V úterý vydala International Federation of Horseracing Authorities (IFHA) konečnou verzi hodnocení nejlepších koní loňského roku Longines World's Best Racehorse Rankings. Nepřinesla žádné překvapení - nejlepším koněm světa byl podle ní americký Flightline (Tapit), v šesti startech neporažený šampión, který pravidelně deklasoval své soupeře rozdílem třídy. Skupina handicaperů jeho výkony ocenila známkou 140 liber, nejvyšší v historii WBRR a stejnou, jakou o 10 let dříve dostal fenomenální Frankel (Galileo).

 
Celkové výsledky The Logines World's Best Racehorse Rankings

Známka 140 liber znamená nejen vyrovnání Frankelova rekordu, ale je i nejvyšším hodnocením, jaké v historii WBRR dostal kůň běhající na písku. Doposud tento primát držel legendární Cigar (Palace Music), jemuž v roce 1996 handicapeři přisoudili 135 liber.

Jeho veličenstvo Flightline

Vysoké hodnocení Flightline odráží jeho sice velmi krátkou, ale naprosto mimořádnou kariéru. Za rovný milión dolarů jako roček prodaný hřebec absolvoval jen 6 dostihů. Debutoval předloni jako tříletý na konci dubna, kdy v Santa Anitě suverénně o 13 1/4 délky vyhrál dostih nezvítězivších. Na začátku září deklasoval o 12 3/4 délky konkurenci v prodejce v Del Maru a úvodní sezónu zakončil druhý svátek vánoční v Santa Anitě, kde s náskokem 11 1/2 délky ovládl Malibu Stakes (Gr.1). 

Do loňské sezóny vstoupil 11. června v Belmont Parku triumfem v Metropolitan Handicapu (Gr.1), v němž se mu soupeři přiblížili na nejkratší vzdálenost vůbec - 6 délek.  Poté nadchl už celý dostihový svět vítězstvím v Pacific Classic (Gr.1) o 19 1/4 délky a kariéru ukončil v Keenelandu vítězstvím v Breeders' Cup Classic (Gr.1) o 8 1/4 délky. Po něm odešel do chovu s výhrami 4,514.800 $. 

Nepřehlédněte: Česká Klasifikace 2022: Nejlepší výkon předvedl sprinter Ponntos

Chovnou kariéru zahájí na Lane's End Farm, která šanci ustájit hvězdného hřebce získala díky podílu Woodford Racing, což je dostihová odnož Lane's End, na elitním hřebci. V úvodní sezóně bude připouštět za 200 tisíc dolarů, což je nejvyšší suma pro debutanta od roku 2016, kdy v chovu debutoval vítěz americké trojkoruny American Pharoah (Pioneerof the Nile). 

Nejlepším Evropanem Baaeed

Druhým nejlépe hodnoceným koněm a zároveň nejlepším koněm Evropy a na trávě byl svěřenec Williama Haggase, též se už připravující na novou roli plemeníka, Baaeed (Sea The Stars), který dostal 135 liber. Za ním zeje poměrně velká mezera, neboť třetí v pořadí, japonský Equinox (Kitasan Black) na něj ztrácí plných 9 liber. Vítěz Arima Kinen (Gr.1) , který obsadil druhá místa v Satsuki Sho (Japan 2000 Guineas) (Gr.1) i Tokyo Yushun (Japan Derby) (Gr.1), je nejlépe hodnoceným tříletkem loňské sezóny, který dostal o libru víc než vítěz francouzského derby Vadeni (Churchill) a o tři více než Desert Crown (Nathaniel), který uspěl v Epsom derby.

Stejnou známku jako Equinox má i australský Nature Strip (Nicconi), který je nejlepším sprinterem uplynulé sezóny. Nejtřídovější zástupkyní slabšího pohlaví byla vyhlášena vítězka Prix de l'Arc de Triomphe Alpinista (Frankel) se 123 librami.

Nejlepším dostihem Breeders' Cup Classic

Vysoký rating Flightline se odrazil i ve stanovení nejlepších Gr.1 dostihů loňské sezóny, které jsou hodnocené podle ratingů prvních čtyř koní v cíli, neboť všechny tři Gr.1 dostihy, které loni vyhrál, se dostali do první desítky nejlepších dostihů a ten závěrečný, Breeders' Cup Classic, celý žebříček vede. Za ním následují evropské vrcholy - Champion Stakes, Prix de l'Arc de Triomphe, Lockinge Stakes a Sussex Stakes. Nejvíce dostihů v TOP 10 má Velké Británie (4), následují USA (3), Francie (2) a Irsko (1).

Nejlepších 100 Gr.1 dostihů sezóny 2022    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net