Před 21 lety, 1. července 1997, zemřel po dlouhé nemoci jezdec, trenér a též dostihový rozhodčí Kamil Kuchovský, jedna z legendárních postav překážkových dostihů v České republice, nezapomenutelný účastník 14 ročníků Velké pardubické. Zemřel 4 dny po 57. narozeninách.


Kamil Kuchovský se narodil 27. června 1940 v Puklicích u Jihlavy. Vystudoval Střední zemědělskou školu v Havlíčkově Brodě a potom odešel do Nemošic u Pardubic, kde v hřebčinci pracoval u dostihových koní. V roce 1959 získal amatérskou jezdeckou licenci a poprvé se v dostihu představil ve Velké poděbradské steeplechase, kterou v sedle Komandíra dokončili jako devátí. Prvního vítězství dosáhl 16. června v roce 1963 na pardubické dráze, když s klisnou Novina vyhráli steeplechase na 3200 metrů.

santos
V sedle Santose při své poslední Velké

Ve Velké pardubické startoval 14x, jednou byl druhý, třetí, dvakrát čtvrtý a třikrát pátý, pětkrát se neumístil a dvakrát dostih nedokončil. N ejblížře k triumfu měl v roce 1975, kdy v sedle Kyba (Blyskač), kterého sám trénoval, dobhěl na druhém místě. S Kybem skončili o rok později na čtvrtém místě a v roce 1978 na pátém. Naposledy startoval ve Velké pardubické v roce 1985 s talentovaným Santosem, kdy se zdálo, že by se konečně mohl dočkat vytouženého vítězství, ale vyčerpaného Santose v osledních metrech předstihli Festival a Paramon.

Naposledy se jako jezdec v dostizích představil v roce 1987 a o rok později ještě působil jako trenér. Celkem za svou jezdeckou kariéru získal 45 vítězství v překážkových dostizích a jedno na rovinách.Od roku 1989 se věnoval westernovým soutěžím, živil se také jako kovář a při pardubických dostizích působil jako rozhodčí a člen Dostihových komisí. (miv)

Kyb Kuchovsky
Kamil Kuchovský v sedle Kyba
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking