lot 127Historie se opakuje. Zatímco před rokem začala elitní irská dražba ročků Orby Sale prodejem pravé sestry špičkové Alice Springs (Galileo) za 2 milióny eur, dominantou včerejšího úvodního dne letošní edice výběrové dražby byla dražba její o rok mladší pravé sestry. A i o ni byl velký zájem, takový, že cena vystoupla ještě o 200 tisíc eur výše než loni. Prodej za částku 2,2 miliónu podepsal Jamie McCalmont, nakupující pro George von Opel a jeho Westerberg.

 
Klisna, nabízená jako lot 127, je dcerou listed umístěné Aleagueoftheirown (Danehill Dancer), vnučky skvělé dostihové klisny a posléze i matky Optimistic Lass (Mr Prospector). Sama Aleagueoftheirown si též vede v chovu mimořádně, když 5 z jejích 6 startovavších potomků zvítězilo a každý získal blacktype umístění. Nejlépe si z pětice vítězů, kteří jsou všichni potomky Galilea (Sadler's Wells) vedla klisna Alice Springs, vítězka trojice Gr.1 dostihů Falmouth Stakes, Sun Chariot Stakes a Matron Stakes, která mj. finišovala druhá v Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf (Gr.1) a třetí v 1000 Guineas (Gr.1).

Klisny vůbec první dni vládly, když obsadily první čtyři příčky v žebříčku nejdražších ročků. Také druhou nejdražší byla Galileova dcera (lot 213), za 1,100.000 € Phoenix Thoroughbreds a Aquis Farm vydražená pravá sestra letošního vítěze Irish Derby (Gr.1) Sovereigna, taktéž z výborné rodiny.      

I třetí ročka prodaná za sedmimístnou cenu je pravým sourozencem mimořádného koně. Do stáje Godolphin míří za rovný milión zakoupená hnědka (lot 156) po Dark Angel (Acclamation) z třikrát umístěné Beatrix Potter (Cadeaux Genereux), pravá sestra šampióna sprinterů a dnes plemeníka na šejkově Dalham Hall Stud Harry Angela.

Na dražbě nakupoval i Tomáš Janda, který pro stáj Westminster získal dva ročky. Za 30.000 € vydražil lot 190, tmavou hnědku z prvního ročníku vítěze anglického i irského derby Harzanda (Sea The Stars) z listed vítězky Classic Remark (Dr. Fong), matky 4 vítězů z 5 startovavších potomků. Bábou nové akvizice Westminsteru je Gr.2 vítězka a výborná matka Claxon (Caerleon).Druhým nákupem Tomáše Jandy a Westminsteru byla za 7.000 € získaná hnědka (lot 64) po Nayef (Gulch) z francouzské vítězky Tawaareekh (Monsun), jejíž první startovavší potomek dokázal zvítězit. Bába Nuqoosh (Machiavellian) se umístila v Gr.3 Prix Miesque a je polosestrou Gr.1 vítěze a plemeníka Tamayuz (Nayef), mj. otce účastníka Českého derby 2017 Stellar Speed.

Zda oba koně zamíří do českého tréninku ale zatím není jisté. "O tom, kteří koně půjdou do České republiky a kteří do Polska, se rozhodne až po skončení Sportsman's Sale," uvedl pro naše stránky Janda. Sportsman's Sale bezprostředně navazuje na Orby Sale a proběhne ve čtvrtek a pátek. (miv)

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net