JamesRKeene3. ledna roku roku 1913 zemřel James Robert Keene, americký majitel a chovatel plnokrevníka, ale také muž, jehož životní dráha, plná zvratů ale též nezdolného optimismu a síly nevzdat se osudu, stojí rozhodně za zaznamenání.

James Keene se narodil v Londýně, ale ve čtrnácti letech společně s rodiči opustil Anglii a přestěhoval se do USA. Práce se rozhodně nebál, zkusil nespočet profesí, prodával mléko, choval dobytek i založil místní noviny. Nejvíce jej ale lákaly finanční spekulace a hned zpočátku měl při investicích do kalifornských a nevadských těžebních společností štěstí. Burza se stala jeho hlavním živobytím. Byl zvolen šéfem burzy v San Francisku, jeho investicím se velmi dařilo. Jedním z významných nákupů byla koupě 10000 akcií společnosti Grand Central, kterou záhy prodal s výdělkem 20 dolarů na každé z nich - 200000 dolarů bylo tehdy opravdu hodně peněz.

To bylo v době, kdy se Keene přestěhoval do finančního centra země - do New Yorku v roce 1876. A tam začala i jeho láska k dostihovém sportu a plnokrevníkům. Podobně jako v podnikání i v dostihovém sportu brzo vynikl. Hřebec Spendthrift pro něj získal v roce 1879 Belmont Stakes, ale Keenův záběr se neomezoval pouze na Spojené státy. Když Pierre Lorillard, další z tehdejších úspěšných amerických majitelů, přesunul část koní do Evropy a stal se prvním Američanem, který vyhrál Epsom derby, Keene jej následoval a jeho Foxhall byl prvním americkým koněm úspěšným v Grand Prix de Paris, tehdy nejvýznamnějším francouzském dostihu. Následující rok přidal do své sbírky i Ascot Gold Cup.

Pak ale přišel rok 1884 a Keene po propadu cen na obilné burze v Chicagu přišel o všechen svůj majetek. Ztratil tehdy 7,5 miliónu dolarů a zůstaly mu jen dluhy ve výši dalšího 1,5 miliónu. Pro Keena tím však život neskončil a to ani na burze. O pár let později slavil velký návrat, když jej na Wall Streetu působící investor William Hameveyer požádal, aby řídil jeho investiční fond. Keenovi se tak dařilo, že byl záhy angažován takovými osobnostmi investičního nebe jako J.P. Morgan a William Rockefeller řídit jejich fondy. To byl skutečný comeback.

Pracovní úspěchy mu umožnily se znovu věnovat koním. V roce 1991, sedm let po bankrotu, se znovu pouští do investic do dostihových koní. Kupuje Castleton Farm blízko Lexingtonu, ze které postupem doby udělal jednu z nejvýznamnějších farem americké dostihové historie. Rozhodl se oživit tamní chov nákupem asi 40 chovných klisen v Anglii, které převezl na Castleton Farm a jež daly základ novému chovu. Vrátil se i na anglické dráhy a opět úspěšně - jeho Cap and Bells zvítězila v roce 1901 v anglických Oaks. Z chovu Castleton Farm vzešla celá plejáda vynikajících koní jako Colin, Peter Pan, Commando, Maskette či Sysonby, kteří se svými výkony dostali do americké Síně slávy.    

Když v roce 1913 Keene zemřel, přišlo se s ním rozloučit nespočet osobností finančního i dostihového světa. Muž, který poznal co to je padnout, ale dokázal znovu bojovat, po sobě zanechal majetek za 15 miliónů dolarů.

spendthrift

K nejlepším koním Jamese R. Keena patřila legenda amerických dostihů hřebec Spendthrift

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net