Saudi cup 2021Před dvěma dny byla uzávěrka přihlášek na letošní Saudi Cup a to včetně rámcových dostihů mítinků, do kterých měl být přihlášen i náš Nagano Gold. Seznam zájemců sice pořadatelé dosud nevydali, je ale jisté, že o nejlépe dotovaný dostih na světě, v němž bude opět rozděleno 20 miliónů dolarů, byl mezi majiteli a trenéry navzdory netradičnímu termínu nemalý zájem. Milióny zkrátka lákají a nenabízí je jen Saudi Cup. Podívejme se na jedenáct dostihů, v nichž bylo loni rozděleno miliónů nejvíc.


V loňském roce uplynulo 40 let od doby, kdy se v americkém Arlington Parku běžel první dostih, jehož dotace dosáhla částky milión dolarů. Byl jím Arlington Million, dostih konaný pro Ameriku netradičně na travnatém povrchu, jehož prvním vítězem se stal legendární valach John Henry, vedený další legendou Billem Shoemakerem.

Inflace miliónových dostihů

Od té doby přibyl nespočet dostihů se sedmimístnou cenou v dolarech a jen samotné Spojené státy jich v roce 2020 uspořádaly 26. A to byl "covidový" rok, kdy se jich řada nekonala včetně zmíněného Arlington Million. USA ale už dnes nejsou tou zemí, která určuje trend. Nejbohatší dostihy se dnes běhají v arabském světě, kterému zdatně konkuruje Austrálie. Protinožci mají svůj populární a tradiční Melbourne Cup, v posledních letech ale nabídku tamních super dostihů rozšířily dvě zcela nové zkoušky - sprinterský The Everest a mílový The Golden Eagle, které dnes patří do desítky nejlépe dotovaných dostihů na světě.

Související článek: Od Eclipse Stakes po Saudi Cup. Ohlédnutí za nejbohatšími dostihy v historii

Spojeným státům nyní patří v žebříku až páté místo zásluhou Breeders' Cup Classic. Frank Stronach se sice svým Pegasus World Cupem pokusil před 5 lety vrátit titul na americké území, koncepce financování, kdy si majitelé zaplatili za rovný milión místo ve startovacím boxu a staly se tím i podílníky na výdělcích dostihu včetně podílu na sázkách, mediálních právech či platby sponzora, se ale neujala. Dostih, který v roce 2017 zahajoval jako nejbohatší dostih s dotací 12 miliónů dolarů a o rok později se dokonce běžel o plných 16 miliónů a dva roky byl tak nejlépe dotovaným dostihem světa, se vrátil ke klasickému financování a běhá se již "jen" o tři milióny.

Evropa s jediným zástupcem

Ještě hůře je na tom evropský kontinent, který je zastoupen jediným dostihem - francouzskou Prix de l'Arc de Triomphe, jejíž prize money činí rovných 5 miliónů dolarů. Na druhou stranu je nejbohatší evropská zkouška vedle Melbourne Cupu jediným dostihem s opravdu dlouhou historií. Sice nesahá až do roku 1861, kdy se běžel první Melbourne Cup, ale předloni uběhlo už 100 let od jejího prvního ročníku. Tradiční dostihy jsou ale v žebříčku spíše výjimkou. Třetím nejstarším dostihem je totiž Japan Cup, který svůj příběh začal psát relativně nedávno - v roce 1981. Tři roky poté přišel Breeders' Cup, v roce 1996 se uskutečnil první ročník Dubai World Cupu a zbylé dostihy už jsou záležitostí tohoto století.

Přesto však i tento žebříček ukazuje, že některé tradice přetrvávají. Ač oba nejlépe dotované dostihy se běhají na písku, většina dostihů se koná na travnatém povrchu. A co je možná překvapivé, převládají v něm dostihy na klasickou distanci 1 1/2 míle neboli 2400 metrů. Srovnávat je s našimi reáliemi nemá valný smysl ani důvod, co ale stojí za zmínku je celková suma cen zmíněných 10, respektive 11 dostihů. Ta totiž v přepočtu přesahuje částku 1,8 miliardy korun, což je částka podstatně vyšší než suma všech cen, které kdy v dostizích byly a troufnu si říct i budou vyplaceny na našem území. (miv) 

Nejlépe dotované dostihy roku 2021

název dostihu distance, dráha země konání dotace dostihu
Saudi Cup 1800 m, písek Saudská Arábie 20 miliónů US$
Dubai World Cup 2000 m, písek Spojené Arabské emiráty 12 miliónů US$
The Everest 1200 m, tráva Austrálie 15 miliónů AU$
Melbourne Cup 3200 m, tráva Austrálie 8 miliónů AU$
Breeders' Cup Classic 2000 m, písek USA 6 miliónů US$
Prix de l'Arc de Triomphe 2400 m, tráva Francie 5 miliónů €
Japan Cup 2400 m, tráva Japonsko 648 miliónů ¥
The Golden Eagle 1500 m, tráva Austrálie 7,5 miliónů AU$
Dubai Sheema Classic 2400 m, tráva Spojené Arabské emiráty 5 miliónů US$
Dubai Turf 2400 m, tráva Spojené Arabské emiráty 4 milióny US$
Breeders' Cup Turf 2400 m, tráva USA 4 milióny US$

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net