Saudi Cup 2023Po úspěších, kterých japonští koně letos (ale i loni) dosáhli na bohatě dotovaných mítincích při Saudi Cupu a Dubai World Cupu, se přední zástupce turfu ze země vycházející slunce letos možná pokusí uspět i v kolébce dostihového sportu. Jeden z letních vrcholů tamní sezóny Sussex Stakes (Gr.1) by měl být cílem šestiletého Panthalassy (Lord Kanaloa).

 
Vítěz letošního Saudi Cupu (Gr.1), který se loni v mrtvém doběhu s Lord North (Dubawi) uspěl i v Dubai Turf (Gr.1), má za sebou 26 startů, z nichž získal 7 vítězství a 6 druhých míst. Díky triumfu v Saudské Arábii i vysokým japonským dotacím již vydělal více než 11,6 miliónu liber a tudíž bude na startu jednoho z lákadel prestižního goodwoodského mítinku suverénně nejbohatším koněm.

"Uvažoval jsem o mílovém dostihu, loni mi v Sessex Stakes doběhl Bahrat Leon čtvrtý, takže moje rozhodnutí je založené na charakteristice dostihu," komentoval rozhodnutí poslat Pantalassu, který dosud běhal na tratích 1800 - 2000 metrů, do mílového dostihu jeho trenér Yoshito Yahagi.

Pro japonský turf by případné vítězství nebylo prvním úspěchem na goodwoodském festivalu. Před čtyřmi lety uspěla Deirdre (Harbinger) v tamních Nassau Stakes (Gr.1) a ani Yahagi není ve sbírání velkých úspěchů v zahraničí žádným nováčkem. Letos získali jeho svěřenci tři vítězství při mítinku Dubai World Cup a to jen pár měsíců poté, co Yahagi slavil double v americkém Breeders' Cupu. Na svém kontě má i Gr.1 triumf v Hongklongu a jeho Lys Gracieux (Heart's Cry) vyhrála australské Cox Plate (Gr.1).

Start v Sussex Stakes by nemusel být jediným představením Panthalassy v Anglii. V závislosti na tom, jak jeho anglická premiéra dopadne, by mohl startovat i v Juddmonte International (Gr.1) o tři týdny později. (miv)      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net