Poseidon hlavaKdyž se řekne slavný australský kůň, drtivé většině turfmanů se na prvním místě vybaví Phar Lap a dnes také zřejmě již i stále neporažená Black Caviar.

Austrálie je ale země s velmi rozvinutým dostihovým provozem i bohatou historií, v níž najdeme řadu hvězd, které se s Phar Lapem mohou srovnávat. V roce, kdy Phar Lap získal první Melbourne Cup, přesně 3. února 1930, skončil život jedné z těch největších - hřebce Poseidona, který v mnohém předvedl více než výše zmíněná ikona australského turfu. Jeho kariéra si zaslouží obdiv nejen pro úctyhodný seznam triumfů, ale i z pohledu tvrdosti, jakou dnes těžko uvidíme.

Poseidon se narodil 19. srpna 1903 v Neotsfield Stud v Novém Jižním Walesu jako pátý potomek své matky Jacinth v pátém ročníku svého z Anglie importovaného otce Positana (St. Simon). Při rozprodeji Neotsfield Stud byl společně s matkou jako odstávče prodán bratrům Mosesovým za 400 guinejí. Noví majitelé ale měli zájem jen o Poseidonovu matku a hřebečka posléze prodali za 500 gns Siru Hughu Denisonovi.

Poseidon

Hřebcova dostihová kariéra nezačala nijak slavně. V prvním startu se neumístil, následující sice jako favorit snadno vyhrál, ale v dalších dvou v Melbourne se neumístil a na tabuli se nevešel ani po návratu do Sydney. Sezónu zakončil současným doběhem na třetím místě. Začátek hodně slabý na koně, zařazeného do australské Síně slávy, ne? Ovšem to, co hřebec předváděl následující sezónu, to se v dostihových análech často nenachází. Osmého září vyhrál sezónní debut, o 2 týdny později další dostih a týden poté o tři délky získal AJC Derby. Pouhé dva dny po vítězství v modré stuze se postavil starším koním v AJC Metropolitan Handicapu, v němž doběhl na druhém místě. Poté však následovala série 7 vítězství v řadě a to včetně Caufield Cupu a Melbourne Cupu. Toto double, které získal jako první kůň historie, navíc okořenil rekordním časem v Caufieldu i skutečností, že 3200 metrů dlouhý Melbourne Cup absolvoval pouhé 3 dny po vítězství ve VRC Derby. První porážku po neuvěřitelné šňůře triumfů utrpěl v třímílovém Champion Stakes, kde doběhl druhý pohé dva dny po vítězství ve VRC Loch Plate na 2 míle. Ani ve čtyřech letech se neztratil, obhájil jako první kůň v historii vítězství v Caufield Cupu a získal dalších 6 vítězství, v Melbourne Cupu však podlehl vysoké váze 65 kilogramů a neumístil se, když si vítězství odnesl 48,5 kilogramy zatížený Apoloque. Během své kariéry absolvoval 33 startů, z nichž 19 proměnil ve vítězství na distancích od 1000 do 4800 metrů, 16 z nich v dostizích dnes nesoucích status black-type včetně 8 klasifikovaných jako Gr.1.

Na rozdíl od svého slavnějšího kolegy Phar Lapa dokončil Poseidon, považovaný za nejlepšího vytrvalce australské historie, dostihovou kariéru jako hřebec a tudíž po jejím skončení odešel předávat svůj talent potomkům. Poseidonův majitel dokonce kvůli hřebci založil nový hřebčín Eurmeralla Stud a zakoupil několik klisen velmi dobrých rodokmenů z Austrálie a Anglie s cílem dát hřebci všechny šance na úspěch v chovu. Ale jak se bohužel často stává, Poseidon v chovu byl jen stínem Poseidona na dostihové dráze, i když dal například vítěze Queensland Derby Rascasse či hřebce Telecles, vítěze Australia Day Cupu a Moonee Valley Cupu.

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net