plochy nezasáhly, stála na vrstvě písku. Přesto bude travnímu porostu věnována velká péče. „Jakmile se odkryje vrstva písku po ledové ploše, stanoví se postup dalších prací podle jedné z variant, které máme připravené,“ dodal Martin Korba.

Na dostihovou sezonu se však připravuje kompletní dostihová dráha a překážky v celém areálu. S jarem přichází na řadu sekání trávy, zastřihávání živých plotů apod. „Vzniká i nová překážka, pracovně jí říkáme „tréninkový Taxis“. Za živým plotem bude opticky vymezena vzdálenost příkopu za skutečným Taxisem. Jde nám o to, aby si koně natrénovali odskok, který na Taxisu není označen bílým bidlem jako na jiných překážkách, a aby uměli vyvinout dostatečnou energii k bezpečnému překonání příkopu,“ popsal nový skok Jiří Janda.

tre taxis 1 tre taxis 2

První sportovní a další akce se na závodišti uskuteční už v březnu. Půjde nejen o veřejné tréninky parkurového skákání a zkoušky základního výcviku jezdce, ale také o tradiční turnaj v extrémním golfu. V dubnu jsou na pořadu závody spřežení a Jarní všestrannost s kvalifikací na seriál Zlatá podkova a také dva různé závody psů. Květen už bude dostihový. Sezona odstartuje 8. května Zahajovacím dostihovým dnem, v rámci kterého se uskuteční také Jezdecké hry pro děti. V květnu bude také uzávěrka přihlášek na 129. Velkou pardubickou steeplechase, první ze čtyř kvalifikací na ni se poběží 25. května.

Kompletní kalendář akcí je k dispozici na www.zavodistepardubice.cz

Tisková zpráva Dostihového spolku a.s.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net