Francouzská řídící organizace France Galop včera oficiálně oznámila další zpřísnění použití bičíku v dostizích. S účinností od 1. května se počet maximálních pobídek ve francouzských dostizích (rovinových i překážkových), snižuje z pěti na čtyři. Zároveň France Galop zvyšuje tresty za porušení pravidel.

 
Tresty mají být striktně dané a záležet jak na míře překročení povinného počtu, tak na typu dostihu, v němž k prohřešku došlo, zda jde o žokeje, žáka či amatérského jezdce a v neposlední řadě i na míře recidivy hříšníka. Za první překročení limitu o jednu či dvě pobídky bude pro žokeje následovat sankce 150 €, druhý prohřešek jej již připraví na jeden den o licenci, třetí prohřešek na dva dny a čtvrtý na 4 dny.

Nepřehlédněte: "Výsledky chovatelské spolupráce" aneb jak za socialismu fungovaly výměny klisen

To se ale týká jen běžných dostihů, v případě grupových zkoušek jsou tresty podstatně přísnější. Žokej za překročení limitu o maximálně dvě pobídky přijde o licenci na 5 dní, 7 až 9 úderů už znamená 10 dní bez licence. A to žokejové mají nejmírnější sankce, mladí jezdci a žáci budou postihováni přísněji. První prohřešek v běžném dostihu za max. 6 úderů znamená přijít o licenci na 2 dny a ještě přísnější pravidla platí pro amatérské jezdce, kteří za stejný přestupek ztratí licenci na 4 dostihové dny.

V posledních 6 letech je to již třetí snížení maximálního počtu pobídek ve francouzských dostizích. V březnu 2017 se povolená hranice snížila z 8 na 6, o dva roky později ze 6 na 5 a nyní budou povolené jen 4 údery. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net