Surabaya corStartovní listina letošního Českého derby je v jednom směru historicky zcela výjimečná. Najdeme na ní totiž tři koně, kteří byli současnými majiteli zakoupeni, a to vesměs právě s vyhlídkou na start v naší modré stuze, ve francouzských prodejních dostizích. Pravda, v neděli po škrtech zřejmě pohled na ní tak výjimečný nebude, protože dva ze tří koní z prodejek se nacházejí pod čarou a čekají na případné zdravotní či jiné indispozice koni uvedených "nad čarou". I tak jsou ale dokladem trendu, který v našem turfu sílí - hledání potenciálních hvězd ve francouzských prodejních dostizích.

 
Kde hledat a jak najít koně schopného bojovat o vítězství v Českém derby, to je otázka, kterou si čeští majitelé a trenéři kladou již tři desetiletí. Od začátku 90. let, kdy do českého turfu přišli první soukromí majitelé, jejichž ambice získat špičkového koně nebyly omezeny na výběr z domácích hřebčínů, se trendy v hledání koní pro nejvýznamnější rovinový dostih českého kalendáře měnily. 

Hit českých majitelů

Jedním z prvních úspěšných zdrojů koní pro české derby byla dražba koní v tréninku, pořádaná každoročně na konci října společností Tattersalls. V originále Horses in Training Sale, pro níž Angličané používají zkratku HIT, se na přelomu tisíciletí stala opravdovým hitem českých majitelů, hledajících špičkové tříletky pro nadcházející sezónu. Historickým datem pro náš turf se v jejím případě stal 27. říjen roku 1992, kdy na této dražbě byl českým majitelem zakoupen první kůň. A nebyl to kůň ledajaký. Anglickými zkušenosti vybavený trenér Roman Vítek společně s bloodstock agentem Lukem Lillingstonem v ten den zakoupili pro mladou stáj tiskového magnáta Fidelise Schlée dvouletou Ajantu (Rousillon). Ta později na českých drahách excelovala a ač ji v prvním Českém derby porazil rakouský Manhattan Project, ukázala směr těm majitelům, kteří nelitovali prostředků na koupi vyzkoušeného koně, a zvláště těm hledajícím "tutovku" pro nadcházející derby.

V roce 1992 byla Ajanta jediným koněm, který z této dražby přímo putoval do českého tréninku, ale když si zalistujete tehdejším katalogem, najdete v něm celou řadu důvěrně známých jmen, která dokazují, že především maďarští a rakouští majitelé tuto dražbu a benefity, které z ní mohly na domácích drahách vytěžit, již dobře znali. Tehdy byli na dražbě nabídnuti mj. vítězka maďarských Oaks Musical Prospect, vítěz prvního Slovenského derby Zimzalabim, Gd3 vítěz v Maďarsku Tahasun, maďarský derby vítěz Finavon, Sadler's Wellsův syn Well Directed, dvojnásobný vítěz Kincsem díj First Mission či Ponsardin, kteří všichni směřovali do maďarských a rakouských stájí a většinou později i do maďarského (Tahasun a Ponsardin také do českého) chovu.  

Z této dražby přišlo do českého turfu mnoho úspěšných koní včetně druhého z Českého derby 1997 High Extrema (Danehill), pozdějšího plemeníka, či ve stejném derby třetího Sheffield Sharka (Alzao), ale jak dražbu začali objevovat i další majitelé především z arabských zemí, ceny dvouletků se slušnou kariérou, a zvláště ti s vytrvaleckými dispozicemi, vyrostly do výšin, v nichž pro českého majitele začaly ztrácet smysl. Přesto se derby koně najít jednomu z "českých" majitelů podařilo, byť tehdy výrazně slevil z požadovaného ratingu. Oním majitelem byl Ardak Amirkulov, který s trenérem Šavujevem v roce 2003 zakoupili za 6.500 gns ryzáka Darsalama. Hřebec skvělého původu měl tehdy za sebou 2 neúspěšně starty, ale po přesunu k Arslangireji Šavujevovi začínal předvádět alespoň část z toho, co uměl jeho polobratr, vítěz anglického St. Legeru Moonax. Po triumfu v Českém derby a Saint Leger začala jeho spanilá jízda po předních evropských drahách, dokonce se pokusil navázat na úspěch Moonaxe a jeho šesté místo v anglickém Saint Legeru rozhodně nebylo neúspěchem. Kůň, který patří v dlouhé historii newmarketské dražby k nejvýhodnějším nákupům, jaké tam kdy byly realizovány, později korunoval svou kariéru triufem v Gr.1 Rheinland-Pokal a Kolíně nad Rýnem.

Darsalamův úspěch inspiroval mnohé včetně Jiřího Charváta, který v roce, kdy Darsalam vyhrál České derby, zakoupil na podzim v Newmarketu hned dva dvouleté - Mastmana (Intikhab) a Royal Mouginse (Daylami), za které dohromady utratil 88.000 gns. Vítězství v derby se sice nedočkal (Mastman skončil čtvrtý, Royal Mougins šestý), ale špatně určitě nekoupil. 

Bert Kerr, Rajmund Pavla a listování irskými ratingy dvouletých

V Newmarketu nakupovail i Rajmund Pavla, na konci minulého tisíciletí asi nejvýraznější nebo minimálně nejúspěšnější postava majitelské obce českého turfu. Po Maskulovi (Lear Fan), za něhož v roce 1996 zaplatil 9.500 gns, se následující rok "utrhl ze řetězu" a zakoupil na tehdejší české poměry nevídaných 25 tisíc gns (libra tehdy stála 54 Kč) bělouše Blueridge Dancera (Bluebird), který derby sice neprostál, ale byl zřejmě nejtřídovějším koněm, jakého kdy Pavla vlastnil.

Po zkušenosti s ním ale změnil taktiku a vsadil na nákupy ze stáje. Jako destinaci si vybral Irsko a jako klíčového spolupracovníka bloodstock agenta Berta Kerra. A bylo to moudré rozhodnutí. Pavlův hlad po vítězství ve spojení s Kertovými znalostmi a kontakty, Pavlovým finančním zázemím a trenérskými zkušenostmi Františka Holčáka stály za úspěchy Ray of Ligha (Rainbows for Life) či Tribal Instincta (Doyoun), kteří oba dokázali derby vyhrát, či za Sharp Focusem (Lear Fan), trojnásobným vítězem "Guineas", jemuž úspěch v derby sebralo německé duo Indurain - Lucafabian. Na zkušenosti s irskými nákupy navázal velkokarlovický tým o pár let později (viz vítězové z let 2013 a 2014 Mister Aviation a Cheeky Chappie), těžila z nich však již stáj Monte Negro pana Jiřího Posáda. 

Kam dál?

V posledních letech už nákupy na newmarketské dražbě koní v tréninku téměř ustaly, nebo minimálně ustaly pro majitele hledají nadějné dvouletky. Nákupy ze stájí sice nárazově pokračují, ale už ne s takovými úspěchy jako dříve, byť úspěšné nákupy jako Arcturus (Fast Company) či Troop Commander (War Command) mohou statistikami výrazně zamíchat. Aktuální stav hledání koní pro derby se začíná přibližovat standardům z dostihově vyspělejších zemí a je jím probírání se nabídkou dražeb ročků - od francouzských, přes německé, irské až po anglické.

Novinkou se ale stává nový zdroj - prodejní dostihy ve Francii. Z nich už do českého turfu přišla hodně dlouhá řada koní a většina úspěchů stáje Leram pana Milana Kříže je postavena právě na nich. Vesměs ale byli nakupováni koně starší, jejichž cíle, nebo přesněji cíle nákupu pro české majitele nebyla účast a případný úspěch v Českém derby, To se ale zřejmě mění. Vezmeme-li letošní rok, tak v období půl roku před startem naší modré stuhy bylo ve francouzských prodejkách zakoupeno hned pět tříletků, s nimiž majitelé plánovali dostat se na startovní listinu Českého derby. Za dvěma z nich stála stáj Lokotrans, tři zakoupila Hana Veselá.

Zpátky do historie aneb od Linuse po Military Respect

Možná Vás to překvapí, ale první kůň, který byl zakoupen ve francouzské prodejce a jeho majitel jej poté poslal na start našeho derby, se v chuchelské klasice objevil už v roce 2002. Jeho jméno myslím i velká část letitých turfmanů již zapomněla - jmenoval se Linus. Syn plemeníka Valanoura (Lomond), jehož polobratra Varadara (Machiavellian) koupil pro chov o rok později, získal František Hrubý v polovině března poté, co v prodejce ve Fontainebleau na 2000 metrů doběhl druhý. Jeden z největších českých majitelů tehdejší doby za něj zaplatil 20.00 € a rozhodl se nechat jej v tréninku ve Francii. Odtud pak v červnu v péči trenéra Pelletana přicestoval do Chuchle, ale aktuální rating 29 kg, který získal v předešlém startu v listed v La Teste Buch, na českou konkurenci nestačil a Linus doběhl předposlední. Později se z Francie přesunul na Slovensko, ale v péči Jaroslava Hanáčka už toho moc neukázal.

Na dalšího koně z francouzské prodejky si muselo České derby počkat plných 8 let. Ač bělouš Irish Heroes (Dr Fong) v derby reprezentoval stáj YOKO, ani u něj nelze opomenout jednoho z pionýrů v mnoha oblastech českého turfu Františka Hrubého. Irish Heroes byl totiž polobratrem Fairlypiho (Pivotal), kterého z Francie dovezl právě Hrubý a poté, co jej prodal na Slovensko do stáje Miroslava Piskly, se jednou ve Francii startovavší hřebec skvělého původu stal plemeníkem v napajedelském hřebčíně.

Ale vraťme se k Irish Heroes. Dva roky poté, co svěřenci Zdeno Koplíka Tullamore a Vitusu doběhli v derby na prvních dvou místech, se Koplíkovým svěřencům v modré stuze vůbec nedařilo a zopakovali raz-dva doběh, ale tentokrát z druhého konce výsledkové listiny. Zklamal hlavně Irish Herooes, který byl v cíli klasifikován výrokem daleko za předposledním Milerytem. O tři roky později získal dvě steeplechase vítězství na Slovensku, jeho klasické ambice ale rozhodně naplněny nebyly.

I za dalším koněm z francouzské prodejky stál trenér Zdeno Koplík. Psal se rok 2014 a Koplík působil v Krabčicích, když pro stáj Lokotrans zakoupil 26. května po vítězství v prodejce na 2000 metrů v Compiegne za 38.500 € ryzku Dekatmie (Hurricane Run). 
 

Dekatmie

Klisna, která byla blízkou příbuznou vítěze švédského derby Hurricane Red, se našem derby neztratila a pod žokejem Radkem Koplíkem doběhla pátá, dvě délky za pozdějším vítězem Slovenského derby Love Me (Egerton). Později změnila trenéra a přešla ke Stanislavu Popelkovi, v jehož přípravě o rok později vyhrála bumper v Pardubicích, ale na derby formu již nenavázala.

Následující rok stanula na startu našeho derby další francouzská akvizice stáje Lokotrans Ideal Approach (Bushranger). Technicky vzato Ideal Approach v prodejce koupený nebyl - vítěz španělského zimního favorita a dvou dostihů na francouzských drahách podlehl v prodejním dostihu o 23.000 € jako favorit o čtyři kilogramy méně zatíženému Molaukevovi (American Post) a bezprostředně po dostihu prodán nebyl, ale ještě tentýž den jej získal Karel Jalový. "Koníka mi vytipoval Zdeno Koplík s Tomášem Lukáškem. Sice nevyhrál, ale líbil se nám, tak jsem ho po telefonu se Zdenkem koupil," uvedl před 6 lety pro naše stránky Jalový. Po čtvrtém místě ve Velké jarní ceně a druhém ve Starohájském kritériu sice zklamal osmým místem v Českém derby, z dlouhodobějšího pohledu ale patří k nejúspěšnějším akvizicím stáje Lokotrans. Úspěšně se aklimatizoval na tratích kolem 1800 metrů a pro růžovobílé barvy vyhrál 7 dostihů a vydělal 2,2 miliónu korun.


Ideal Approach při vítězství v Longchamp v roce 2004

Zatím poslední kůň z francouzských prodejek, který se pokusil získat českou klasiku, se na startu Českého derby ukázal před dvěma lety. Asi nepřekvapí, že jím byl opět kůň ze stáje Lokotrans a jmenoval se Military Respect. Syn dnes velmi respektovaného Wootton Bassetta (Iffraaj) byl zakoupen ještě jako dvouletý v polovině prosince, kdy v prodejním dostihu na 1900 metrů v Deauville  finišoval o půl délky druhý a záhy se za 28.150 € stěhoval do Čech. Přišel s ratingem 35,5 kg, v českém tréninku ale vyběhl jen třikrát. Velmi dobře si vedl ve slovenské Velké jarní, ve které obsadil třetí místo za Arcturusem a Shawnee's Triumph. V Českém derby ale neuspěl a skončil dvanáctý, po jedenáctém místě z derby na Slovensku se s dostihovou kariérou rozloučil.

Překoná Surabaya Dekatmie?

V souhrnu tak koně z francouzských prodejek v Českém derby přiliš nebodovali. Šanci to změnit má letos Surabaya, po z derby již škrtnuté Entropii (The Gurka) a "podčárníkem" Machinosem (Penny's Picnic) třetí letos ve francouzské prodejce zakoupená derby naděje Hany Veselé. Dohromady do tří derby nadějí tak paní Veselá investovala 65 tisíc eur a ani Lokotrans nezůstal moc pozadu. Abrams Creek (Adlerflug), který je pod čarou, a již prodaný Aidensfield (Guilinai) stáli dohromady 51.600 €. I to ukazuje, že nákup perspektivního derby koně ve francouzských prodejkách není nijak laciná záležitost, zvláště když si uvědomíme, že ze zmíněné pětice má místo v poli jisté jen Surabaya, která je s cenovkou 35.119 € nejdražším z pětice zmíněných koní a po Dekatmie druhým nejdražším koněm z prodejky, kterého český majitel koupil pro naše derby. V neděli uvidíme, jestli se Dekatmie v Českém derby alespoň vyrovná.

Miloslav Vlček
       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net