Goldsio223. ledna roku 1998 se v chovu irského chovatele J. Malona narodila klisně Zina (Taufan) hnědka po vítězi Grand Criterium (Gr.1) hřebci Goldmark (Lyphard).

Klisna z irského pohledu nijak výjimečného rodokmenu byla již jako odstávče nabídnuta na dražbě společnosti Goffs k prodeji, ale bez úspěchu. O necelý rok později na dražbě ročků, taktéž pod hlavičkou Goffs, už majitele našla, byť za klisnu zaplatil jen 600 irských liber.

Oním kupujícícm byl Ing. František Hrubý, který tehdy zřejmě netušil, že realizoval jeden ze svých nejlepších nákupů. Klisna, později pojmenovaná Goldsio, sice jako dvouletá ani jeden ze dvou startů neproměnila ve vítězství (třetí a druhé místo), ale do klasické sezóny vstoupila třetím místem ve slovenské Ceně trojročných kobýl a následně finišovala čtvrtá v Jarní ceně klisen v Chuchli.

Poté sbírala další jedničková umístění, první vítězství získala počátkem září na Slovensku, kde v tamním Oaks porazila lehce o 2 3/4 délky českou klasickou vítězku Vapetu. Ale to byla jen předehra k výkonu, který předvedla o 6 týdnů později v Mostě.

Na severočeskou dráhu se po chuchelských finančních problémech přestěhoval středoevropský Breeders' Cup, který se tehdy změnil v koncert v Německu působícího českého žokeje Filipa Minaříka. Ten se vyhoupl i do sedla Goldsio a výsledkem bylo nečekané klisnino vítězství v silné mezinárodní konkurenci.

Goldsio

Foto: Goldsio (zcela vpravo) vítězí v CEBC Mile v Mostě, foto Vlastimil Vacek


O rok později se na dráze ukázala 4x, ale už se jí tak nedařilo a nejlepším výsledekm bylo čtvrté místo v jedničkách v Chuchli (ovšem v poli 5 koní). Přesto kariéru ukončila se ziskem přes 800 tisíc, což na klisnu za 600 irských liber rozhodně nebylo špatné.

Byla ještě připuštěna v ČR, ale březí po Security Risk byla prodána Ardaku Amirkulovovi a vyvezena do Kazachstánu, Zde mj. v roce 2010 přivedla na svět hnědáka Borana, jehož otcem je Acatenangův syn Barsetto, který si cesto do Kazachstánu našel též skrze Českou republiku. 

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking