V neděli se odběhne už 103. ročník Českého derby, dostihu, který má v tuzemském turfu v mnoha směrech výsadní postavení. Ač s popularitou Velké pardubické se stále měřit nemůže, touha uspět právě v tomto dostihu stojí za celou řadu jednostranně motivovaných nákupů, mnohdy realizovaných jen krátce před dostihem. Je to jev patrný už od 90. let, ale zatímco dříve se takové nákupy soustředily na dvouleté koně anglických a irských kariér, nyní se pozornost upíná k tříletkům z francouzských prodejek.

 
Na startovní listině letošního ročníku jich najdeme rekordní počet - čtyři. Dva do dostihu vysílá Ingrid Janáčková Koplíková - L'Enfant Terrible (Kodiac), jehož stáj Bella horse získala 20. února v Cagnes-sur-Mer za 25.111 € a o dva měsíce později koupenou Abhu (Zelzal), za níž Statek Blata Český ráj zaplatil v Saint-Cloud 34.550 €. V prodejním dostihu byl získán i jeden z favoritů You Just Rock (Hawkbill), kterého si stáj Leram vyhlédla počátkem dubna v Chantilly, kde za něj zaplatila 30.000 € a z prodejního dostihu přímo do nejbohatšího rovinového dostihu tuzemského kalendáře zamíří Hanou Veselou zakoupený Mr Dreamer (Mr. Owen), který byl za 29.111 € zakoupen 31. května a do dostihu dohlášen v posledním možném termínu.

Francouzští rodáci z francouzských dražeb

Sladká Francie však nehraje významnou roli v obsazení letošního derby jen díky koním z tamních prodejních dostihů. V zemi galského kohouta se narodilo plných 12 z 15 uchazečů o vavřínový věnec, přičemž k trojici narozené mimo Francii náleží i výše zmíněný You Just Rock, který ve Francii běhal a byl v ní získán současným českým majitelem.

Francouzský suffix má také jediný z účastníků, jehož si současný majitel sám odchoval. Je jím Duplikat (Dariyan), který, stejně jako loňská vítězka Queen of Beaufay (Zarak), je odchovancem Haras de Beaufay Jiřího Trávníčka. Všechny ostatní koně získali jejich majitelé na dražbách.

Nepřehlédněte: Startovní listina Českého derby hotova. Jedničku má Breakmoment, Ferreira pojede Abhu a Janáček You Just Rocka

I tady dominují francouzské dražby, byť se vlastně jedná jen o dvě - říjnovou dražbu ročků a listopadovou mixed dražbu. Na té první byli zakoupeni spolufavorit Breakmoment (Saxon Warrior) za 5.000 €, klisna Shining Sky (Pedro The Great), která stála 15.000 € a také vítěz Velké červnové Charpentier (Cracksman). Ten byl z trojice nejdražší a stáj Joly za něj zaplatila 25.000 €.

Listopadová mixed dražba nabízí jak roční koně, tak i dvouleté a obě tyto cesty dovedly na start letošní derby dvojici koní. Předloni na ní stáj Cardboard zakoupila obě své letošní derby naděje - favorizovaného Jardin Micheleta (Kingfisher), který je s cenovkou 1.000 € nejvýhodněji zakoupeným koněm v poli, a Stormy Awakening (Storm The Stars), který stál 5.500 €. Z loňské listopadové dražby zamířil do Česka početný lot dvouletých, z nichž dva se dostali až na startku derby - za 12.000 € zakoupený Ganibet (Almanzor) a Maranello Rosso (Al Wukair), který byl o 4 tisíce eur dražší.

Hubený výsledek ostrovních dražeb, dvě naděje z Německa

Zatímco francouzská dražební společnost Arqana může nad podobou startovní listiny Českého derby plesat radostí, anglické a irské dražby nikoliv. Z tamních dražeb se na startku dostal jen jediný kůň, kuriózně však zastupující dražební centra obou zemí. Jeden z outsiderů Sadalbari (Gleneagles) byl pro tuzemský turf zakoupen za 4.000 liber na Tattersalls Ireland September Yearling Sale, ta se však před dvěma lety nekonala v Irsku, ale byla kvůli Covidu přesunuta do Newmarketu.

Inzerce:
inzerce staje plouznice

Poslední dva, o nichž jsme se ještě nezmínili, si k nám našli cestu z Baden-Badenu, kde byli oba zakoupeni na zářijové dražbě ročků. Well Golden (Golden Horn) byl získán za 32.000 €, Magic Merlin (Ulysses) stál 36.000 €. S touto cenovkou je nejdražším koněm letošního ročníku a jeho cena je 36 násobkem ceny nejlacinějšího nákupu, kterým je favorizovaný Jardin Michelet. V neděli sice ceny koní o výsledku rozhodně rozhodovat nebudou, pro majitele však může být dobrou zprávou, že navzdory poklesu dotace našeho derby převyšuje částka pro vítěze nákupní ceny všech jeho letošních účastníků.

Miloslav Vlček        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net