Před 80 lety, 9. června 1942 ,byl německými okupanty popraven ing. Bohumil Tichota, výborný amatérský dostihový jezdec a šampión a také podřízený JUDr. Otakara Frankenbergera na Ministerstvu zemědělství, Toho Frankenbergera, kterého nacisté popravili o necelý půlrok dříve a jehož jméno dnes nese významný dostih pro tříleté koně.


Tichota se narodil v Ježovech u Klatov a svoji hipologickou kariéru začal v dostihové stíji J. Palfyho. Vystudoval pražskou zemědělskou fakultu, po jejímž ukončení byl na doporučení prof. Františka Bílka, průkopníka moderní hipologické zootechniky a autora dodnes legendární učebnice Speciální zootechnika - Chov koní, přijat na ministerstvu zemědělství jako referent pro chov koní.

Jeho jméno bylo a zřejmě navždy zůstane spojeno především s napajedelským hřebčínem. Byl to totiž právě Tichota, který se v době krize napajedelského panství Marie Baltazziové, která se výrazně dotkla i hřebčína v jejím vlastnictví, zasloužil o to, že do neřešitelné situace vstoupil prostřednictvím Ministerstva zemědělství stát a v době, kdy se majitelka rozhodla hřebčín rozpustit a chovný materiál rozprodat do zahraničí, přešel tento do rukou státu. Později přešel na stát i samotný zadlužený hřebčín, když se ministerstvo dohodlo na výměně budov a zařízení hřebčína a napajedelských pozemků za jiné s firmou Baťa, která majetek získala v dražbě. Podle Ing. Bohumila Tichoty byl dlouhá léta pojmenován klasický dostih pro tříleté klisny na 2400 metrů, později bylo jeho jméno z názvu dostihu vypuštěno a nyní již nese jen jméno Oaks.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net