Donald2Na podzim roku 1962 bylo v Deauville zakoupeno několik březích klisen s cílem posílit jimi napajedelský chov. Byla mezi nimi i osmiletá Hyperionova vnučka Donadola, která 6. května následujícího roku přivedla v Napajedlích na svět syna Donalda.


Donald, jehož otcem byl vítěz Gran Premio del Jockey Club Norman (Norseman) začal dostihovou kariéru v barvách SPÚ Písek, jehož barvy hájil první dvě sezóny než přešel pod stáj Hřebčína Napajedla. Ve dvou letech startoval pětkrát a hned svůj debut v Ceně Korsičana 1. května v Chuchli proměnil pod Karlem Havelkou v lehké třídélkové vítězství. Do konce sezóny ale už svěřenec trenéra Celera žádné další nepřidal.

V klasickém ročníku, kdy už jej připravoval trenér Laks, si však vedl znatelně lépe, dokonce tak dobře, že po konci sezóny jej handicaper ocenil 91 kilogramy a posadil na čelo ročníku. Vyhrál 6 dostihů, mj. i Saint Leger a Cenu znárodnění (dnešní Cena prezidenta), cenné bylo i třetí místo v Ceně Budapešti na Mezinárodním mítinku. Zklamání připravil jedenáctým místem v Československém derby, ale jeho vítězi Corvetovi později v St. Leger nadělil 6 délek.

Nepřehlédněte: Kentucky Oaks poprvé pro Godolphin. V Churchill Downs uspěla Pretty Mischievous

Velmi dobře si vedl i jako čtyřletý, kdy sice vyhrál jen 2 dostihy, ale tato vítězství ukázala jeho výjimečný distanční rozsah - proběhl první jak cílem Gomba handicapu na 1200 metrů, tak i Zlatého poháru, který se tehdy běhal ještě na 2600 metrů. Druhé místo obsadil ve Svatováclavské ceně, neztratil se ani na Mezinárodním mítinku, kde obsadil třetí místo v Ceně hřebčína Diospuszta. Běhal i jako pětiletý, kdy obhájil triumf v Gomba handicapu a vyhrál Cenu míle.

V chovu debutoval v roce ve Státním statku Obříství a jako plemeník prošel řadou stanic včetně Albertovce, JZD Čebín či Státního statku Brodek u Konice. Podstatné však bylo jeho působení v Napajedlích, kde dal svého nejlepší potomka, šampióna dvouletých a pozdějšího plemeníka Silvanera. Velmi dobře si vedla dcera Volyně, vítězka Ceny Hřebčína Napajedla, klasický vítěz Zorro nebo vítěz Ceny mítinku Faraon. Dal celkem 3 vítěze Ceny zimního favorita - kromě již zmíněného Silvanera v tomto dostihu uspěli i Fantom a Gritar, navíc jeho dcera Volyně dala další vítězku Ceny zimního favorita Vokálku (Abad) a další vnučka Resita (Falkensee) vyhrála Cenu zimní královny. Jeho pouť po tomto světě skončila v roce 1988, kdy mu bylo 25 let.

Miloslav Vlček
foto V. Lašková    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net