belmont stakes 2021Mimořádně úspěšnou sobotu měla globální stáj Godolphin šejka Mohammeda. Poté, co v Epsom derby překvapivě triumfoval její Adayar (Frankel), přidal další klasický úspěch ESSENTIAL QUALITY (Tapit), který potvrdil roli favorita posledního dostihu americké trojkoruny Belmont Stakes (Gr.1, 3, 2400 m).

 
Při neúčasti vítěze Kentucky Derby Medina Spirit, u kterého byl pozitivní nález antidopingové kontroly potvrzen i analýzou B-vzorku, odskakoval čtvrtý z Churchill Downs Essential Quality jako desetinový favorit. Luis Saez s ním na konci posledního oblouku přešel do vedení, nicméně favorita se chytil jeho přemožitel z derby Hot Rod Charlie (Oxbow) a statečně se jej držel celou cílovou rovinu. Z krásného souboje nakonec odešel vítězně favorizovaný Essential Quality, na něhož Hot Rod Charlie v cíli ztrácel 1 1/4 délky. Dlouhých 11 1/4 délky za ním přišel pro třetí peníze vítěz Preakness Stakes Rombauer (Twirling Candy), čtvrté místo patřilo devátému z derby Known Agenda (Curlin).

Essential Quality, který je stejně jako Adayar vlastním odchovancem Godolphinu, je jedním ze 144 stakes vítězů trojnásobného šampióna amerických plemeníků Tapita (Pulpit). Matka Delightful Quality (Elusive Quality) doběhla třetí v Gr.3 Bed O'Roses Stakes a Essential Quality je jejím prvním vítězem. Bába Contrive (Strom Cat) neběhala, je však matkou americké šampiónky dvouletých klisen Folklore (Tiznow), báby japonského Koně roku a držitele tamní trojkoruny Contraila (Deep Impact). (miv)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net