AgadirV neděli druhého ledna se uzavřela další letitá kapitola českého respektive československého turfu. Ve věku téměř 30 lety, pokud pomineme automatickou změnu věku s nástupem nového kalendářního roku, byla ve stáji Miloslava Okleštěka uspána tmavá hnědka Táňa. Sedmého dubna 1992 v chovu Petra Kowalczuka narozená klisna byla posledním potomkem jedné z hvězd československého turfu přelomu 70. a 80. let minulého století Agadira (Mehari).

 
"Pořád jsem to sice oddaloval a snažil se prodloužit jí život, ale už jsme ji museli uspat," uvedl pro naše stránky trenér, majitel a chovatel Miloslav Okleštěk, v jehož chovu Táňa působila. "Až do svých 25 let dávala hříbata, jak plnokrevná, tak i do sportu," dodává Okleštěk, který z Táni odchoval solidní steepleru Tasimu (Moonjaz), matku v military úspěšné Touhy (Stormy Jail). I Tasima byla využívána nejen v chovu plnokrevníka, ale i pro chov sportovních koní, nicméně s odchodem Táni Okleštěk přehodnotil své plány a nadále už ji bude využívat jen v plnokrevném chovu. "Rád bych tuto rodinu zachoval," říká a není se čemu divit, neboť ze stejné rodiny, kterou na počátku minulého století u nás založila maďarská Toquade (Tokio), pochází i loňský vítěz Velké pardubické Talent (Egerton).

Vrstevník Sparty a Valdaje

Také Tánin otec Agadir (Mehari - Arábie ) v chovu proslul především zásluhou našeho nejslavnějšího dostihu. Ač dal řadu velmi dobrých koní, v paměti zůstane především jako otec trojnásobného vítěze Velké pardubické Peruána. Jeho otec, napajedelský odchovanec a jeden z úspěšných produktů výjezdu českých klisen na připuštění do zahraničí, náležel k silnému ročníku 1976, ke kterému patřili i trojnásobná klasická vítězka Sparta (Ivory Tower) či derby vítěz Valdaj (Behistoun), který Spartu, pozdějšího Koně roku 1979, dokázal v derby porazit.  Agadir v něm tehdy obsadil čtvrté místo za šamorínským Ezerjö (Hviezdar), v Saint Leger však dokázal všechny tři porazit, nicméně o klasické vítězství jej tehdy připravila skvěle jdoucí šamorínská Sarna (Ivory Tower). Vedle toho získal i čtvrté místo ve Velké jarní ceně a čtvrté v Ceně GŘSPP (Gd3).

Jako čtyřletý sice zvítězil v jedničkové Ceně Lidové demokracie na 2400 metrů, postupně jej ale trenér Mašek směřoval hlavně do mílových dostihů, na což se mu Agadir odvděčil třemi jedničkovými triumfy na mílové distanci a druhým místem v mezinárodní Hoppegarterener Meile v Německu. Mezinárodní vítězství ale Agadirovy odepřeno nebylo. Dosáhl jej v chuchelské Ceně GŘSPP, později přejmenované na Velkou cenu Prahy, v níž lehce o 2 délky porazil východoněmeckého Dämmerscheina (Marino) i vynikajícího polského Narzana (Parole Board).

Běhal ještě jako pětiletý a svou poslední sezónu korunoval vítězstvím ve Velké květnové cena a Ceně Televizního klubu mladých. Celkem za svou kariéru absolvoval 30 startů, z nichž vytěžil 8 vítězství, stejný počet druhých míst, dvě třetí a šest čtvrtých.

Nebyl jen otcem Peruána

V roce 1982 začal připouštět na Státním statku Brno, po třech sezónách přešel do chovu Státního statku Znojmo, kde připustil i Korokovu dceru Pergolu, Peruánovu matku. Od roku1989 stál v chovu JZD Jílové. Jak již bylo řečeno, jeho nejslavnějším potomkem byl trojnásobný vítěz Velké pardubické Peruán, který se však ještě před přechodem do překážkového provozu dokázal umístit i v jedničkovém handicapu na rovině.

Nejúspěšnějším z Agadirových potomků na rovině byl Vítěz, jemuž se podařilo vyhrát tři jedničková klání a v dlouhé řadě dalších včetně klasické Velké jarní ceny se umístil. Výborným koněm byl i Vadigar, stejně jako Peruán syn Korokovy dcery, který ve dvou letech ovládl Cenu Masise a později i Cenu mieru (I.k.) a doběhl čtvrtý ve Velké jarní ceně. Agadirovu dobrou návaznost na Korokovy dcery ukázala i Valiba, vítězka Ceny VŠCHT Praha (I:k.), umístěná v Jarní ceně klisen, či Vitace, která obsadila třetí místo v Ceně zimní královny (I.k.). Zapomenout bychom neměli ani na Klivii, která v Ceně zimní královny skončila druhá a o rok později obsadila třetí místo v Oaks a čtvrté v Jarní ceně klisen, třetího z Velké jarní ceny Maragada či druhého z Ceny mítinku (I.k.) Slovana, který doběhl pátý v Československém derby. 

Velmi dobře si v chovu vedly i Agadirovy dcery jako například Beruška, matka úspěšné sprinterky Bečvy (Amyndas) či Verundela, která dala vítězku Simsonovy ceny (I.k.) Virginii (Patcher). Daleko nejúspěšnějším plnokrevníkem, narozeným z dcery Agadira, ale byla Nalia (Lincoln), vítězka Oaks z roku 1998, která doběhla druhá za legendární Norou Jeane (Reprimand) ve Velké ceně českého turfu (Gd3). (miv)

Vajgar Agadir
Historický snímek z roku 1980. kdy se v Chuchli běžela v rámci výběrových dostihů pro Mezinárodní mítink i Cena míle. Prvním na snímku je tehdejší vítěz Velké jarní ceny Vajgar s žokejem Dolejším, za ním se skrývá Century Chief s žokejem Smolíkem, třetí je vítěz dostihu Agadir s sedle s žokejem Ferdinandem Minaříkem starším a za ním Liberátor s žokejem Jiřím Hurtem starším. Foto Miloslav Vlček.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net