Deutsches derby 2019Nedělnímu dostihovému dění v Evropě vládly dva dostihy Gr.1 kategorie - francouzská Prix Jean Prat v Deauville a 150. ročník Deutsches Derby, který se odběhl na závodišti v Hamburku, Oba dostihy skončily podle očekávání, když se v nich prosadili sázkoví favorité.


Začněme popořádku ve Francii, kde se na start 1400 metrů dlouhé Qatar Prix Jean Prat (Gr.1, 3, 400.000 €) postavil loni ve 4 startech neporažený šampión evropských dvouletků TOO DARN HOT (Dubawi). Ač si v žádném z trojice letošních startů nevedl špatně, jako tříletý dosud nevyhrál, byť finišoval druhý v Irish 1000 Guineas a třetí v St. James's Palace Stakes. V Deauville ale tentokrát nebyla tak silná konkurence a svěřenec Johna Gosdena, v jehož sedle byl Frankie Dettori, splnil roli favorita (kurz 4:5) a jistě zvítězil, 3 délky před Space Blues (Dubawi), Fox Champion (Kodiac) na třetím místě ztrácel další 2 délky.Podle očekávání skončilo i IDEE 150. Deutsches Derby (Gr.1, 3 hř+kl., 2400 m, 650.000 €), pro nás zajímavé i účastí žokejů Filipa Minaříka, Jiřího Palíka a Bauyrzhana Murzabayeva. V cíli se radoval jiný žokej, ale též známý českému publiku - Eduardo Pedroza. Tomu Andres Wöhler opět nasedlal favorizovaného LACCARIA (Scalo), letos neporaženého vítěze hlavní předzkoušky Union-Rennen (Gr.2), který do dostihu odskakoval s kurzem 3:1. Pedroza jej držel blízko čela na pátém místě u bariéry, při točení do cílové rovinky sice prošel malou strkanicí mezi dvěma soupeři, ale když se mu cesta otevřela, nebylo o jeho vítězství pochyb. Jeden a čtvrt délky zpět finišoval druhý Django Freeman (Campanologist), v derby se tak zopakoval doběh z hlavního trialu. Ze třetího místa se mohl radovat Jiří Palík, jímž vedený Accon (Camelot) zcela zvenčí silným finišem získal medailovou pozici. Filip Minařík skončil s 311:10 outsiderem So Chivalry (Camelot) skončil devátý, příčku před v kurzu 454:10 nabízenou Ormuz (Mamool), kterou vedl Murzabayev.

Vítězný Laccario je synem vítěze Preis von Europa (Gr.1) plemeníka Scalo, jehož otec Lando (Acatenango) též zvítězil v Deutches Derby, mimo to však ale též například v Japan Cupu, získal dva tituly Koně roku a patří k nejúspěšnějším koním německé historie. Scalova matka Sky Dancing (Exit to Nowhere) je polosestrou vítěze Českého derby Medea (Monsun).
Matka Laccata (Lomitas) dosáhla GAG hodnocení jen 65,5 kg za vítězství v dostihu kategorie D v Düsseldorfu a Laccario je jejím třetím a daleko nejúspěšnějším startovavším potomkem. Mimořádně zajímavá je však bába vítěze La Donna (Shirley Heights), která nejenže získala druhé místo v listed s třetí v německých Oaks Preis der Diana, ale především je polosestrou výše zmíněného Landa. Laccario je tak prvním blacktype vítězem, který je prochován na jejich velmi úspěšnou matku Laurea (Sharpman), která vedle Landa dala i dalšího německého derby vítěze Laroche (Nebos), který působil i v českém chovu. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking