Galtee More30. ledna 1917 byl v německém Hoppegartenu utracen Galtee More. Tehdy již třiadvacetiletý plemeník uklouzl, když nastupoval do vlaku, zlomil si nohu a čekal jej neodvratný konec, který uzavřel jeden z nejzajímavějších příběhů plnokrevníků, jaký přelom 18. a 19. století zná.

Kendalův (Bend Or) syn patřil už na dráze k nejvýraznějším postavám historie. "V kentre" vyhrál 2000 Guineas, posléze přidal i triumf v Derby a Saint Leger a stal se sedmým držitelem anglické trojkoruny. Z 11 životních startů jen jednou poznal hořkost porážky v závěrečném startu své kariéry pod mamutí váhou v Cambridgeshire Handicapu.Hřebec by byl ozdobou zřejmě každého chovu na světě, majitel John Gubbins jej ale prodal do země, která z hlediska vývoje plemene žádnou velmocí nebyla - do Ruska. Za tehdy úctyhodnou sumu 21 tisíc liber jej pro carské Rusko přijel do Anglie zakoupit generál Arapov.

Chování ruského generála se stalo vděčným námětem řady historek, jednou z nich bylo generálovo chování v luxusní Prince’s Restaurant v Londýně, kde opilý ztropil výtržnost, když se snažil dělal návrhy jedné z přítomných dam, obědvající zde za přítomnosti jednoho z mužů anglické smetánky.

"Bylo velmi těžké udržet Arapovova v mezích slušnosti," komentoval oběd v knize Memories of Men and Horses Galtee Moorův trenér Sam Darling. Jiná historka hovoří o tom, že Galtee Mora si zamiloval poté, co viděl jeho obraz v pracovně trenéra a od té doby jiného koně nechtěl. Gubbins, údajně značně rozlobený Arapovovým chováním, chtěl prodej hřebce zrušit, ale nakonec změnil názor, když se na rozhodnutí vyspal.

Galtee More se stal v Rusku mimořádně úspěšným plemeníkem. K nejlepším potomkům patřili Irish Lad, vítěz polského a ruského derby, jeho bratr Karolyi, který vyhrál derby v Polsku či do třetice další premiant polské modré stuhy Galtee Boy, Hammurabi, vítěz ruského derby a řada dalších špičkových koní. V roce 1904 byl hřebec prodán za 14.000 liber do Německa, kde se též dokázal prosadit v míře zcela mimořádné. Jeho nejlepším německým odchovancem byl Fervor, vítěz Grosser Preis von Baden a Deutsches Saint Leger, posléze dvojnásobný šampión německých plemeníků.

Krev Galtee More proslavil ale ještě více Oleander, syn Galtee Moreovy dcery a vítězky Preis der Diana Orchidee, který celkem devětkrát stanul v čele německých plemeníků.Ani náš turf nezůstal stranou výrazného vlivu Galtee More v tomto regionu. Fervor, nejlepší německý potomek Galtee More, je v přímé linii pradědem jednoho z elementárních plemeníků našeho chovu Gradiva, jeden z nejlepších českých odchovanců Vyšehrad (Sanskrit), vítěz rakouského derby, byl synem Galtee Moreovy dcery Mosel.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net