ilustracni bicikZpřísňování pravidel pro použití bičíku v dostihů je trendem, jemuž se vyhnula jen málokterá země s dostihovým provozem. Snižuje se počet povolených ran, naopak tresty za porušení pravidel výrazně rostou a v řadě zemí už zahrnují i procenta žokejů z výher, čímž sankce ve velkých dostizích dosahují donedávna nevídaných výšin. Británie jde ale ještě dál. Od podzimu za výrazné porušení pravidel bude hrozit i diskvalifikace koně.

 
Právě tato dosud tabuizovaná možnost je hlavním výstupem z informací British Horseracing Authority, která oznámila revizi pravidel pro používání bičíku. V úterý zveřejněná zpráva obsahuje dvě desítky doporučení vzešlých z práce tzv. Řídící skupiny pro konzultace o bičících, kterou BHA touto prací pověřila. Patnáctičlenná skupina, v níž byla zastoupena tak zvučná jména jako trenér John Gosden, žokej Tom Scudamore, televizní moderátor Nick Luck či poslanec Neil Hudson, měla zohlednit jak výsledky konzultací s nedostihovou veřejností, tak i názory panující napříč dostihovou komunitou. 

Zmíněné přelomové doporučení, které BHA hodlá zavést do praxe už na konci letošního podzimu, bude řešit případy, kdy došlo k opravdu závažnému porušení pravidel. BHA uvádí, že hranicí budou čtyři údery nad povolenou mez, kterou je nyní 7 úderů v rovinových a 8 v překážkových dostizích. Další významnou změnu je, že bičík bude možno používat jen v "backhandové" pozici, tj. takové, kdy palec ruky je blíž ke kratšímu konci bičíku.

Pravidla, která jsou reakcí na stále silnější tlak nedostihové veřejnosti a obavy dostihové autority z negativní publicity, podle BHA "zmírní přístup "vítězství za každou cenu" ve velkých dostizích a odstraní pokušení porušovat pravidla v honbě za vítězstvím."  (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net