Epsom derby 2021Nečekaného, ale o to přesvědčivějšího vítěze mělo letošní Epsom Derby (Gr.1, 3 hř+kl., 2400 m) sponzorované firmou Cazoo. V poli 11 se hřebců se lehce o 4 1/2 délky prosadil godolphinský ADAYAR (Frankel), který odskakoval v kurzu 16:1.

 
Favoritem dostihu byl po přesvědčivém vítězství v Derby Trial Stakes (Gr.3) Bolshoi Ballet (Galileo), který byl jediným zástupcem ballydoylské centrály v dostihu. Jako druhá šance odskakoval Hurricane Lane (Frankel) a o pozici třetího favorita se dělili Mac Swiney (New Approach) a John Leeper (Frankel).

Po startu se ujal vedení outsider Gear Up (Teofilo), ve vlažném tempu cválal blízko čela na třetím místě Bolshoi Ballet, blízko byli i Hurricane Lane a Mac Swiney, naopak John Leeper s Frankie Dettorim cválal na konci pole. Adayara, jednoho z trojice godolphinských koní, držel Adam Kirby na bariéře na čtvrtém místě, když se ale v cílové rovině protáhl vedle Gear Upa, nasadil k finiši, kterému žádný ze soupeřů nedokázal odolat a cíle dosáhl o 4 1/2 délky dříve než ostatní. Ještě větším překvapením bylo druhé místo 50:1 nabízeného Mojo Star (Sea The Stars), čest favoritů zachraňovali třetí Hurricane Lane, ztrácející na vítěze 7 3/4 délky a čtvrtý Mac Swiney s jedenáctidélkovým mankem na vítěze. Bolshoi Ballet v závěru neukázal skoro nic a skončil sedmý, jak se ale později ukázalo, dostih dokončil se šrámem na zadní noze. John Leeper doběhl ještě dvě místa za ním.

Nepřehlédněte: O'Brienova Snowfall s Frankie Dettorim deklasovala konkurenci v Epsom Oaks

Vítězný trenér Charlie Appleby slavil již druhý úspěch v epsomské klasice, poprvé se radoval před třemi lety s Masarem (New Approach), Adam Kirby vyhrál svůj první britský klasický dostih.

Adayar, který je vlastním odchovancem Godolphinu, je 70. blacktype vítězem po Frankelovi (Galileo), kterému se dnes poprvé podařilo uspěl v Epsom derby. Matka Anna Salai (Dubawi) zvítězila v Prix de la Grotte (Gr.3) a obsadila druhé místo v Irish 1000 Guineas (Gr.1), Adayar je jejím třetím a výrazně nejúspěšnějším potomkem. Spojení Frankela s Dubawiho dcerami dalo základ rodokmenu 11 startujících plnokrevníků, z nichž třem se podařilo získat blacktype vítězství. Rodina směřuje k vynikající německé klisně Anna Paola (Prince Ippi), dvojnásobné šampiónce a vítězce Oaks, vnučce maďarské legendy Imperiála (Imi).    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net