V neděli se na závodišti v Bratislavě Petržalce odběhne jubilejní 30. Slovenské derby společnosti MPL, a to za bohaté účasti českých koní jak ve zmíněném vrcholu slovenské sezóny, tak i v rámcových jedničkových dostizích. Pro slovenského pořadatele, který je zároveň dostihovou autoritou, je uspořádání velkého mítinku dalším potvrzením pozitivního vývoje, kterým Slovensko překonalo předloňskou hlubokou krizi. Jak vidí slovenský pořadatel svou budoucnost, co nového plánuje i jak se vyrovnává s častými změnami na postu ředitele jsme si povídali s vedoucím dostihového provozu Ing. Vladimírem Šakem.
Těsně před zahájením letošní sezóny byl z funkce ředitele Závodiska Bratislava š.p. odvolán Marián Šurda, jemuž se loni, po krizovém roce 2020, podařilo obnovit provoz v předešlém rozsahu. Jak nečekaná změna ovlivnila letošní sezónu?
Pana Šurdu odvolali 14 dní před začátkem sezóny a pro nás všechny to byl obrovský šok. Ale řekli jsme si, že nám nic jiného nezbývá než se vzpamatovat a dělat všechno proto, aby sezóna řádně začala a to se podařilo. Výhodou bylo, že procesy už byly nastavené, tým lidí tady zůstal a mohu říci, že je to velmi sehraný tým. V první řadě pro nás bylo podstatné oslovit velké sponzory, s nimiž pan Šurda navázal spolupráci v roce 2021, který byl z našeho pohledu velmi úspěšný.
Z pohledu nezúčastněného diváka se start povedl a první část sezóny dopadla dobře, ne?
Ano a myslím, že to potvrdila i úroveň jarních klasických dostihů. Oba patřily barvám Lokotransu, kterým se na naší dráze velmi daří. Mají kvalitní, dobře natrénované koně. Ze strany tuzemských stájí to bylo slabší, ale myslím, že se projevil i dopad covidové krize.
Na klasické dostihy přišlo 3,5 tisíce platících diváků, na Turf-Gala okolo tří tisíc, což nás trošinku zklamalo, protože při tak hvězdném obsazení v čele s Opasanem jsme na kvalitní mezinárodní mítink čekali o něco vyšší návštěvu. Ale mítink dopadl dobře, i díky panu Jalovému z Lokotransu, který nad ním převzal patronát. Rád bych poděkoval nejen jemu, ale i panu Kochanovi z K-K Metal a.s. či manželům Poledníkovým a jejich společnosti JSB Match Diabolo, kteří nám zachovali přízeň i v letošním roce a převzali patronát nad jarními klasickými dostihy.
Podařený byl mítink Turf-Gala i po sportovní stránce, byť skončil 3:2 ve prospěch Česka. Vím, že Datthirey je registrována u vás, ale má slovenského majitele a její vítězství beru jako takové česko-slovenské.
Sourozenci Shabany, King Hearta či Mister Westminstera, ale i roček z rodiny Arvy. Katalog německé dražby ročků nabízí řadu atraktivních koní
Nyní Vás české Slovenské derby...
Poslední derby v regionu, díky českým koním a německému zástupci s mezinárodním obsazením. Bohužel slovenských koní není na startce mnoho, jen dva včetně jediné klisny Stratosferic, pro kterou by možná vhodnější byla Cena Pat's Music. Ale v derby je zajímavá prémie pro koně trénované na Slovensku, naopak chovatelská prémie bohužel propadne, protože na startu nebude žádný kůň slovenského chovu. Co je ale ještě smutnější, poprvé v historii v něm nepojede žádný slovenský žokej.
Vraťme se ještě ke krizi z roku 2020, která otevřela ožehavé téma zájmu developerů o petržalský areál. Jak je budoucnost závodiště nyní ochráněna?
Máme příslib Ministerstva, že žádné developerské sny se plnit nebudou. Nyní je hlavní úkol nového ředitele pana Molnára dát do pohybu výstavbu tribuny. Jsme jediné větší závodiště v regionu, které tribunu nemá a pokud chceme přilákat nové diváky, ale i majitele, musíme jim nabídnout běžný dostihový standard. Jinak sezóna nadále běží, rozpočet máme, a tak nemusí být žádné obavy o to, že by se opakoval rok 2020.
V nedělním derby startující jen dva slovenští koně, nicméně výše jste uvedl, že je to podle vás dopad krize z roku 2020. Jak jste to myslel?
Majitelé prostě neměli v budoucnost moc důvěry a nenakupovali. V loňském roce už to bylo jiné, je to vidět i na počtu dvouletých koní v tréninku a pokud i letos opět slovenští majitelé zakoupí v zahraničí okolo 50 koní, mohli bychom opět přeskočit metu 200 koní v tréninku. Pro nás je to klíčové, abychom dokázali udržet strukturu sezóna s 18 dostihovými dny. Z domácího chovu přichází cca 20 koní, což samozřejmě není mnoho, ale snažíme se ho podpořit prémiemi. A letošní výsledky mílaře Kaptain Joe či sprintera Gentleman Jacka ukazují, že i slovenský chov může být konkurenceschopný. Věřím, že i jejich výsledky budou působit motivačně.
Vraťme se k Vašim reklamním partnerům. Zdá se, že podstatnou část z nich tvoří firmy spojené s majiteli českých stájí.
Ano, je to tak. Vedle zmíněných Lokotransu, K-K Metal a.s. a JSB Match Diabolo s námi spolupracuje i pan Jiří Drag se svou firmou Drag Consulting, který převzal patronát nad St. Leger či pan Jandejsek z Rabbitu Trhový Štěpánov, který má záštitu nad Karpatskou cenou. Vedle nich nám ale hodně pomáhají i další jako společnost Westminster, pan Ziburske, pod jejímž jménem se poběží Oaks a podařilo se nám získat i slovenského sponzora společnost MPL pana Miroslava Piskly, s jejímž jménem je spojeno nedělní derby. Každou sezónu se nám od patronů podaří získat 40 až 50 tisíc eur, což je pro nás velmi potěšující.
Nedávno jste rozšířili počet placených míst v dostizích, abyste více motivovali i menší stáje a udrželi je v turfu. Chystáte do budoucna ještě další změny podobného charakteru?
Tento rok jsme udělali to, že všechny klasické dostihy mají sedm dotovaných míst a především jsme zavedli majitelské prémie i v dostizích III. kategorie, kde cca 90% dotací zůstává doma. To samozřejmě s cílem podpořit domácí stáje. Díky rozšíření počtu placených míst se nám loni podařilo snížit podíl domácích koní, kteří nic nevydělali, z 20% na 14% a do budoucna bychom chtěli nadále jít touto cestou. Je nutno si uvědomit, že jsme nejotevřenější dostihový provoz ve střední Evropě. Například Maďarsko má zavřené svoje derby, do Polska je to vesměs daleko. Naopak naši majitelé rádi jezdí k Vám a totéž platí samozřejmě i obráceně.
Novinkou letošní sezóny je zavedení Pony ligy, jejímž cílem je aktivizovat budoucí jezdce. Je to pilotní projekt, který má na starosti s námi externě spolupracující pan Valtýni a těší se velké oblibě. Vedle cvalových dostihů se letos na Slovensku uskuteční i devět dostihů pro klusácké koně, nicméně s nimi už mnoho společného nemáme. Závodisko jako autorita nezaregistrovalo letos jediného klusáka, a tak si finance na dostihy museli sehnat zájemci sami.
Zkoušíme také nové marketingové modely. Teď při derby zkusíme jít britskou cestou a po dostizích nabídneme divákům koncert na Slovensku známé skupiny The Backwards, což je revivalová kapela Beatles. Pokud projekt nebude ztrátový, rádi bychom v něm pokračovali a propagovali jeho prostřednictvím náš areál i samotné dostihy. Žádný velký budget na marketing nemáme, ale tohle by mohla být jedna z cest. Navíc se snažíme, aby vedlejší aktivity co nejméně zasáhly dráhu, to je přírodní umělecké dílo, které je nutné chránit.
Miloslav Vlček