kentucky derby 2024O letošním vítězi Kentucky Derby (Gr.1, 3, 2000 m, 5,000.000 $) musela rozhodnout cílová kamera. V těsném doběhu tří koní se o nos prosadil 18,6:1 nabízený MYSTIK DAN (Goldencents) před útočící dvojicí Sierra Leone (Gun Runner) s Forever Young (Real Steel), které mezi sebou dělil též pouhý nos.

 
Favoritem 150. ročníku nejslavnějšího amerického dostihu byl vítěz Florida Derby Fierceness (City of Light) trenéra Pletchera s žokejem Velasquezem. Start se mu velice povedl, v prvních metrech cválal v trojici vedoucích koní, pak si zvenčí držel pozici hned za vedoucím Track Phantom (Quality Road), blízko čela cválal na pátém místě i Mystik Dan, pro něhož žokej Hernandez volil nejkratší stopu při bariéře. Na konci posledního oblouku se zdálo, že se mu tato taktika vymstí, když mu Track Phantom uzavřel prostor, Hernandez však doslova nacpal Mystic Dana do zbylého místa, podařilo se mu podjet soupeře a získat rozhodující náskok. Ten sice v závěru silně zkracovali jak spolufavorit Sierra Leone, tak i japonský zástupce Forever Young, dostat se přes Mystic Dana už ale nestihli. Čtvrtý skončil další z šancových koní Catching Freedom (Constitution) a pátý T O Password (Copano Rickey), další zástupce japonského turfu. Vítěze trénuje Kenneth McPeek, který o 24 hodin dříve sedlal i vítězku Kentucky Oaks Thorpedo Annu (Fast Anna).

Mystik Dan, jehož si majitelé sami odchovali, je synem plemeníka Goldencents, dvojnásobného vítěze Breeders' Cup Dirt Mile a jednoho z mnoha synů současného vládce amerických hřebců Into Mischief (Harlan's Holiday) v americkém chovu, kde aktuálně připouští za 10 tisíc dolarů. Dosud dal 27 stakes vítězů, Mystik Dan je jeho druhým Gr.1 vítězem. Matka Ma'am (Colonel John) vyhrála 4 dostihy, Mystik Dan je jejím zatím jediným startujícím potomkem. Bába Lady Siphonica (Siphon), pravá sestra vítěze Hollywood Futurity (Gr.1) Siphonic, zvítězila ve dvou letech a v chovu dala 6 vítězů včetně listed umístěného Renaissance Art. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net