Diktys4Dnes uběhlo přesně 13 let ode dne, kdy odchovanec trenéra a tehdy i chovatele Jozefa Pirucha DIKTYS (Magnus), vedený žákem Josefem Váňou, vyhrál v Miláně Gran Steeple di Milano. Bylo to poprvé, co kůň českého chovu běhající v barvách české stáje uspěl v italském překážkovém dostihu Gd1 kategorie.

Za vítězství v dostihu s celkovou dotací 112.000 € získal hnědák stáje Wrbna Racing, připravovaný trenérem Olehlou, 47.600 €, což tehdy v korunách činilo 1,261.400 Kč.

Syna výborné steeplerky Diftery (Chiavari) získala Wrbna na slušovické dražbě za 250.000 Kč v rámci promo akce na podporu svého plemeníka Magnuse (Jape). Ta spočívala ve veřejném závazku odkoupit za výše zmíněnou částku každý rok jednoho z nabídnutých ročních potomků svého plemeníka.

V případě Diktyse to byl pro Wrbnu mnohostranně výhodný tah, neboť syn skvělé steeplerky Diftery (Chiavari) vyrostl v jednoho z nejtalentovanějších překážkářů své doby. Vedle zmíněné Gran Steeple di Milano vyhrál v Itálii též Gd2 Premio Giulio Berlingieri a další dostihy v Meranu, kromě toho zvítězil v Jarnej ceně Petržalky a jedněch proutěnkách v Pardubicích, jeden úspěch si připsal ještě na rovinách. Celkem za svou kariéru vyhrál 7 ze 14 startů a vydělal 3,3 miliónu korun. 

Nepřehlédněte: Galileo dal 335 blacktype vítězů. K překonání rekordmana Danehilla mu jich chybí už jen 13

Diktys byl první, nikoliv však poslední český odchovanec ve službách domácí stáje, jemuž se podařilo v Itálii Gd1 dostih vyhrát. Na dalšího však musel český turf musel čekat plných 10 let do 29. září 2018, kdy Aztek (Moonjaz) z chovu Františka Vocáska, hájící barvy Dr. Charváta, vyhrál proutěnkářský vrchol meranské sezóny LXIV Gran Corsa Siepi di Merano (Gd1). Hned následující rok ale přinesl dokonce dvě podobná vítězství. Nejprve v červnu v Meranu vyhrál Stuke (Jukebox Jury), hájící barvy i chov společnosti K-K Metal a.s., Gran Corsa Siepi d'Italia (Gd1) a v září uspěl v Gran Criterium d'Autunno (Gr.1) Night Moon (Moonjaz) v barvách dalšího z úspěšných owner-breederů Jiřího Charváta. Stuke následující sezónu Gd1 triumf zopakoval v LXVI Gran Corsa Siepi di Merano (Gd1) a stal se prvním českých dvojnásobným Gd1 vítězem, Night Moonovi letos v únoru chybělo v Pise k druhému Gd1 vítězství jen 1/2 délky. (miv)

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net