galileo pol1Ač pod jménem Galileo si dnes již většina i českých turfmanů představí slavného coolmorského plemeníka, jeho v Polsku narozený a o dva roky starší jmenovec, syn Japa (Alleged) a Dakotovy dcery Goldiky, patřil svého času také k velmi úspěšným koním a dodnes je jedním z nejúspěšnějších středoevropských odchovanců v západoevropských překážkách.


Odchovance Stadniny koni Moszna, vítěze polského St. Leger a druhého z tamního derby Galilea, jsme mohli spatřit i u nás. V říjnu 2001 v Mostě v rámci Central European Breeders' Cupu startoval v hlavním dostihu mítinku CEBC Classic, kde sice nestačil na Vapetu a maďarského Saugertiese, ale zdolal mj. Ray of Lighta. V červnu téhož roku jistil Džamajku (Jape) v polském raz-dva doběhu Velké ceny Slovenska, opět na úkor našeho Ray of Lighta. 

Krátce po mosteckém dostihu byl prodán (na dražbě ve Sluzewieci proti Angličanům dražily i české stáje, ale výsledná cena se jim zdála vysoká) a na jaře, přesně 13. března 2002, již v péči anglického trenéra Toma George, s náskokem 3 1/2 délky zvítězil v Royal & SunAlliance Novices' Hurdle (Gd1) v rámci National Hunt Festivalu v Cheltenhamu (viz starší článek). Na úspěch z Cheltenhamu Galileo nikdy nenavázal - potýkal se se zraněním a následující rok vyběhl jen dvakrát a pokaždé bez úspěchu. V roce 2004 se vrátil, ze sedmi startů vytěžil jedno vítězství ve steeplechase pro nováčky  Class D v Perthu, poté jednou doběhl třetí a tím jeho kariéra skončila.

Od té doby tráví penzi v malebném prostředí jižního Devonu v jednom z nejjižnějších míst Anglie, na Down Farm, pár set metrů od Lannacombe Beach. Farma nabízí i ubytování, takže pokud byste chtěli poznat krásný kus jižní Anglie a navštívit přitom i koně, který psal historii středoevropského turfu, máte možnost. Galileovi je 22 let a podle aktuálních snímků stále vypadá velmi dobře. (miv)

galileo pol2
Galileo se svým majitelem Philem Nelsonem 
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking