irish oaks 2020Při neúčasti zahraničních klisen se zdálo, že letošní Juddmonte Irish Oaks (Gr.1, 3 kl., 2400 m, 250.000 €) bude jednoznačnou záležitostí O'Brienů, kteří v dostihu s 8 startujícími klisnami měli početní převahu - čtyři klisny poslal na start Aidan a jednu jeho syn Joseph.


Aidan však nechal tu nejlepší doma neboť aktuálně nejlépe hodnocený tříletek Evropy vítězka Epsom Oaks Love (Galileo), se chystá na Yorkshire Oaks. Při její neúčasti byla favoritkou Cayenne Pepper (Australia) z lotu Johna Harringtona, zatímco z týmu Ballydoyle se největší důvěře sázejících těšila druhá z Epsomu Ennistymon (Galileo). Nakonec však bylo vše jinak. Dostih odvodila O'Brienova Snow (Galileo), ale Michael Hussey v jejím sedle neprojevil v závěru příliš talentu pro stájovou taktiku, když se mu podařilo po bariéře útočící Passion (Galileo) s W. Leem zavřít a výrazně jí snížit šance na úspěch. Toho využila favorizovaná Cayenne Pepper, která už už sahala po vítězství, ve finiši ji ale smetla 10:1 nabízená EVEN SO (Camelot) s Colinem Keanem v sedle a dvojice Ger Lyons - Colin Keane se mohla po triumfu Siskina v Irish 2000 Guineas těšit z druhého letošního klasického úspěchu. Coolmorští majitelé ale ani tak nevyšli na prázdno - Even So reprezentuje barvy Johna Magniera a Paula Shanahana. Za druhou Cayenne Pepper se seřadila trojice svěřenkyň Aidana O'Briena v pořadí Passion (Galileo) - Laburnum (Galileo) - Snow (Galileo), druhá favoritka dostihu Ennistymon (Galileo) skončila poslední.

Even So je pátým Gr.1 vítězem v produkci coolmorského Camelota, nejúspěšnějšího Montjeuova (Sadler's Wells) syna v evropském chovu a otce 32 blacktype vítězů. Matka Breeze Hill (Danehill) je dcerou jedné z nejúspěšnějších matek posledních 30 let Rose of Jericho (Alleged), matky vítěze Epsom Derby Dr. Deviouse (Ahonoora), ale také třeba i polského plemeníka Royal Court (Sadler's Wells). Z řady jejích úspěšných dcer jmenujme alespoň klisnu Sumora (Danehill), pravou sestru Breeze Hill, matku ve dvou letech neporažené šampiónky Maybe (Galileo), která se v chovu blýskla vítězem 2000 Guineas Saxon Warriorem (Deep Impact) či Rain Flower (Inadian Ridge), matku vítězky Oaks 2011 Dancing Rain (Danehill Dancer).
Even So je 4x2 prochována na Danehilla a v jejím pedigree najdeme 7x vliv elementární matky světového chovu Natalmy (Native Dancer). (miv)    

       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking