Diomed2Dnes je tomu přesně 240 let, co se v Epsomu, malém anglickém městečku nedalo Londýna, konal první ročník dostihu, který se později stal mustrem pro nejvýznamnější zkoušku tříletých po celém světě - The Derby, dnes nejčastěji označované podle místa konání jako Epsom Derby.


Úvodní ročník konaný 4. května 1780, což byl tehdy čtvrtek, se běželo na trati jedné míle, stejně jako následující tři ročníky. Až poté se distance změnila na 1 1/2 míle, tj. přibližně 2400 metrů, na kterých se běhá dodnes.

Příběh vzniku nejslavnějšího dostihu se notoricky známý. Podnět k němu dal úspěch Oaks, který vnukl turfmanům, přítomným na obrovské hostině, kterou u příležitosti zmíněné dostihu pro tříleté klisny uspořádal Lord Derby, myšlenku na uspořádání podobného dostihu otevřeného i hřebcům. Opět byla zvolena netradiční délka trati, vybočující z tehdejších několikamílových zkoušek, a místem konání opět zvolen Epsom. 

Zbývalo jen vyřešit, po kom dostih pojmenovat. Postupně došlo k eliminaci všech pretendentů až zbyli poslední dva: lord Derby a Sir Bunbury. Gentlemanové rozhodli v duchu tehdejší dostihové etiky - hodili si mincí a výsledek jistě znáte. Vítězem prvního ročníku dostihu, do něhož bylo přihlášeno 36 koní a 9 nakonec startovalo, se stal ryzák Diomed před dvojicí Eclipsových synů Budrowem a Spitfirem. Majitel vítěze, kterým nebyl nikdo jiný než Sir Bunbury, si tak alespoň vynahradil nepřízeň štěstěny při házení mincí. Náplastí jistě bylo i 1075 guinejí ceny pro vítěze. (miv)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking