epsom derby 2020Navzdory absenci diváků ukázaly obě dnešní espomské klasiky, jak fantastické mohou dostihy být a jaká překvapení a nečekané úspěchy mohou přinést. Navzdory dlouhé řadě úspěchů se ani slovutnému Aidanu O'Brienovi dosud nepodařilo získat double epsomských klasik s takovou převahou, jakou dnes předvedli jeho svěřenci Serpentine a Love, potomci Galilea, který tak znovu potvrdil, že je nejlepším plemeníkem současnosti
Nečekaně skončilo Investec Derby (Gr.1, 3 hř+kl., 2400 m, 500.000 Ł), ve kterém měli podle sázkových preferencí hrát prim vítěz 2000 Guineas Kameko (Kitten's Joy), v lingfieldském trialu úspěšný English King (Camelot) a ve hře byli samozřejmě i koně z Ballydoyle, z nichž sázející nejvíce věřili Russian Emperorovi (Galileo) a Mogulovi (Galileo), jehož si vybral Ryan Moore. 

V cíli však bylo vše jinak. Týden poté, co pěkně vyhrál v Curragh maiden na 2000 metrů, se na start anglické klasiky postavil také 25:1 nabízený Serpentine, který měl být pood Emmetem McNamarou až čtvrtou šancí ballydoylské centrály. Z boxu č. 12 se záhy po startu dostal do čela a za vlažnějšího tempa v úvodu dostihu pomalu zvyšoval svůj náskok. Ten u Tattenham Corner narostl až na více než 10 délek, nicméně cílová rovinka je v Epsomu dlouhá, a tak soupeři nepodléhali panice. V cílové rovině ale náskok nemizel, zhruba 400 metrů před cílem se mu soupeři začali přibližovat, ale jelikož i Serpentine dokázal po pobídce jezdce přidat, zkracování náskoku nebylo nijak výrazné. Truchu zrychlilo zhruba furlong do cíle, ale spanilou jízdu Serpentine to už nemohlo ohrozit. V cíli byl o 5 1/2 délky dříve než nejlepší ze soupeřů a další z outsiderů 50:1 nabízený Khalifa Sat (Free Eagle), doběh outsiderů uzavřel 66:1 Amhran Na Bhfiann (Galileo) s Buickem, který měl být nejméně šancových koněm Ballydoyle. Až za nimi doběhli favorité - čtvrtý Kameko, pátý English King a šestý Mogul.

Serpentine je pátým vítězem Epsom Derby po Galileo a jeho již 317 blacktype vítězem a 23. z matky po Danehill Dancer (Danehill). Matka Remember When skončila před 10 lety druhá v Epsom Oaks a v chovu již dala Gr.3 vítězku a třetí z Oaks Bye Bye Baby, Gr.3 vítězku a druhou z Nassau Stakes (Gr.1) Wedding Rock, Gr.3 vítěze Beacon Rock a listed vítězku Bound, všechny s Galileem. Pochází z mimořádné rodiny, bába Lagrion (Diesis) dala evropského šampióna a vítěze 6 Gr.1 dostihů včetně Arcu Dylana Thomase (Danehill) či vítězku 1000 Guineas Homecoming Queen (Holy Roman Emperor). Hodinu před derby ukázala, že je nejlepší tříletou klisnou Evropy, vítězka 1000 Guineas LOVE (Galileo). Svěřenkyně Aidana O'Briena odskakovala do Investec Oaks (Gr.1, 3 kl., 2400 m, 250.000 Ł) jako 11:10 favoritka, jejíž nejvážnější soupeřkou měla být Johnem Gosdenem trénovaná Frankly Darling (Frankel), jejíž šance zvyšoval i Frankie Dettori v sedle.
Dostih měl poměrně nečekaný průběh, když k tempo udávající Tiempo Vuele (Lope de Vega) z Gosdenova lotu s Martinem Harleym se přidala O'Brienova Passion (Galileo) s Beggym a společně se začaly soupeřkám vzdalovat. Jejich náskok narostl až zhruba na 15 délek, nicméně nakonec nic neznamenal. V cílové rovině sice Passion přešla do vedení, ale to už z náskoku zbylo jen pár délek, 400 metrů před cílem přešla do čela Moorem vedená favoritka Love a suverénně odešla od soupeřek, aniž by jakákoliv z nich s ní mohla držet krok. Devět délek za ní doplnila O'Brienův raz-dva doběh 6:1 nabízená Ennistymon (Galileo), která třetí v cíli Frankly Darling vrátila porážku z ascotských Ribblesdale Stakes (Gr.2).
Bravurní výkon vítězné Love ještě podtrhl výsledný čas 2:34,06, kterým překonala tři roky starý rekord famózní Enable (Nathaniel).

Love, osmá vítězka Oaks z péče Aidana O'Briena a čtvrtá po Galileovi (Sadler's Wells), je čtvrtou blacktype vítězkou na dráze jen umístěné Pikaboo (Pivotal). Ta ve spojení s Galileem již dala Gr.3 vítězku Flattering a Gr.3 vítězku Peach Tree, jejím nejúspěšnějším potomkem však dosud byla vítězka Cherry Hinton Stakes (Gr.2) Lucky Kristale (Lucky Story). Pro nás je zajímavé, že partnerem úspěšné matky byl i nyní v českém chovu působící Sleeping Indian (Indian Ridge), po němž dala klisnu I See You, dvojnásobnou vítězku s ratingem 73 liber. Velmi úspěšnou matkou je i bába Gleam of Light (Danehill), taktéž bez blacktype kariéry, která dala Gr.2 vítěze a plemeníka Arabian Gleam (Kyllachy) a listed vítěze Kimberella (Kyllachy). Love je jedním z 12 blacktype vítězů z krosu Galileo x Pivotal.
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net