derby trial 22Ve čtvrtek se na malebném závodišti v Yorku poběží Dante Stakes (Gr.2, 2063 m), která je brána jako nejvýznamnější předzkouška Epsom derby. Na její start v 16:35 se postaví 9 hřebců, jejichž týmy touží po tom zamíchat dosavadním rozložením sil před nejslavnější modrou stuhou. Na tu má zatím nejlépe nazbrojeno Aidan O'Brien.

 
Celou zimu strávil v pozici ante-post favorita Epsom derby jeho svěřenec Luxembourg (Camelot). Do této role se dostal už na konci loňského září vítězstvím v Beresford Stakes (Gr.2) v Curragh a pak ji více než upevnil působivým triumfem ve Futurity Tropy (Gr.1), bývalé Racing Post Trophy v Doncater na konci října (viz záznam). Nepřišel o ni ani poté, co v 2000 Guineas (Gr.1) utrpěl první porážku a doběhl třetí za godolphinskými Coroebus (Dubawi) a Native Trail (Oasis Dream). I tam ukázal, že je více derby koněm než mílařem. Před třemi dny ale O'Brien vydal zprávu, že jeho největší želízko v ohni v Epsomu startovat nebude. Důvodem absence jsou podle jeho slov svalové problémy a trenér věří, že se do hry na podzim vrátí.

Mezitím se však konalo několik předzkoušek anglické modré stuhy, které ukázaly, že O'Brien má letos mezi tříletky ve stáji velmi nabito. O Chester Vase, v níž exceloval Changioftheguard (Galileo), jsme již psali, ale jeho výkon, kterým se posunul do role druhé šance tehdy za Luxembourgem, byl jen prvním dějstvím ballydoylského představení. Den po něm ovládl další trial v Chesteru Dee Stakes (L) (záznamStar of India (Galileo), nyní patřící do širšího okruhu favoritů pro Derby. O dva dny později v Lingfieldu vyhrál další O'Brienův tříletek United Nations (Galileo) tamní Derby Trial Stakes (L) (záznam), přičemž i jemu se stejně jako Changingoftheguardovi podařilo zdolat jednu z velkých nadějí Godolphionu pro Epsom favorizovaného Walk of Stars (Dubawi). 

Nepřehlédněte: Rodokmeny: DARLING IN PINK. Může spojení dvou sprinterských větví Northern Dancerovy linie dát Derby koně?

To nejpodstatnější ale přišlo o 8. května v Irsku v tamním Derby Trialu (Gr.3), v němž se stylem start-cíl prosadil další O'Brienův kůň Stone Age (Galileo). Jeho suverénní vítězství s náskokem 5 1/2 délky jej v předběžných sázkách posunulo na druhé místo za Luxembourga a po jeho škrtnutí se stal favoritem Epsom derby. Svou pozici ještě upevnil poté, co před dvěma dny O'Brien upřesnil, že v jeho sedle v Epsomu pravděpodobně bude stájová jednička Ballydoyle žokej Ryan Moore. Dodejme, že vítěz irského Derby trialu sice vyhrál Epsom derby naposledy před 20 lety, kdy v něm uspěl High Chaparral, ale o rok dříve v obou dostizích uspěl Stone Agův otec Galileo a před ním Sinndar.Před dnešním Dante Stakes tak O'Brienovi koně drží pozice prvního a druhého favorita, United Nations a Star of India se s Eydonem (Olden Times) Rogera Variana dělí o pozici šesté šance. Dante by mělo dát odpověď především na to, jak kvalitním koněm je Stouteův Desert Crown (Nathaniel), který loni v listopadu exceloval v maiden v Nottinghamu, ale od té doby nestartoval. I tak je favoritem dostihu a třetí ante-post šancí pro Derby. Nahoru jde Gosdenův Magisterial (Frankel), nechybí ani další naděje Ballydoyle hřebec Bluegrass (Galileo). Uvidíme, zda některý z nich ohrozí pozici dosavadních lídrů pro Epsom.

Miloslav Vlček
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net