Kentucky derby 2022Velkým překvapením skončilo v noci na neděli konané Kentucky Derby (Gr.1, 3, 2000 m, 3,000.000 $). V plném poli se prosadil 80:1 nabízený největší outsider dostihu RICH STRIKE (Keen Ice), který na startovní listinu dostal na poslední chvíli díky škrtu jednoho ze soupeřů.

 
V celé historii Kentucky Derby, jehož první ročník se konal již v roce 1875, najdeme jen jediného outsidera, který zvítězil ve vyšším kurzu než Rich Strike. Byl jím v roce 1913 úspěšný Donerail, který odskakoval v kurzu 91:1. Americká story o podceňovaném koni, který všechny překvapil, má však i další epický rozměr. Rich Strike odskakoval z boxu s nejvyšším číslem a v zemi, kde vesměs vítězí koně jdoucí blízko čela, se musel spokojit s místem na konci pole. V nezáviděníhodné situaci se ocitl na konci posledního oblouku, kdy byl zavřený za hradbou soupeřů, ale v cílové rovině vše vyřešit s grácií hvězdy. Žokej Sonny Leon s ním nejprve proklouzl podél bariéry, pak vzal ostře doprava, aby se vyhnul slábnoucímu soupeři a v posledních metrech předvedl finiš, který mu zajistil vítězství, vůbec první na blacktype scéně a druhé v kariéře. Druhý, 3/4 délky od vítěze, doběhl favorizovaný Epicenter (Not This Time), jemuž roli favorita zajistil triumf v Louisiana Derby (Gr.2) a třetí vítěz Blue Grass Stakes (Gr.1) Zandon (Upstart), který odskakoval jako třetí šance.

Nepřehlédněte: Šestaosmdesátiletý Wayne Lukas opět psal historii. Secret Oath pro něj získala již páté Kentucky Oaks

Vítěze, pocházejícího z chovu slavné Calumet Farm, trénuje Eric R. Reed, pro něhož to bylo první vítězství v Derby, stejně jako pro žokeje Leona. Rich Strike do Derby absolvoval 7 startů a jediné vítězství si připsal loni v září v prodejce pro nezvítězivší dvouleté. Letošní sezónu zahájil třetím místem v blacktype Leonatus Stakes, poté skončil čtvrtý v taktéž do blacktype zařazených John Battaglia Memorial Stakes a počátkem dubna finišoval třetí v Gr.3 Jeff Ruby Steaks Stakes.Ryzák Rich Strike má velmi zajímavé pedigree, postavené na úzkém prochování na jednoho z nejúspěšnějších Mr Prospectorových synů posledních let hřebce Smart Strike. Ten je zajímavý i z našeho pohledu, neboť v chovu Vítězslava Vandy působil jeho polobratr Secret 'n Classy (Secretariat). Smart Strike je v přímé linii dědem vítězova otce Keen Ice a je též otcem Rich Strikeovy matky Gold Strike a tak je na něj hřebec prochován 3x2. Zajímavé prochování najdeme v rodokmenu i na oba rodiče Mr Prospectora, neboť vítězova prabába Panning Gold je dcerou plemeníka Search for Gold, Mr Prospectorova pravého bratra. Poměrně úzký inbreeding najdeme i v pedigree samotného Keen Ice, který je 3x3 prochován na Deputy Minister (Vice Regent).
Vítěz Travers Stakes (Gr.1) Keen Ice (Curlin) má letos na dráze první ročník a Rich strike je jeho druhým blacktype vítězem. Matka Gold Strike byla šampiónkou tříletých klisen v Kanadě a již dala vítězku Natalma Stakes (Gr.2) Llanarmon (Sky Mesa). (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net