So You ThinkSrovnáváme-li data z historie, i té poměrně nedávné, se současností, nelze si nevšimnou, jak vesměs klesají nároky na dostihovou aktivitu špičkových koní. Počty jejich startů v sezóně klesají, což zároveň zvyšuje intervaly mezi jednotlivými starty. I v současnosti ale najdeme špičkové koně, schopné úspěšně běhat v rozmezí několika málo dnů, ba možná je jich více, než jste dosud tušili.


Samozřejmě nemluvíme o amerických claimerech či jiných "provozních" koních, u nichž časté starty nejsou zas tak výjimečnou věcí, ale opravdu jen o těch nejlepších koních - plnokrevnících běhajících blacktype dostihy. Jedním z nejznámnějších příkladů, kdy byl špičkový kůň schopen absolvovat v krátké době dva starty a v obou se minimálně umístit, je závěr australské kariéry famózního So You Think (High Chaparral). Mohutný tmavý hnědák před odletem do Irska, kam byl zakoupen společenstvím kolem Coolmoru, vyhrál 30. října Gr.1 MacKinnon Stakes na 2400 metrů (jak skvělým závěrem se můžete přesvědčit v záznamu dostihu), o tři dny později, tedy 2. listopadu, se postavil an start nejslavnějšího australského dostihu Melbourne Cupu (Gr.1) na 3200 metrů. Ten se běhá jako handicap a právě So You Think získal od handicapera nejvyšší známku, takže nesl v dostihu nejvyšší váhu, přesto však dokázal doběhnout třetí.



So You Think ale zdaleka není jediným úspěšným účastníkem Melbourne Cupu, který pár dní před startem v tomto extrémně náročném dostihu bodoval v jiném dostihu nejvyšší kategorie. A najdeme jej dokonce i v ročníku se So You Think. Ten tehdy doběhl, jak již víte, třetí, ztrácejíc 1/2 délky na valacha Maluckyday (Zabeel), který však nesl o cca 5 kg méně. Maluckyday si ale také nedopřál před dvoumílovým testem příliš odpočinku - tři dny před tím vyhrál Gr.3 Hotham Handicap na distanci 2500 metrů.



Dokonce bychom mohli říct, že absolovat 3 dny před startem v Melbourne Cupu jiný grupový dostih je v Austrálii poměrně běžnou záležitostí a řada koní dokázala oba dva dostihy dokončit na dotovaném místě. Rok před So You Think a Maluckyday dokonce příhodně pojmenovaný Shocking (Street Cry) absolvoval stejnou cestu Maluckyday a oba dva dostihy se mu podařilo vyhrát! A bez zajímavosti pro nás není ani ročník 2006, kde za Delta Blues a současným českým plemeníkem Pop Rockem doběhl třetí Maybe Better (Intergaze), 3 dny před tím vítězný ve stejném dostihu, jaký běhali Shocking či Maluckyday.
 


Nakonc o tvrdosti australských koní, která z tamního chovu alespoň v mých očích dnes dělá nejlepší chov plnokrevníka na světě, jsme se mohli několikrát přesvědčit i v Evropě, kam špičkoví australští sprinteři jezdí například na královský mítink v Ascotu, kde během mítinku absolvují dva starty.

Dva úspěchy v blacktype dostizích v rozpětí 3 dnů ale není až tak neobvyklý stav ani u evropských koní. Anglický čtyřletý valach Scott's View (Selkirk) v roce 2003 5. listopadu doběhl druhý ve Willie park Trophy Stakes (L) na 3200 metrů a o tři dny později vyhrál Serlby Stakes (L) na 2400 metrů, Scintillo (Fantastic Light) vyhrál v roce 2009 na all-weatheru v Lingfiledu v rozpětí 3 dnů jeden listed a jeden Gr.3 dostih. Dokonce ani pro klisny není taková cesta zapovězená - loni dokázala čtyřletá Gossamer Seed (Choisir) vyhrát 7. května v Curragh Gr.3 Athasi Stakes na 1400 metrů, o tři později doběhla třetí v Gr.3 Ballyogan Stakes na trati 1200 metrů.


Když i tři dny jsou zbytečně moc

Pokud se Vám zdá, že i rozdíl tří dnů (tedy dvou dnů odpočinku) mezi dvěma velkými zkouškami je zbytečně moc, můžeme se podívat, zda existují koně, kteří dokázali uspět ve dvou blacktype dostizích s ještě kratším časovým odstupem. A najdeme je, ba dokonce i mezi dvouletými.

Takovým byl například anglický Strike Up The Band (Cyrano de Bergerac), který 16. červena 2005 doběhl druhý v Gr.3 Norfolk Stakes v Yorku a 18. června obsadil stejné místo v listed Windsor Stakes (a 26. dokonce vyhrál Gr.3 Molecomb Stakes). Pokud máte strach, že s tímto přístupem jeho kariéra nemohla trvat moc dlouho, tak vězte, že běhal do devíti let a absolvoval celkem 70 startů.

Podobně bohatou kariérou se může pochlubit i letos desetiletý Luisant (Pivotal), který má zatím na kontě 66 startů, před třemi lety dokázal 6. srpna obsadit třetí místo v listed a 8. srpna druhé dokonce v Gr.3 konkurenci.

Také Pivotalův syn Poet, o jehož angažování před časem uvažoval jeden z domácích chovatelů, dokázal v krátké době uspět ve dvou BT dostizích. 16. srpna 2009 doběhl třetí v Desmond Stakes (Gr.3), což mu zřejmě posloužilo jako dobrá rozcvička přes Ruby Stakes (L), které o dva dny později jistě vyhrál.


Jde to i následující den

Možná tomu nebudete věřit, ale existuje i několik koní, schopných úspěšně absolvovat dva blacktype dostihy dva dny po sobě. Předvedla to například Aga Khanova odchovankyně Livadiya (Shernazar), která v roce 2004, když jí bylo 8 let, doběhla druhá za Soviet Song v Ridgewood Pearl Stakes (Gr.2) a následující den obsadila stejné místo dokonce v Gr.1 Tattersalls Gold Cupu.

A není jedinou klisnou, která něco takového zvládla. O rok později 24. září doběhla tříletá Clinet (Docksider) pod Eddie Ahernem třetí v Rosemary Stakes (L), která o den později doběhla třetí v October Stakes (L).

Evropským přeborníkem v tomto směru zřejmě bude valach Ordnance Row (Mark of Esteem), kterého jste mohli vídat na britských drahách ještě předloni, když mu bylo 8 let. O dva roky dříve dokázal 9. května finišovat druhý v listed dostihu v Haydocku a 11. května dostih stejné kategorie vyhrát ve Windsoru, a o tři měsíce později mu opět jeden blacktype dostih sloužil jako dobrá příprava pro druhý když 29. doběhl druhý v Celebration Mile (Gr.2) v Goodwoodu a následující den vyhrál na stejné dráze Supreme Stakes (Gr.3).


Indický supermítink

Našli bychom ještě pár koní v posledních deseti letech, kterým se podařilo uspět v blacktype dostizích dva dny po sobě, existuje ale jedna země, kde je takový úspěch už skoro pravidlem. Aniž bych chtěl laskavé čtenáře podceňovat, myslím, že pro většinu z Vás to bude překvapením - tou zemí je totiž Indie. Úšklebky nad tamní úrovní turfu rozhodně nejsou na místě, myslím, že naši šampióni by tam neměli lehkou pozici, ale to není podstatné. Podstatnější je, že se v Indii každoročně v březnu koná dvoudenní mítink tzv. Indian Turf Invitation Cup, putující po jednotlivých závodištích, jehož součástí je mj. Sprinters' Cup (Gr.1), který se běhá první den na trati 1200 metrů, a Major Mehra Super Mile Cup (Gr.1), konaný na mílové trati druhý den mítinku.  

Účast v obou dostizích není v Indii nijak výjimečná, ba naopak, a celé řadě koní se podařilo bodovat v obou náročných zkouškách. V roce 2004 Algeciras (Cristofori) doběhl ve sprintu třetí a míli vyhrál, zatímco Kanthara (Alnasr Alwasheek) obsadil v obou dostizích druhé místo. O rok později výsledek Kanthary zopakoval Coral Gables (Young Senor), v roce 2006 doběhl vítěz sprintu Spectacular Quest (Placerville) v míli třetí, zatímco o rok později vítěz sprintu Haunting Memories (Placerville) skončil v míli druhý. Zatím posledním koněm, který bodoval v obou dostizích, je Sprint Star (Ontario), který loni ve sprintu doběhl druhý a v míli třetí.




Pokud bychom hledali podobný prcedent u nás, asi bychom hledali marně. Alespoň mezi jedničkovými koňmi. Podstatnou roli hraje fakt, že se dostihy u nás běhají jen o víkendech a ani propozice toto dnes neumožňují - vypsat dva jedničkové dostihy s podobnou propozicí například v sobotu a v neděli, by bylo všeobecně považováno za chybu - za plýtvání omezenými prostředky na dotace dostihů. Ani i starty v rozmezí jednoho týdne nejsou u jedničkových koní u nás moc časté, nakonec i v nedávné milosti ne až tak výjimečně praktikovaná účast v jarních klasikách u nás i na Slovensku, které se konaly týden po sobě, už dnes možná není.


Miloslav Vlček
     
 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net