Dnes uplynulo 92 let ode dne, kdy se 27. dubna 1929 v pražských Hlubočepích narodil Karel Stibůrek, úspěšný překážkový jezdec a později velmi úspěšný trenér, jehož největší úspěchy jsou spojené s irskou rodačkou lahodného jména Whisky (Corvaro), kterou v roce 1985 připravil k dvěma klasickým vítězstvím a titulu Koně roku.

 
Karel Stibůrek se učil u Karla Truhláře, Leslie Lomaxe a také trenéra Kohoutka, který ho přivedl k překážkovým dostihům, v nichž měl Stibůrek kvůli své výšce větší možnost se uplatnit. Brzy to i potvrdil, když dva roky po vyučení dokázal zvítězit s Sherrym v překážkové Velké ceně Moskvy na mezinárodním mítinku socialistických států. Nebyl to jediný úspěch, který se oblíbeným Sherrym, na něhož moc rád vzpomínal, dosáhli. Společně vyhráli celkem 18 dostihů.

Smůlovatá Velká pardubická

Pro každého překážkového jezdce u nás je největším snem úspěch ve Velké pardubické. Karel Stibůrek k němu neměl daleko, k vítězství mu ale chybělo trochu štěstí. A to hned dvakrát. V našem nejslavnějším dostihu startoval devětkrát a nejlepším výsledkem bylo druhé místo s Liptovem v roce 1958. "Ryzák bohužel na Francouzském skoku odmítl skočit. Nakonec se mi ho podařilo přes něj převést, ale soupeři byli hodně daleko. Liptov však jejich ztrátu dotahoval a nakonec nám v cíli chyběly jen dvě délky na sovětského Epigrafa," vzpomínal Karel Stibůrek v rozhovoru pro TURF Magazín v roce 2007.

Velmi nadějného koně pro Velkou měl i v roce 1963. Byl tehdy stálým jezdcem Korana, ale bohužel několik týdnů před Velkou spadl při dostihu přes proutěné překážky z Divína a roztříštil si klíční kloub. Sice se stihl do Velké dát zdravotně dohromady, ale zástupci stáje se báli, že není po zranění v dobré kondici a proto hledali pro důležitý dostih jiného jezdce. Do sedla Korana se nakonec dostal František Vítek a zbytek už znáte. V památném dostihu pak společně zvítězili o 12 délek. 

Trenér Koně roku Whisky

Po ukončení jezdecké kariéry působil nejprve jako zástupce trenéra Krištůfka, koncem sedmdesátých let minulého století převzal trénink koní PP Motešice ve Velké Chuchli. Pro Motěšice i samotného Stibůrka to byla velmi plodná léta. Chuchleský trenér během nich dokázal připravit hodně dlouhou řadu vítězů, mezi nimiž ční dvě jména - v úvodu zmíněná importovaná Whisky (Corvaro) a vlastní odchovanec Motěšic Mys (Flying Star).

Whisky vyhrála oba klasické dostihy určené klisnám a v derby, kdy byla v cílové rovině zavřena, přišla na druhém místě za Trocaderem. V Saint Legeru mu však porážku oplatila a ač skončila třetí, v součtu celkových výsledků jí členové Turf Klubu zvolili Koněm roku.  

Oaks 1985
Whisky, pozdější Kůň roku 1985, vítězí v Oaks v Karlových Varech. Foto archiv

Mys byl několik sezón hvězdou tratí 1400 až 1600 metrů a k jeho největším majstrštykům patřilo vítězství nad legendárním Kleónem v Ceně časopisu Jazdectvo. "Byla to obrovská radost, porazit Kleóna bylo něco," vzpomínal Karel Stibůrek."Myse jsem měl taky moc rád, stejně jako Whisky to byl naprosto bezproblémový kůň." Dodejme, že Mys dokázal vyhrát následující rok také mezinárodní Hoppegartener Meile.

Související článek: Před 40 lety se narodil Kleón. Hvězda poloviny 80. let s tragickým koncem

Za dva roky poté, ve svých 60 letech, se Stibůrek rozhodl ukončit aktivní působení v dostihovém sportu a místo trenéra motěšické stáje převzal Miroslav Janáček. Volný čas věnoval rodině a rybaření, na dostihy ale nezanevřel a byl častým hostem chuchelského závodiště. Životní pouť Karla Stibůrka skončila na druhý svátek vánoční v roce 2016, kdy mu bylo 87 let. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net