rocek weepeetaPinhooking je oblíbená činnost investorů na dražbách s cílem na jedné dražbě nakoupit a později na další se ziskem stejného koně prodat. Nejčastěji se takto nakupují odstávčata s cílem prodat je jako ročky či ročci, později nabízení na breeze-up dražbách dvouletých. Do mnohdy riskantní, ale na druhou stranu také nemálo vzrušující hry se nedávno zapojil i Mgr. Miroslav Kantek, který po nákupu plemeníka Cat Juniora (Storm Cat) a řady chovných klisen zkouší další segment byznysu v dostihovém prostředí.

 
A jak se zdá, hned v úvodu jej možná čeká nemalý úspěch. Zda se jej dočká a jak velký bude zjistí 17. října, kdy začne říjnová dražba ročků společnosti Arqana v Deauville. Spolu se svým francouzským partnerem pod hlavičkou Kantek & Talvard Bloodstock Investments do ní vyšle ročního hřebce, kterého koupil letos v polovině února na Vente Mixte de Février, mixed dražbě v společnosti Arqana v Deauville. Hřebec, získaný za 6.500 eur, je synem vítěze Prix Morny (Gr.1) Dabirsima (Hat Trick) a nestartovavší Weepeety (War Command), polosestry ve francouzských listed umístěné Scripturale (Makfi), ale také vítěze Slovenského derby Mon Cheri (Makfi). Tak alespoň vypadaly "papíry" ročka v době, kdy byl zakoupen. Od té doby ale došlo k významnému posunu. Tříletá La Parisienne (Zarak), která je též polosestrou matky Kantkovy akvizice, v dubnu vyhrála Classe 1 dostih v Saint-Cloud, v květnu doběhla druhá v listed v Longchamp a v červnu se definitivně zařadila mezi elitu francouzských klisen, když finišovala druhá v Prix de Diane (Gr.1), francouzských Oaks, kde ji jen o krátký krk porazila Nashwa (Frankel), která předtím obsadila třetí místo v Oaks v Epsomu.

"Kolem hřebce už krouží několik bloodstock agentů z Irska a Francie a vypadá to, že by mohl být jedním z nejzajímavějších koní prvního dne říjnové dražby," říká Kantek, který očekává velmi solidní zhodnocení své investice. "Je pohybově velmi nadaný. Guillaume Cousin z Arqany jeho cenu ještě před úspěchem La Parisienne v Dianě odhadoval na cca 50 - 80 tisíc eur. Úspěch La Parisienne byl ve Francii velmi medializován, navíc máme informace z tréninku, že Cena Vítězného oblouku by jí mohla sedět ještě více než Prix de Diane. Takže pokud všechno dobře dopadne, můžeme mít velmi zajímavý update těsně před dražbou," uvažuje Kantek, který si je ale plně vědom všech rizik, která mohou do té doby nastat. "Zajíci se počítají až po honu, takže do doby samotné dražby musíme zůstat skromní a doufat, že se nic nepokazí. Přece jenom jsou to koně a vše se může zítra změnit. Mínusem je komerční potenciál Dabirsima. který sice dává dobré dostihové koně, ale komerčně nepatří mezi nejzajímavější plemeníky. I tak ale myslím, že bychom s tímto ročkem mohli dosáhnout zhodnocení přes 1000% za 8 měsíců, což by dle statistik mohl být nejlepší bloodstock počin letošního roku a to i ve srovnání s prestižními agenturami z celé Evropy. Například samotná Weepeeta, která by byla ještě v únoru prodejná za několik tisíc euro, je momentálně zcela nedostupná a o jejím prodeji nechce majitel ani jednat."

Ať už ale dražba dopadne jakkoliv, už teď může si Miroslav Kantek blahopřát k jednomu - hřebeček z Weepeety jej, respektive jeho činnost, "umístil na mapu". Zkrátka pomohl, aby se o jeho činnosti dozvěděli i jiní. "Jednoznačně pozitivně hodnotím to, že už si naší práce všimli větší investoři z celé Evropy a ke konci roku bychom měli mít od externích klientů na nákupy rozhodně zajímavou částku," je přesvědčen Kantek "Je to však práce a úspěch celého týmu."

Vedle ročka z Weepeety nakoupil i další koně, ne všechny ale bude nabízet k prodeji. "Registrujeme taky zájem o další ročky jak ze strany Arqany, tak od BBAG. Například hřebec po The Grey Gatsby z Emerald Zone (Maxios) mohl jít taky na první den říjnové dražby Arqany, stejně jako BBAG. Byl koupen za 4.000 euro a odhad jeho prodejní ceny z Arqany je přibližně 35.000 euro," říká Kantek "Zájem z BBAG byl taky o českého odchovance Quida, jehož rodina má v Německu skvělý zvuk a ročka z Quaduny byla minulý rok prodána za 200.000 euro. Na druhou stranu tělem a duší jsme sportovci. Chceme taky posílit naši dostihovou stáj, takže ne všichni ročci budou nabídnuti na prodej. Tito dva mají derby pedigree a jejich cesta bude s největší pravděpodobností směřovat do naší dostihové stáje," uzavírá majitel, který se při mítinku se Slovenským derby těšil z nečekané výhry Molly Masima (Soldier Hollow) ve sprinterské Ceně Myse. Nyní vyhlíží směrem k dražbám, kde si letos poprvé v praxi vyzkouší, jak se jeho projektu ve spolupráci s Talvard Bloodstock bude dařit na poli pinhookingu. Možná i tady směřuje k nečekanému úspěchu.

Miloslav Vlček      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net