Kento SkalaNebýt nečekané porážky od Bohatiera (Hviezdar) v derby, řadilo bychom jej k legendám československého turfu. Těch 1 1/4 délky jej stálo zisk trojkoruny, která by byla po 21 letech první od Blyskačovi teprve čtvrtá v naší historii. I tak toho ale dosáhl dost na to, abychom si jej v den, kdy se před 51 lety narodil, připomněli. 9. února roku 1974 přišel v Drůbežnictví Xaverov, pod které spadal xaverovský chov plnokrevníka, hnědák Kento.

 
V Praze narozený kůň měl maďarské rodiče. Matka Körisbogár, dcera úspěšného Nostradama (Ticino), mj. otce někdejšího rekordmana Československého derby a později šampióna zdejších plemeníků Norberta, patřila k nejúspěšnějším tehdejším importům z Maďarska, odkud byla dovezena jako ročka. Na dráze ukázala výbornou třídu, kterou nejlépe demonstrovala vítězstvím v Jarní ceně klisen¨, kterého dosáhla brilantním finišem z posledního místa.

Po skončení klasické sezóny byla zařazena do chovu a poté, co jejími prvními partnery byli tehdejší xaverovští plemeníci Royal David (Eudaemon) a Court Gift (Tanerko), pro ni xaverovští vybrali jednoho z nejlepších synů maďarské legendy Imperiála (Imi) hřebce Isztopirin, jehož si na rok pronajali. Vítěz Magyar derby, Kincsem díj či Preis des Vorsitzenden des Staatsrates der DDR, kde mimochodem porazil pozdějšího Bohatierova otce Hviezdara (Lyon), dokázal jako dvouletý vyhrát v Baden-Badenu Zukunfts Rennen, což je dnes dostih grupové úrovně.

Nepřehlédněte: Deep Impact poprvé šampiónem mateřských otců. Jako teprve čtvrtý hřebec za posledních 34 let

Z tohoto spojení narozený Kento přišel na podzim roku 1975 k trenéru Šatrovi do Velké Chuchle z Brna, kam tehdy dával Xaverov na odchov svá hříbata, a už od prvních krůčků patřil ke koním, u nichž zasvěcení věřili ve velkou budoucnost. Trenér Šatra mu ale přes slibné výkony v tréninku naordinoval první start až na konec září. Pup, jak se mu ve stáji říkalo, splnil úkol podle očekávání - úvodní start proměnil ve vítězství a po čtvrtém místě v Ceně Deux pour Centa vyhrál Cenu zimního favorita.

Přezimoval tedy jako favorit Československého derby a na jaře následujícího roku běhal tak, jak se na favorita modré stuhy sluší. Vyhrál Cenu tříletých hřebců, Velkou jarní cenu i Velkou červnovou cenu. V derby však prohrál s Bohatierem, kterému ale hned v následujícím startu v Ceně mítinku porážku oplatil. Zatímco v derby, kde Bohatiera podporoval jeden z nejlepších středoevropských žokejů Maďar Vas, Kento po tuhém boji prohrál o 1 1/4 délky, v Ceně mítinku nadělil Bohatierovi plných 5 délek. Na Mezinárodním mítinku získal třetí místo v Ceně hřebčína Voschod (v Ceně Budapešti se neumístil), v Chuchli poté opanoval Saint Leger a po sezóně jednoznačně zvolen Koněm roku.

Ve čtyřech letech vyhrál Velkou květnovou cenu, ale to bylo jeho poslední vítězství, poté šel s formou dolů a na výsledky z úvodních dvou sezón nenavázal ani jako pětiletý.

Po sezóně 1979 odešel do chovu, kde si na nedostatek partnerek rozhodně nemohl stěžovat. Dodnes zřejmě drží český rekord, když v roce 1984 připustil, i jako náhrada za uhynulého kolegu, 77 plnokrevných klisen. Přesto jeho vliv na domácí chov byl minimální - z nejúspěšnějších potomků jmenujme Marokena, Markýze, Nikaiu nebo Cvrčka, což byli vítězové dostihů I. kategorie, žádný však nepatřil k nejužší špičce svého ročníku. 

Miloslav Vlček







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net