Dlouhá léta drželo Česko primát jako pořadatel nejbohatších dostihů středoevropského regionu na rovinách i na překážkách. Zatímco ten druhý a absolutní mu díky pětimiliónové Velké pardubické patří nadále, o primát v pořádání nejlépe dotovaného rovinového dostihu letos přijde. Díky rapidnímu zvýšení dotace z loňských 306.250 zlotých na letošních 478.250 zlotých se jím stane polská Wielka Warszawska.

 
Nejprve třímiliónové České derby, poté 2,4 milióny dotovaný EJC Million a do letoška i dotačně skromnější skromnější České derby s cenou dva milióny - to byly rovinové dostihy, v nichž se ve středoevropském regionu rozdělovalo nejvíc peněz. Ale zatímco český dostihový provoz slábne, polský nabírá na síle. Už loni byla řada tamních vrcholů dotačně posílena o bonusy společnosti Westminster Unternehmensgruppe, který například v Nagroda Derby činil 72.500 zlotých k penalizační dotaci 227.500 zlotých. V propozicicích na letošní rok bonusy stále zůstávají, navíc přišlo navýšení cen několika dostihů, které však zcela zastiňuje nárůst ceny Velké varšavské. Oficiální kurz na přepočet cen dostihů podle IFHA na letošní rok zatím neznáme, dle kurzu měn, z něhož IFHA vychází, zvýšená dotace činí po přepočtu přibližně 2,4 miliónu korun.

Pomůže Nagano Gold Polsku k prvnímu blacktype dostihu?

Polsko zároveň hodlá usilovat o získání statusu blacktype pro svůj vrchol. Pomoci by mu k tomu mohlo i vítězství Nagano Golda (Sixties Icon), respektive jeho vysoký rating. Právě ratingy účastníků posledních let budou poté, co dostihu splnil podmínku výše dotace, rozhodujícím kritériem pro udělení statusu. I to bylo kritériem při rozhodování, zda Polsko navýší cenu Velké varšavské nebo Derby. Polští čínitelé dali přednost Velké varšavské právě proto, že má vyšší potenciál přilákat zahraniční účastníky s vyššími ratingy a pomoci k zisku blacktype statusu. "Zahraniční koně se Derby účastní méně často, a pokud ano, tříletí koně ještě nemají vysoký mezinárodní rating, takže by bylo mnohem obtížnější získat časem status Listed pro polské Derby než pro WW," vysvětlují tamní činitelé, proč dostala přednost Velkí varšavská.

Pro Velkou varšavskou to ale nebude poprvé, co bude nejlépe dotovaným rovinovým dostihem ve střední Evropě. Na konci 90. let minulého století byla na krátko výrazně dotačně posílena, čehož využili i čeští majitelé. V roce 1999 v ní doběhla na druhém místě tehdejší tříletá hvězda našeho turfu Ray of Lights (Rainbows for Life), která si jen za toto umístění odnesla 805 tisíc korun. Celková dotace sice byla nižší než dnes, činila 402.500 zlotých, polská měna ale tehdy byla vůči koruně podstatně silnější než je nyní.

Objem cen přesáhne 11 milionů zlotých

Podle propozic, jejichž podobu v pátek 20. ledna podepsal a tím i schválil prezident polského Jockey clubu Krzysztof Kierzek, začne sezóna ve Sluzewieci 22. dubna a nabídne 46 dostihových dnů. Na wroclawském závodišti, které pro sezónu 2023 připravilo 12 mítinků, se start uskuteční o den později. Celkový objem cen včetně prémií meziročně vzroste a přesáhne částku 11 miliónů zlotých z toho více než 8,2 miliónu bude vyplaceno ve Sluzewieci a 2,047 miliónu (plus 320 tisíc zlotých v bonusech) ve Wroclawi.

Polski Klub Wyscigów Konnych (PKWK), tamní verze Jockey clubu, také plánuje vyčlenit přibližně milion zlotých na různé bonusy pro polské chovatele a pracuje na systému prémií, kterými by chtěl podpořil domácí chov.

Miloslav Vlček  

Propozice na dostihy ve Sluzewieci
Propozice na dostihy ve Wroclawi    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net